Własny biznes z liderem sprzedaży podłóg i drzwi w Polsce. Wywiad z Wojciechem Kiestrzyniem, Prezesem Zarządu Sklepów Komfort

Wywiadu udzielił Pan Wojciech Kiestrzyń, Prezes Zarządu spółki Sklepy Komfort S.A. -  lidera sprzedaży podłóg i drzwi w Polsce.

Na początek proszę przybliżyć specyfikę Państwa działalności?

Specjalizujemy się w sprzedaży detalicznej i hurtowej pokryć podłogowych (paneli, drewna, wykładzin elastycznych i dywanowych, dywanów, dekoracji) i drzwi wraz z montażem i akcesoriami.

Jaki jest potencjał oraz jakie są wyzwania w Państwa branży?

Rynek podłóg w Polsce szacujemy na 2,5 miliarda złotych – drugie tyle wynosi rynek drzwi. Natomiast wśród największych wyzwań należy wymienić rozwój terytorialny marketów budowlanych DIY (skrót z ang. do it yourself, czyli zrób to sam - wyjaśnia red.), rozwój obszaru e-commerce w obszarze artykułów wyposażenia wnętrz, ciągły rozwój rynku mieszkaniowego (rosnąca liczba mieszkań i dobrze rozwijający się rynek nieruchomości na wynajem) oraz braki firm wykonawczych i remontowych.

Jak duża jest konkurencja w Państwa branży?

Konkurencja sprowadza się do 3 podstawowych obszarów. Pierwszy jest związany z permanentnym rozwojem sieci DIY (Leroy Merlin, Castorama, Obi itd.) Drugi to fach-handel, czyli sklepy wyspecjalizowane (Belpol, RuckZuck, DDD, Fachowiec etc.). Ostatni dotyczy Internetu, zwłaszcza w obszarze dekoracji i dywanów.

Jakie produkty i usługi oferują Sklepy Komfort?

Oferujemy zarówno szeroki asortyment produktów, tj. panele podłogowe, podłogi drewniane, wykładziny elastyczne, wykładziny dywanowe, drzwi, akcesoria, jak i usługi montażu, transportu, wniesienia, obszywanie wykładzin, pranie wykładzin, wypożyczanie odkurzacza piorącego i wiele innych.

Jaka jest Państwa grupa docelowa?

Jesteśmy sprzedawcą masowym. Nasi Klienci to osoby fizyczne będące w procesie zakupu, remontu, wyposażania mieszkania lub domu. Również osoby dla których ważna jest przestrzeń, w której przebywają. Szeroka oferta dywanów i dekoracji sprawiają, że odwiedzają nas wszyscy Klienci.

Osobną grupą Klientów są dekoratorzy, instalatorzy, osoby profesjonalnie zajmujący się projektowaniem i wykonawstwem wnętrz.

Jakie korzyści oferują Państwo swoim klientom?

Odpowiadamy na potrzeby Klienta w pełnym zakresie. Posiadamy największą sieć w Polsce, która obecnie liczy 166 sklepów. Oferujemy najlepiej dobrane produkty, najszerszy wybór na rynku oraz najlepsze ceny. Całość jest wsparta profesjonalnym doradztwem na etapie zakupu oraz kompleksową usługa montażową, na którą udzielamy pełnej gwarancji. Każdy kto szuka rozwiązania na swoją podłogę lub drzwi znajdzie u nas kompleksowe rozwiązanie od A do Z.

Proszę pokrótce opisać firmę Komfort oraz podzielić się najbliższymi planami rozwoju.

Tak jak wspominałem nasza firma liczy 166 sklepów detalicznych w całej Polsce. Ponadto posiadamy własny magazyn centralny, oferujemy dostawy do sklepów w oparciu o własną logistykę - realizujemy zamówienia w ciągu 24 godzin. Wszystko jest wsparte nowoczesnym kanałem online www.komfort.pl.

W najbliższym roku będziemy kontynuować rozwój terytorialny (nowe sklepy) w formacie sklepów własnych i franczyzowych. W roku 2019 do oferty spółki – obok podłóg i drzwi – wejdą dodatkowo szafy i kuchnie.

W 2019 roku spółka uruchomi nowy format sklepu, gdzie na powierzchni ponad 4 tyś m2 zaoferujemy Klientom kompleksowe rozwiązanie dla remontu czy wyposażania mieszkania. Pod jednym dachem naszego sklepu znajdą się produkty niezbędne do wyposażenia całego mieszkania – obok podłóg i drzwi, zaoferujemy – kompleksowe wyposażenie łazienek, kuchni, szafy, dekoracje, akcesoria – wszystko wsparte fachowym doradztwem oraz kompleksowymi usługami montażu. W 2019 planujemy otworzyć 3 sklepy w takim nowym formacie.

Jakie kryteria trzeba spełnić, aby nawiązać z Państwem współpracę?

Najważniejsze wymagania to:

  • doświadczenie w obsłudze Klienta,
  • gotowość do zainwestowania 65 tysięcy złotych i związania się z nami na minimum 5 lat,
  • umiejętność organizacji pracy sklepu oraz usług montażowych,
  • gotowość do samodzielnej pracy w sklepie i na bezpośredni kontakt z Klientem.

Dlaczego warto z Państwem współpracować? Jakie korzyści i wsparcie oferują Państwo swoim Partnerom?

Jesteśmy liderem sprzedaży podłóg i drzwi w Polsce. Posiadamy największy na rynku asortyment paneli podłogowych, podłóg drewnianych, dywanów, wykładzin dywanowych i elastycznych, drzwi oraz akcesoriów do montażu i czyszczenia podłóg. Nasza sieć liczy ponad 160 sklepów w Polsce i cały czas się rozwija. Posiadamy własne nowoczesne centrum logistyczne w Strykowie koło Łodzi. Blisko połowa naszego asortymentu to kolekcje na wyłączność naszej sieci. Posiadamy najlepiej dopracowany model sklepu, ułatwiający Klientowi wybór adekwatnych produktów.

Warto podkreślić, że zapewniamy wsparcie inwestycyjne oraz pokrycie kosztu zatowarowania sklepu Partnera Franczyzowego. W pełni wyposażamy sklep Partnera Franczyzowego we wszystkie niezbędne meble i urządzania niezbędne dla realizacji sprzedaży i obsługi Klienta w sklepie (ekspozytory, meble, stanowiska kasowe, ekrany dotykowe etc.). Przygotowujemy projekt aranżacji sklepu oraz oznaczamy go na nasz koszt. Ponadto wspieramy akcje otwarć oraz prowadzimy aktywny marketing sklepu.

 

Dziękuję bardzo za rozmowę!
Rozmawiał Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

.