Terminal płatniczy i „ukryte” koszty, na które należy zwrócić uwagę

terminal płatniczy ukryte opłaty

Na rynku terminali płatniczych jest wielu operatorów, którzy oferują indywidualne warunki handlowe, zaś ich przedstawiciele handlowi mogą stosować różne sztuczki i techniki, aby zaprezentować swoją ofertę w jak najlepszym świetle, zaś niewygodne kwestie przemilczeć.  

Zdaję sobie sprawę, że dla osoby spoza branży porównanie poszczególnych ofert to nie lada wyzwanie, ale pomogę Ci w tym i wskażę obszary, na które należy zwrócić uwagę, aby nie popełnić kosztownych błędów. 

Uważaj przede wszystkim na... ⛔️

 1. Czas na jaki jest podpisywana umowa. Stara zasada: nie wiesz co będzie za rok, zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, więc nie podpisuj długoterminowych kontraktów, bo zapłacisz kary finansowe za wcześniejsze zerwanie umowy ⛔️ jeśli będziesz potrzebował nagle zakończyć współpracę. 

  Najrozsądniejszą i najbezpieczniejszą opcją jest podpisanie od razu umowy na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia, bo daje elastyczność działania. Na rynku są operatorzy, którzy umożliwiają podpisanie takiej umowy.  
 2. Okres wypowiedzenia i ewentualne kary finansowe. Okres wypowiedzenia może być miesięczny, trzymiesięczny, itp. - im krótszy tym lepszy, natomiast zwróć uwagę na jaki okres jest podpisywana umowa, patrz punkt 1 powyżej, bo co Ci po umowie z miesięcznym okresem wypowiedzenia, która obowiązuje 3 lata. Oznacza to, że dopiero po 36 miesiącach ⛔️ będziesz mógł wypowiedzieć umowę z miesięcznym okresem, aby nie zapłacić kary umownej.  
 3. Stawki procentowe i groszowe za transakcje poszczególnymi typami kart (MasterCard, VISA, debetowe, kredytowe, krajowe, zagraniczne w UE, poza UE). Opłaty za transakcje mogą składać się z: prowizji procentowych, opłat autoryzacyjnych, płaskich i ewentualnych dopłat. 

  Przykład: prowizja w modelu „stałe MSC” 0,45% + 5 groszy (0,05 zł) za autoryzację transakcji. Załóżmy, że paragon jest na kwotę 4 zł, wówczas te "niewielkie" 5 groszy od tej transakcji w przeliczeniu na procenty wyniesie 1,25%, zaś zbiorcza prowizja 1,7% !!! ⛔️ Przy małych i częstych zakupach robi różnice, przy dużych może być nieodczuwalne.
 4. Modele rozliczeniowe (stała prowizja MSC lub koszty + marża) 

  Przykład: prowizja podana w modelu „koszty+marża” może wynosić np. 0,2%, ale to tylko marża operatora, do tego trzeba doliczyć ⛔️ koszty interchange i opłaty systemowe, co razem z marżą mogą wynieść, np. 0,7%.
 5. Miesięczny koszt za najem terminala płatniczego oraz dodatkowe opłaty związane z terminalem (serwis, karta SIM, logo, wydruki, raporty, instalacja, dezinstalacja, itp.)

  Przykład, mobilny terminal za jedynie 20 zł netto, super, ale… dodatkowo ⛔️ serwis 15 zł, karta SIM 10 zł, opłata za logo 5 zł, za wydruki i raporty 5 zł, co daje razem 55 zł netto miesięcznie + jednorazowa opłata instalacyjna 50 zł netto. 

Nie tylko cyfry…

Poza stawkami i opłatami, które przekładają się na wysokość faktury, znaczenie mają również takie kwestie jak: 

 • Rozliczenie środków na koncie (ilość dni)
 • Wsparcie techniczne w przypadku awarii
 • Opieka serwisanta. Czy pracownik techniczny przyjedzie do firmy, aby zainstalować terminal lub naprawić w przypadku awarii, wówczas nie musisz wysyłać urządzenia kurierem.

Co Ci da niska prowizja jak będziesz musiał wysyłać zepsuty terminal płatniczy kurierem i czekać na naprawę a w międzyczasie będziesz tracić zyski z klientów, którzy będą chcieli zapłacić kartą a nie mogą, bo terminal jest nieczynny. 

