Sklepy Komfort i Komfort Łazienki połączyły się!

Od 1 listopada 2019 r. Sklepy Komfort S.A. połączyły się z siostrzaną marką Komfort Łazienki. W wyniku tego połączenia do dotychczasowej bogatej oferty podłóg dołączył szeroki asortyment łazienkowy. Spółka Sklepy KOMFORT S.A. stała się formalnie operatorem wszystkich 27 sklepów z wyposażeniem łazienek, w pełni odpowiadając za politykę produktową, cenową jak i marketingową dla tej kategorii. Ta zmiana jest kolejnym etapem realizacji strategii biznesowej firmy, zakładającej oferowanie pod jednym dachem kompletnych rozwiązań do wykończenia i dekoracji wnętrz.

Sklepy KOMFORT rozwijają się dynamicznie, dzięki realizacji konsekwentnej i skutecznej strategii, u której podstaw leży odpowiadanie na potrzeby Klientów. Sieć sklepów rośnie, ulega zmianom, a także poszerza asortyment produktów i kompetencje swoich pracowników.

Otwarte latem 2019 r. sklepy wielkopowierzchniowe w Warszawie i Poznaniu były pierwszym etapem przyjętej strategii biznesowej, gdzie poza szeroką ofertą podłóg Klienci mogą zakupić łazienki, kuchnie oraz szafy. Połączenie dwóch spółek jest kolejnym krokiem do osiągnięcia celu i wyjścia naprzeciw oczekiwaniom Klientów.

KOMFORT Łazienki to również polska marka, która wraz z KOMFORT S.A. znajdowała się w tej samej grupie kapitałowej. Połączenie funkcjonujących dotąd oddzielnie organizacji, pozwala na dostarczenie Klientom szerszej oferty produktowej i nowoczesnych rozwiązań pod jednym dachem, co wpływa pozytywnie przede wszystkim na komplementarność zakupów. Od listopada Klienci mają możliwość kupienia również produktów z kategorii łazienek przez kanał e-commerce. Na stronie www.komfort.pl zostało włączone siedem grup produktów łazienkowych, a w każdej z nich kilkadziesiąt modeli i wzorów poszczególnych elementów wyposażenia łazienek oraz akcesoriów.

Firma nieustannie dąży do ułatwienia Klientom procesu zakupowego aby mogli oni kompleksowo zrealizować projekty związane z wykończeniem, remontem czy dekoracją wnętrz. Wykwalifikowani pracownicy Sklepów KOMFORT, doradzają, inspirują i zapewniają wsparcie przy projektowaniu, transporcie oraz montażu zakupionych produktów.

Wiemy, że Klienci chętniej dokonują zakupów w miejscach, w których mają większy wybór. W ten sposób oszczędzają czas i pieniądze, znajdując pod jednym dachem szereg propozycji, dopasowanych zarówno do gustów, jak i budżetów. I to właśnie wyznacza kierunek naszych działań. Wierzymy, że przyjęta horyzontalna strategia produktowa, oferowania w jednym miejscu kompletnego rozwiązania wykończenia wnętrza - od inspiracji do realizacji - dla wszystkich kategorii: podłóg, drzwi, kuchni i łazienek, ma swoje głębokie uzasadnienie biznesowe i w konsekwencji, pozwoli nam na zbudowanie nowej kategorii sklepów LIFE IMPROVMENT w myśl idei: sprzedajemy kompletne rozwiązania, a nie tyko produkty - mówi Wojciech Kiestrzyń, Prezes Zarządu Sklepy Komfort S.A.

Dzięki temu połączeniu będziemy też w dużo bardziej przejrzysty i skuteczny sposób prezentować naszą ofertę i komunikować się z naszymi Klientami. Wykorzystamy wyjątkowy potencjał polskiej marki KOMFORT, która od wielu lat jest dobrze znana i kojarzona na rynku. W najbliższym czasie będziemy łączyć te formaty sklepów pod wspólnym, odświeżonym szyldem KOMFORT, a nowy asortyment będzie krok po kroku dostępny w coraz większej ilości sklepów. Już dziś spójną ofertę widać na naszej stronie www.komfort.pl, a niebawem pojawią się też na niej kolejne kategorie produktów - dodaje Michał Szlapański, Dyrektor Marketingu Sklepy Komfort S.A.

  • Wiadomości

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o terminalach płatniczych, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
  • Co to jest terminal płatniczy i jak działa? Rodzaje terminali

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Według najnowszych danych zawartych w raportach branżowych, liczba transakcji bezgotówkowych w Polsce rośnie z roku na rok. W 2022 roku odnotowano wzrost o 28% w porównaniu do poprzedniego roku, zaś ich liczba przekroczyła 641 mln (źródło: Fundacja Polska Bezgotówkowa).  To pokazuje, jak ważne stało się dla przedsiębiorców posiadanie terminali płatniczych. Zatem pozyskanie niezbędnej wiedzy na temat tego urządzenia, jego funkcji i metod łączenia jest koniecznością a nie przywilejem.  Czym jest terminal płatniczy oraz jak działa?  Najprościej rzecz ujmując, terminal płatniczy to urządzenie elektroniczne, które umożliwia przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych za pomocą kart płatniczych, debetowych czy kredytowych. Służy do autoryzacji, rejestracji i przesyłania danych transakcji do instytucji finansowych.

