Praca zdalna w organizacji. Wyzwania i rozwiązania dla firm

praca zdalna w organizacji

Nie ulega wątpliwości, że rok 2020 stał się momentem przełomowym w popularyzacji pracy zdalnej za sprawą pandemii koronawirusa, która zmusiła organizacje do transformacji współczesnego środowiska pracy biurowej.

Tylko nieliczne firmy były przygotowane na taki scenariusz, zdecydowana większość musiała przejść przez szybki proces adaptacji do nowych warunków pracy. 

Dla niektórych firm zmiana modelu pracy była przykrym obowiązkiem, zaś dla innych organizacji szansą na szybszy rozwój.

W odpowiedzi na zaistniałe okoliczności na rynku, na portalu WlasnyBiznes.pl została utworzona nowa kategoria „PRACA ZDALNA”, która ma pomóc przedsiębiorcom wdrożyć model pracy zdalnej w swoich organizacjach. Temat bardzo obszerny i wielowątkowy wymagający zmian w wielu obszarach.

Praca zdalna wymaga od organizacji, ich właścicieli oraz pracowników m.in.: 

  • przygotowania organizacyjnego i społecznego, 
  • odpowiednich postaw pracowników oraz kadry zarządzającej, 
  • wartości (odpowiedzialności, zaufania, samodzielności, samodyscypliny),
  • wyrobienia odpowiednich nawyków,
  • wolnej przestrzeni domowej, w której wygospodaruje się miejsce pracy,
  • metodologii zarządzania wirtualnym zespołem,
  • technologii i narzędzi online wspierających pracę zdalną;

Praca zdalna

W tym dziale będą poruszone różne wątki, począwszy od wyjaśnienia terminu pracy zdalnej oraz jej plusów i minusów dla pracodawcy i pracownika, poprzez rozwiązania zapewniające odpowiednią kondycję i zdrowie psychiczne pracowników, kończąc na strategiach zarządzania pracownikami zdalnymi i kwestiach prawno-księgowych.

Definicja pracy zdalnej

Cechy charakterystyczne dla pracy zdalnej to niewątpliwie praca intelektualna, rozproszenie terytorialne pracowników zdalnych, elastyczność miejsca pracy, wykorzystanie telefonii, internetu oraz nowoczesnych technologii do komunikacji, kontakt online, ograniczony lub całkowicie wyeliminowany kontakt fizyczny. Więcej w artykule Co to jest praca zdalna?

Zalety i wady pracy zdalnej

Zanim wdroży się pracę zdalną w organizacji warto poznać jakie są jej negatywne i pozytywne skutki dla pracodawcy. Oszczędność pieniędzy, brak ograniczenia terytorialnego w dostępie do kandydatów, czy obniżenie poziomu absencji pracowników to tylko niektóre korzyści. Szczegóły w poradniku Zalety i wady pracy zdalnej.

Rozwój pracy zdalnej i wzrost satysfakcji pracownika

Praca zdalna z roku na rok zyskuje na popularności. Istnieją pewne czynniki, które sprzyjają rozwojowi pracy zdalnej oraz zwiększają satysfakcję pracownika z wykonywania obowiązków służbowych w domu. Więcej na ten temat w artykule Czynniki wpływające na satysfakcję z pracy zdalnej.

Wyzwania w zarządzaniu wirtualnym zespołem

Zarządzanie zdalnymi pracownikami jest sporym wyzwaniem dla menadżerów, którzy muszą koordynować pracę zespołu i zapewnić terminową realizację zadań. Szczegółowe informacje znajdują się w materiale: Największe wyzwania w zarządzaniu pracownikami zdalnymi.

Pozostałe zagadnienia związane z praca zdalną

W spisie treści na bieżąco będą pojawiać się kolejne, nowe tematy, m.in.:

  • Zagospodarowanie przestrzeni biurowej w domu. Wyposażenie miejsca pracy (odpowiednie biurko, fotel, oświetlenie) 
  • Kondycja i zdrowie psychiczne zdalnych pracowników 
  • Jak wdrożyć udaną strategię pracy zdalnej w firmie?
  • Kwestie prawno-księgowe (regulamin pracy, zapisy w umowie o pracę, ocena ryzyka zawodowego, rozliczanie kosztów pracy zdalnej, dodatki i ekwiwalent za pracę zdalną)
  • Jak efektywnie zarządzać zdalnymi pracownikami?
  • Kontrola pracy zdalnej oraz pracownika w miejscu pracy (zamieszkania)
  • Narzędzia online do pracy zdalnej zwiększające efektywność i bezpieczeństwo pracy

Jeśli jesteś ekspertem w zakresie pracy zdalnej (kwestie prawno-księgowe) lub dostarczasz technologie i sprawdzone narzędzia, które zwiększają efektywność pracy online, poprawiają komunikację, czy umożliwiają kontrolę pracy zdalnej jak np. monitorowanie komputera pracownika, to koniecznie napisz na skrzynkę bok @wlasnybiznes.pl Już teraz zapraszam do współpracy!  

 

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Artykuły o pracy zdalnej, które mogą Cię zainteresować:

Więcej