Dobry operator płatności bezgotówkowych oferuje obsługę serwisową w ramach współpracy. Serwisant nie tylko przyjeżdża do firmy i instaluje terminal oraz szkoli personel, ale również naprawia urządzenie w razie awarii. 

Rzetelne porównanie i doradztwo

Reasumując, pamiętaj, aby zestawiać oferty w tym samym modelu rozliczeniowym i przeanalizować wszystkie koszty, bo wówczas porównasz przysłowiowe jabłka do jabłek a gruszki do gruszek i otrzymasz prawdziwy obraz. 

Zobacz, jak błędną ocenę daje porównanie ofert, w której jedna zawiera wszystkie koszty dzierżawy terminala przenośnego (np. 39 zł) a druga pokazuje tylko najem za terminal mobilny GPRS (np. 30 zł) z pominięciem dodatkowych opłat za kartę SIM (np. 15 zł), które są obowiązkowe, bo terminal mobilny bez karty SIM nie będzie działać (zakładam, że klient nie ma routera i nie można podłączyć za pomocą WiFi).

Finalnie, pierwsza oferta za najem 39 zł jest korzystniejsza aniżeli 45 zł (30 zł + 15 zł).super oferta a faktura za terminal płatniczy

Super oferta nie oznacza super faktury. ⛔️ Dlatego zawsze przed podpisaniem dokumentów porównuj warunki podane w cenniku w umowie z ofertą przedstawioną przez handlowca i zweryfikuj, czy występują dodatkowe opłaty, bo może się okazać, że pierwotna oferta będzie przedstawiać tylko wycinek kosztów i „nieco” będzie odbiegać od otrzymanej faktury po…

... podpisaniu umowy! Kiedy będzie już za późno, aby zrezygnować, ponieważ będziesz związany długoterminowym kontraktem opatrzonym karami finansowymi za wcześniejsze zerwanie współpracy.  

Jeżeli brakuje Ci czasu, wiedzy czy odpowiednich kompetencji, aby porównać oferty lub przeanalizować dotychczasowe faktury to zgłoś się do mnie, chętnie Ci w tym pomogę. Zapraszam do kontaktu: numer 534 001 002. 

Dołożę wszelkich starań, aby moja propozycja była nie tylko transparentna, w której przedstawię wszystkie koszty, ale również okazała się najlepszą ofertą na terminal płatniczy, bo można wygrać z konkurencją i pozyskać klienta na uczciwych zasadach, fair play. 

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowskiekspert ds. terminali płatniczych

Artykuły o terminalach płatniczych, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
 • Co jest ważne we współpracy z operatorem terminali płatniczych?

  • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

  Czy Twoi klienci również cenią sobie wygodę i wolą płacić kartą płatniczą zamiast gotówką? Ten trend jest nieodwracalny i koszty związane z obsługą terminali płatniczych wpisały się na stałe w księgi rachunkowe firm. Na rynku działa wielu operatorów, którzy oferują usługi płatności bezgotówkowych oraz terminale płatnicze. Każdy operator tzw. acquire posiada indywidualne oferty handlowe, których porównanie stanowi niemałe wyzwanie dla przedsiębiorcy. Opłaty za terminal płatniczy i stawki prowizyjne za transakcje kartą Pierwszy obszar to warunki handlowe. Prowizje za transakcje kartą mogą być stałe lub zmienne; co więcej mogą zawierać dodatkowe opłaty uzależnione od rodzaju kart płatniczych czy typu transakcji (krajowe, zagraniczne, biznes, Visa, MasterCard, Maestro). Warto pamiętać, że na koszt prowizji składa się marża operatora, opłaty interchange oraz opłaty systemowe, które są zróżnicowane.

 • Gdzie Polacy chcą płacić bezgotówkowo?

  • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

  Polacy coraz częściej korzystają z płatności bezgotówkowych, ale wciąż są miejsca, gdzie konsumenci nie mają możliwości wyboru metody płatności. Według najnowszych wyników badania Maison & Partners dla Fundacji Polska Bezgotówkowa, respondentom najbardziej brakuje możliwości płacenia kartą lub telefonem na pobliskich bazarkach (46%). Jako punkty, gdzie nie można zapłacić bezgotówkowo respondenci wskazują także na usługi krawieckie (30%), usługi szewskie (28%), kościół (28%) oraz warsztaty samochodowe (26%). Wiele osób ma również poczucie, że często nie mają możliwości dokonania płatności na stoiskach podczas imprez plenerowych (39%) oraz podczas akcji organizowanych przez organizacje charytatywne (31%). 

