Własny biznes w branży fitness. Wywiad z Łukaszem Nowakowskim, CFO Xtreme Fitness Gyms

Wywiadu udzielił Pan Łukasz Nowakowski, CFO firmy Xtreme Fitness Gyms - prężnie rozwijającej się sieci franczyzowej w branży fitness.

Panie Łukaszu, wartość europejskiego rynku fitness wciąż rośnie, a jak to wygląda w Polsce?

Polski rynek usług fitness rozwija się bardzo dynamicznie, jest to szalenie perspektywiczna branża. Zwiększająca się świadomość Polaków w kontekście uprawiania aktywności fizycznej i dbałości o kondycję fizyczną oraz psychiczną, a także rosnąca zamożność społeczeństwa przekładają się bezpośrednio na wzrost popytu na usługi fitness.

A jaki jest potencjał branży fitness w Polsce?

Nie da się ukryć, że popularność klubów fitness w Europie nieustannie wzrasta. Obserwujemy korelację pomiędzy wzrostem aktywności fizycznej, a wzrostem liczby członków klubów. Polska ma tutaj duży potencjał do rozwoju. Choć produkt fitness jest obecnie łatwo dostępny, branża jest tak naprawdę dopiero w początkowej fazie rozwoju. Rynek rośnie rocznie o 15–20 procent i drzemie w nim ogromny potencjał, co przełoży się na wzrost aktywności fizycznej Polaków.

Jak duża jest konkurencja w Państwa branży?

Konkurencja jest widoczna i będzie przybierać na sile wraz ze wzrostem popularności rynku fitness w Polsce. Wydawałoby się, że nie jest to korzystna informacja dla przedsiębiorców istniejących na rynku od lat, ale prawda jest taka, że rynek jest wymagający. Aby się na nim utrzymać należy stworzyć odpowiedni model biznesowy oraz narzędzia, które w stosunkowo krótkim momencie pozwolą się wybić.

Jakie produkty i usługi oferuje sieć Xtreme Fitness Gyms?

Jesteśmy siecią siłowni, posiadającą kompleksowe kluby fitness na terenie całej Polski. Sieć Xtreme Fitness Gyms jest jednocześnie jedynym franczyzodawcą klubów fitness, który oferuje sprawdzony i skuteczny model biznesowy osobom, które są zdecydowane, aby prowadzić swój biznes, ale nie mają na niego pomysłu lub takim, którzy mają już swoje kluby, ale chcą wyprowadzić je na jeszcze wyższy poziom, tak by czerpać z niego maksymalnie duże zyski.

Grupę docelową siłowni dość łatwo określić, a do kogo kierują Państwo swoją ofertę biznesową?

Nasz model franczyzowy jest na tyle elastyczny, że osoby, które nie do końca odnajdują się w branży fitness również mogą otwierać i otwierają własne kluby. Szeroki zakres szkoleń oraz wsparcie, które zapewniamy na każdym etapie prowadzenia klubu oraz przed jego otwarciem, pozwalają na prowadzenie biznesu również tym, którzy nie mieli wcześniej styczności z branżą. Tak jak wspomniałam zgłaszają się do nas również przedsiębiorcy, którzy chcą podpiąć się pod nasz model, ponieważ obserwują szalenie dynamiczną ekspansję i spektakularne efekty, które procentują.

Jakie korzyści oferują Państwo swoim franczyzobiorcom?

Korzyści jest mnóstwo. Perspektywiczny segment rynku fitness pozwala nam szerzyć ekspansję sieci i udowadniać przy tym, że nasz model biznesowy jest na tym rynku numerem 1. Jesteśmy jednym z wiodących graczy, a rozpoznawalność marki coraz mocniej przybiera na sile. Franczyzobiorca, który decyduje się na otwarcie klubu pod naszym szyldem już na starcie buduje sobie renomę oraz zaufanie klientów, co przekłada się bezpośrednio na zysk. Zostaje mu przekazane całe know-how, na które pracuje się latami. Uczestniczy w szkoleniach, które przygotowują go do otwarcia oraz dostęp do wszystkich narzędzi niezbędnych do samodzielnego prowadzenia klubu na najwyższym poziomie.

Proszę pokrótce opisać firmę Xtreme Fitness Gyms oraz najbliższe plany rozwoju

Jesteśmy najszybciej rozwijającą się siecią klubów fitness i siłowni w Polsce o ugruntowanej pozycji na rynku. Wyróżnia nas zauważalny w klubach wysoki standard i jakość usług za bardzo konkurencyjną cenę. Na uwagę zasługuje fakt, że jesteśmy jedyną siecią w Polsce, która pracuje na własnym systemie zarządzającym, który w zależności od potrzeb regularnie modyfikujemy. Mamy bardzo ambitne plany rozwojowe. Chcemy stać się liderem na rynku, a naszą misją jest stać się najbardziej rozpoznawalną marką klubów fitness w Polsce. W ciągu najbliższych czterech lat do 200 klubów.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby nawiązać z Państwem współpracę?

Osoba zainteresowana nawiązaniem współpracy w pierwszej kolejności powinna się z nami skontaktować. Po wstępnej rozmowie zapraszamy ją do siedziby na prezentację grupową, podczas której prezentujemy nie tylko nasz model biznesowy, ale również specyfikę branży. Kolejnym etapem jest spotkanie indywidualne, na którym po podpisaniu klauzuli poufności omawiane są jeszcze dogłębniej struktury finansowe, procesy operacyjne oraz konkretne lokalizacje, którymi zainteresowany jest potencjalny franczyzobiorca. Następnym krokiem jest obustronna decyzja o podjęciu współpracy. Przy podpisaniu umowy, franczyzobiorca otrzymuje od franczyzodawcy pakiet dokumentów w skład, których wchodzą m.in. zestawienie kosztów związanych z otwarciem klubu, kompletną listę sprzętu, akcesoriów i wyposażenia, wizualizację klubu oraz szczegółowy opis lokalizacji i konkurencji.

Podsumowując, dlaczego warto dołączyć do sieci franczyzowej Xtreme Fitness Gyms?

Szalenie ważne jest to, że jeszcze przed podjęciem decyzji o zaistnieniu klubu badamy rynek, analizujemy konkurencję i upewniamy się że kluby, które tam powstaną będą doskonale prosperowały. Franczyzobiorca otrzymuje zatem ofertę, wynegocjowaną na najlepszych warunkach. Co istotne, przy podpisaniu umowy franczyzowej, podpisywana jest również umowa najmu na konkretny lokal. Kolejno analizujemy koszty inwestycji, przeprowadzamy szereg szkoleń oraz matrycę zadań czyli dokument, który opisuje dokładnie wszystkie elementy i procesy, które towarzyszą całemu procesowi otwarcia. Każdy franczyzobiorca może liczyć również na wsparcie ze strony nie tylko franczyzodawcy ale również przydzielonego mu opiekuna franczyzowego oraz zespołu wsparcia, który służy pomocą i dobrą radą zarówno przed jak po otwarciu klubu.

 

Dziękuję bardzo za rozmowę!
Rozmawiał Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

.