O franczyzie KOKU Sushi opowiada franczyzobiorca, Paweł Zmroczek

rozmowa Paweł Zmroczek franczyzobiorca Koku Sushi

W swoim mieście nie mógł zjeść dobrej kuchni japońskiej, więc… postanowił ją stworzyć. Dziś Paweł Zmroczek prowadzi dwa punkty pod szyldem KOKU Sushi w Jastrzębiu-Zdroju oraz Wodzisławiu Śląskim i zapowiada, że na tym na pewno się nie skończy.

Jak przekuć biznes w prawdziwą pasję, jak wyglądały jego początki w gastronomii i w końcu – dlaczego uważa, że to właśnie ludzie są fundamentem sukcesu? Poznajcie historię franczyzobiorcy, który jest obecnie jednym z dynamiczniej rozwijających się partnerów sieci.

Powszechnie uważa się, że gastronomia to ciężki kawałek chleba. Wymaga zaangażowania, nielimitowanych godzin pracy i gaszenia wielu pożarów naraz.

Po wielu latach w branży własna restauracja to dziś dla Pana: biznes, praca czy pasja? 

Tak naprawdę wszystko po trochu. Założenie było takie, żeby był to dla mnie dodatkowy, „awaryjny” biznes. Życie pokazało, że z czasem była to także praca – momentami niezwykle ciężka. A dziś? Dziś także pasja – teraz dbam o KOKU Sushi nie tylko dla pieniędzy, ale też dla ludzi, dla atmosfery i dla naszych wspaniałych Gości. Biznes gastronomiczny nie ma racji bytu, jeśli nie włoży się tam serca, a tam gdzie serce, tam pasja.

Dlaczego franczyza i dlaczego kuchnia japońska?

Franczyza jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z gastronomią. Otrzymaliśmy całe know how i wszystkie rozwiązania na tacy – bez tego, nie udałoby mi się prowadzić restauracji z takim sukcesem, zwłaszcza że jestem czynnie zaangażowany także w inne działalności. Kuchnia japońska od zawsze była mi bardzo bliska, a na naszym rynku jej brakowało. Mówiąc prościej – nie miałem gdzie zjeść dobrego sushi, więc je otworzyłem.

Jak wyglądały Pana początki w biznesie gastronomicznym?

Cóż, wolałbym do tego nie wracać. Nie będę opowiadał, że było łatwo, bo momentami bywało bardzo ciężko, ale na szczęście mogłem do woli korzystać z „telefonu do przyjaciela”. Nasz franczyzodawca zawsze miał dobre rozwiązania i pomagał na każdym etapie – z resztą do dziś wspieramy się radami i profesjonalnymi szkoleniami w siedzibie firmy.

POSTAW NA SWÓJ BIZNES I OTWÓRZ RESTAURACJĘ KOKU SUSHI 

franczyza restauracja KOKU sushi

Jakie wskazówki dałby Pan początkującym restauratorom w kwestii budowania relacji w zespole? Na ile istotna jest atmosfera, jaka panuje pomiędzy pracownikami?

To jedna z kluczowych kwestii prowadzenia restauracji – ludzie są najważniejsi i absolutnie zawsze należy traktować ich z szacunkiem. Bardzo doceniam cały team, jaki z nami pracuje. Każdego traktuję indywidualnie, zawsze mam czas na rozmowę i chętnie uczestniczę w życiu zespołu. Przez te lata udało się nam zbudować solidny zespół zaufanych i zaangażowanych ludzi. Myślę, że atmosfera w pracy jest ważna dla każdego z nas – w końcu poświęcamy jej kawał swojego życia.

Nasi Sushi Masterzy śmieją się, że ich rolki są tak pyszne, bo doprawiają je szczyptą serca. Kelnerki lubią kontakt z ludźmi, są uśmiechnięte i radosne. Większość to młodzi, kreatywni ludzie, którzy spędzają ze sobą czas także po pracy. Lubią się prywatnie i to także należy pielęgnować. 

Jakie ma Pan plany dotyczące dalszego rozwoju pod szyldem KOKU Sushi?

Pozwoli Pani, że to pytanie pozostanie owiane tajemnicą. Teraz mogę jedynie zdradzić, że na dwóch lokalach się nie zatrzymamy – KOKU wciąga!

  • Wiadomości

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o terminalach płatniczych, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
  • Własny terminal płatniczy bez abonamentu czy najem urządzenia od operatora?

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Niejeden przedsiębiorca zastanawia się, czy kupić terminal płatniczy na własność, aby nie płacić miesięcznego abonamentu lub kompleksowo skorzystać z usług operatora płatności bezgotówkowych i postawić na dzierżawę. Firmy sprzedające urządzenia będą zachwalać opcję z własnym terminalem, zaś przedstawiciele operatora płatności bezgotówkowych będą wskazywać na najem.  Kogo zatem słuchać? Na szczęście nie musimy wsłuchiwać się w głosy perswazji i argumenty sprzedażowe, tylko można policzyć, które rozwiązanie będzie najlepsze. 