  • Co jest ważne we współpracy z operatorem terminali płatniczych?

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Czy Twoi klienci również cenią sobie wygodę i wolą płacić kartą płatniczą zamiast gotówką? Ten trend jest nieodwracalny i koszty związane z obsługą terminali płatniczych wpisały się na stałe w księgi rachunkowe firm. Na rynku działa wielu operatorów, którzy oferują usługi płatności bezgotówkowych oraz terminale płatnicze. Każdy operator tzw. acquire posiada indywidualne oferty handlowe, których porównanie stanowi niemałe wyzwanie dla przedsiębiorcy. Opłaty za terminal płatniczy i stawki prowizyjne za transakcje kartą Pierwszy obszar to warunki handlowe. Prowizje za transakcje kartą mogą być stałe lub zmienne; co więcej mogą zawierać dodatkowe opłaty uzależnione od rodzaju kart płatniczych czy typu transakcji (krajowe, zagraniczne, biznes, Visa, MasterCard, Maestro). Warto pamiętać, że na koszt prowizji składa się marża operatora, opłaty interchange oraz opłaty systemowe, które są zróżnicowane.

  • Ile kosztuje terminal płatniczy? Opłaty za dzierżawę terminala, prowizje…

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Koszty zawsze wywołują emocje i różnie na nie reagujemy. Wśród przedsiębiorców znajdą się świadomi przedstawiciele, którzy wiedzą, że za jakość trzeba zapłacić i nie ma nic za darmo; jak i tacy, którzy uważają, że terminale płatnicze powinny być bezpłatne przez cały okres współpracy.  Tego typu oczekiwania miałyby racje bytu, gdyby urządzenia, serwis gwarancyjny, systemy rozliczeniowe, serwery, pracownicy i dziesiątki niezbędnych zasobów nic nie kosztowały.  Niestety rzeczywistość jest zgoła odmienna. Zatem, czy reklamy z hasłami „terminal płatniczy za 0 zł” wprowadzają w błąd? Przecież nie ma nic za darmo! Za chwilę odpowiem na to pytanie, napiszę również kilka słów o programie PWOB i na końcu przedstawię koszty związane z użytkowaniem terminala płatniczego, na które składają się zasadniczo 3 kategorie: koszty dzierżawy terminala, prowizje od transakcji, dodatkowe opłaty stosowane przez poszczególnych operatorów.

  • Własny terminal płatniczy bez abonamentu czy najem urządzenia od operatora?

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Niejeden przedsiębiorca zastanawia się, czy kupić terminal płatniczy na własność, aby nie płacić miesięcznego abonamentu lub kompleksowo skorzystać z usług operatora płatności bezgotówkowych i postawić na dzierżawę. Firmy sprzedające urządzenia będą zachwalać opcję z własnym terminalem, zaś przedstawiciele operatora płatności bezgotówkowych będą wskazywać na najem.  Kogo zatem słuchać? Na szczęście nie musimy wsłuchiwać się w głosy perswazji i argumenty sprzedażowe, tylko można policzyć, które rozwiązanie będzie najlepsze. 

  • Obowiązkowy terminal płatniczy. Od kiedy i dla kogo?

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Wprowadzenie „obowiązku” posiadania terminala płatniczego wzbudza niemałe emocje i przyczynia się do burzliwych dyskusji w mediach społecznościowych. W komentarzach można spotkać się z obrońcami walczącymi o demokrację i prawa wolności, wygłaszającymi hasła „tylko gotówka”. A jak to jest naprawdę, czy każda firma w Polsce musi posiadać terminal płatniczy? Otóż, nie! Najpierw należy zweryfikować obowiązek posiadania kasa fiskalnej ze swoim księgowym. Jeżeli firma ma obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących to dopiero wtedy musi zadecydować, w jaki sposób spełni obowiązek udostępniania płatności bezgotówkowych, co nie jest jednoznaczne z wymogiem posiadania nowego terminala płatniczego. Przedsiębiorca ma obowiązek zapewnienia zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego Zerknijmy do dokumentów prawnych, mianowicie do Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców a konkretnie do artykułu 19a, który to ten obowiązek reguluje.

  • Terminal płatniczy i „ukryte” koszty, na które należy zwrócić uwagę

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Na rynku terminali płatniczych jest wielu operatorów, którzy oferują indywidualne warunki handlowe, zaś ich przedstawiciele handlowi mogą stosować różne sztuczki i techniki, aby zaprezentować swoją ofertę w jak najlepszym świetle, zaś niewygodne kwestie przemilczeć.   Zdaję sobie sprawę, że dla osoby spoza branży porównanie poszczególnych ofert to nie lada wyzwanie, ale pomogę Ci w tym i wskażę obszary, na które należy zwrócić uwagę, aby nie popełnić kosztownych błędów.  Uważaj przede wszystkim na... ⛔️ Czas na jaki jest podpisywana umowa. Stara zasada: nie wiesz co będzie za rok, zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, więc nie podpisuj długoterminowych kontraktów, bo zapłacisz kary finansowe za wcześniejsze zerwanie umowy ⛔️ jeśli będziesz potrzebował nagle zakończyć współpracę.