 • Nie przepłacaj za terminal płatniczy! Porównaj i wybierz najlepszą ofertę

  • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

  Prowadzisz firmę i nieustannie próbujesz nadążyć z realizacją bieżących zadań oraz gasisz pożary… Znajoma rzeczywistość? To zatrzymaj się na chwilę i przeanalizuj koszty, które ponosisz, bo może się okazać, że dzięki obniżeniu opłat nie będziesz musiał brać kolejnego zlecenia, aby zarobić „na koszty”.   Powyższa sytuacja, tj. pośpiech, brak czasu, wszystko „na wczoraj”, przysłowiowa bieżączka… sprzyja wybieraniu niekorzystnych ofert. Nie zamierzam w tym wpisie skupiać się na organizacji czasu pracy, lecz moim celem jest zachęcenie przedsiębiorców do otwartości na zmianę i znalezienie w swoich grafikach miejsca na rozmowę z konkurencyjnymi dostawcami usług, z których korzystają, m.in. terminali płatniczych. 

 • Terminal płatniczy i „ukryte” koszty, na które należy zwrócić uwagę

  • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

  Na rynku terminali płatniczych jest wielu operatorów, którzy oferują indywidualne warunki handlowe, zaś ich przedstawiciele handlowi mogą stosować różne sztuczki i techniki, aby zaprezentować swoją ofertę w jak najlepszym świetle, zaś niewygodne kwestie przemilczeć.   Zdaję sobie sprawę, że dla osoby spoza branży porównanie poszczególnych ofert to nie lada wyzwanie, ale pomogę Ci w tym i wskażę obszary, na które należy zwrócić uwagę, aby nie popełnić kosztownych błędów.  Uważaj przede wszystkim na... ⛔️ Czas na jaki jest podpisywana umowa. Stara zasada: nie wiesz co będzie za rok, zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, więc nie podpisuj długoterminowych kontraktów, bo zapłacisz kary finansowe za wcześniejsze zerwanie umowy ⛔️ jeśli będziesz potrzebował nagle zakończyć współpracę. 

 • Co to jest terminal płatniczy i jak działa? Rodzaje terminali

  • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

  Według najnowszych danych zawartych w raportach branżowych, liczba transakcji bezgotówkowych w Polsce rośnie z roku na rok. W 2022 roku odnotowano wzrost o 28% w porównaniu do poprzedniego roku, zaś ich liczba przekroczyła 641 mln (źródło: Fundacja Polska Bezgotówkowa).  To pokazuje, jak ważne stało się dla przedsiębiorców posiadanie terminali płatniczych. Zatem pozyskanie niezbędnej wiedzy na temat tego urządzenia, jego funkcji i metod łączenia jest koniecznością a nie przywilejem.  Czym jest terminal płatniczy oraz jak działa?  Najprościej rzecz ujmując, terminal płatniczy to urządzenie elektroniczne, które umożliwia przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych za pomocą kart płatniczych, debetowych czy kredytowych. Służy do autoryzacji, rejestracji i przesyłania danych transakcji do instytucji finansowych.

 • Czy przedsiębiorcy boją się zmieniać operatorów terminali płatniczych?

  • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

  Odpowiadając jednym słowem na tytułowe pytanie (bazując na moim dotychczasowym doświadczeniu biznesowym) mogę stwierdzić, że: tak! Przedsiębiorcy raczej niechętnie zmieniają partnerów biznesowych, w tym dostawców terminali płatniczych.  Obawa przed zmianą nie dotyczy tylko właścicieli firm, to powszechnie występujące uczucie, które może obejmować różne sfery życia, takie jak biznes, praca, relacje czy sytuacje osobiste. Ludzie często odczuwają niepokój lub strach wobec nieznanych sytuacji, ponieważ zmiana może być trudna do przewidzenia i wymagać dostosowania się do nowych warunków. Jednakże zmiana może być również postrzegana jako szansa na rozwój i nowe możliwości. Te podejście jest bliższe przedsiębiorcom, którzy na co dzień muszą zmagać się z niepewnym jutrem a mimo to poszukują innowacji; aczkolwiek nie brak konserwatystów, którzy próbują utrzymać status quo i pozostać w sferze komfortu. 

Zamów bezpłatny terminal płatniczy lub porównaj swoje dotychczasowe prowizje. SPRAWDŹ OFERTĘ »