  • Co to jest terminal płatniczy i jak działa? Rodzaje terminali

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Według najnowszych danych zawartych w raportach branżowych, liczba transakcji bezgotówkowych w Polsce rośnie z roku na rok. W 2022 roku odnotowano wzrost o 28% w porównaniu do poprzedniego roku, zaś ich liczba przekroczyła 641 mln (źródło: Fundacja Polska Bezgotówkowa).  To pokazuje, jak ważne stało się dla przedsiębiorców posiadanie terminali płatniczych. Zatem pozyskanie niezbędnej wiedzy na temat tego urządzenia, jego funkcji i metod łączenia jest koniecznością a nie przywilejem.  Czym jest terminal płatniczy oraz jak działa?  Najprościej rzecz ujmując, terminal płatniczy to urządzenie elektroniczne, które umożliwia przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych za pomocą kart płatniczych, debetowych czy kredytowych. Służy do autoryzacji, rejestracji i przesyłania danych transakcji do instytucji finansowych.

  • Gdzie Polacy chcą płacić bezgotówkowo?

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Polacy coraz częściej korzystają z płatności bezgotówkowych, ale wciąż są miejsca, gdzie konsumenci nie mają możliwości wyboru metody płatności. Według najnowszych wyników badania Maison & Partners dla Fundacji Polska Bezgotówkowa, respondentom najbardziej brakuje możliwości płacenia kartą lub telefonem na pobliskich bazarkach (46%). Jako punkty, gdzie nie można zapłacić bezgotówkowo respondenci wskazują także na usługi krawieckie (30%), usługi szewskie (28%), kościół (28%) oraz warsztaty samochodowe (26%). Wiele osób ma również poczucie, że często nie mają możliwości dokonania płatności na stoiskach podczas imprez plenerowych (39%) oraz podczas akcji organizowanych przez organizacje charytatywne (31%). 

  • Czy przedsiębiorcy boją się zmieniać operatorów terminali płatniczych?

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Odpowiadając jednym słowem na tytułowe pytanie (bazując na moim dotychczasowym doświadczeniu biznesowym) mogę stwierdzić, że: tak! Przedsiębiorcy raczej niechętnie zmieniają partnerów biznesowych, w tym dostawców terminali płatniczych.  Obawa przed zmianą nie dotyczy tylko właścicieli firm, to powszechnie występujące uczucie, które może obejmować różne sfery życia, takie jak biznes, praca, relacje czy sytuacje osobiste. Ludzie często odczuwają niepokój lub strach wobec nieznanych sytuacji, ponieważ zmiana może być trudna do przewidzenia i wymagać dostosowania się do nowych warunków. Jednakże zmiana może być również postrzegana jako szansa na rozwój i nowe możliwości. Te podejście jest bliższe przedsiębiorcom, którzy na co dzień muszą zmagać się z niepewnym jutrem a mimo to poszukują innowacji; aczkolwiek nie brak konserwatystów, którzy próbują utrzymać status quo i pozostać w sferze komfortu. 

  • Co jest ważne we współpracy z operatorem terminali płatniczych?

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Czy Twoi klienci również cenią sobie wygodę i wolą płacić kartą płatniczą zamiast gotówką? Ten trend jest nieodwracalny i koszty związane z obsługą terminali płatniczych wpisały się na stałe w księgi rachunkowe firm. Na rynku działa wielu operatorów, którzy oferują usługi płatności bezgotówkowych oraz terminale płatnicze. Każdy operator tzw. acquire posiada indywidualne oferty handlowe, których porównanie stanowi niemałe wyzwanie dla przedsiębiorcy. Opłaty za terminal płatniczy i stawki prowizyjne za transakcje kartą Pierwszy obszar to warunki handlowe. Prowizje za transakcje kartą mogą być stałe lub zmienne; co więcej mogą zawierać dodatkowe opłaty uzależnione od rodzaju kart płatniczych czy typu transakcji (krajowe, zagraniczne, biznes, Visa, MasterCard, Maestro). Warto pamiętać, że na koszt prowizji składa się marża operatora, opłaty interchange oraz opłaty systemowe, które są zróżnicowane.

  • Obowiązkowy terminal płatniczy. Od kiedy i dla kogo?

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Wprowadzenie „obowiązku” posiadania terminala płatniczego wzbudza niemałe emocje i przyczynia się do burzliwych dyskusji w mediach społecznościowych. W komentarzach można spotkać się z obrońcami walczącymi o demokrację i prawa wolności, wygłaszającymi hasła „tylko gotówka”. A jak to jest naprawdę, czy każda firma w Polsce musi posiadać terminal płatniczy? Otóż, nie! Najpierw należy zweryfikować obowiązek posiadania kasa fiskalnej ze swoim księgowym. Jeżeli firma ma obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących to dopiero wtedy musi zadecydować, w jaki sposób spełni obowiązek udostępniania płatności bezgotówkowych, co nie jest jednoznaczne z wymogiem posiadania nowego terminala płatniczego. Przedsiębiorca ma obowiązek zapewnienia zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego Zerknijmy do dokumentów prawnych, mianowicie do Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców a konkretnie do artykułu 19a, który to ten obowiązek reguluje.