Jaki biznes franczyzowy przyciąga inwestorów?

elastyczne przestrzenie do pracy biznes franczyzowy

Więcej inwestorów franczyzowych rozważa możliwości związane z elastycznymi powierzchniami biurowymi w porównaniu z kawiarniami czy siłowniami, aby zapewnić bezpieczniejszą przyszłość.

Myśląc o franczyzie, pomyśl o elastycznej przestrzeni do pracy. Takie jest przesłanie płynące od czołowych inwestorów biznesowych oczekujących stabilności i wzrostu w czasie pandemii oraz w ciągu następnych 18 miesięcy.

Nowe badania przeprowadzone przez IWG pokazują, że elastyczna powierzchnia biurowa jest czołową opcją dla inwestycji franczyzowych, przyćmiewając tradycyjne branże, w tym kawiarnie i siłownie.

W ankiecie przeprowadzonej wśród 501 liderów biznesu zainteresowanych franczyzą* ponad połowa (56%) stwierdziła, że rozważa zostanie franczyzobiorcą elastycznej powierzchni biurowej („elastyczna przestrzeń do pracy”) lub zamierza to zrobić w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Dla porównania mniej niż połowa ankietowanych stwierdziła, że chciałaby zainwestować we współpracę franczyzową z marką kawiarni (49%) lub siłowni (43%).

Respondenci stwierdzili, że byli trzy razy bardziej skłonni do zainwestowania we franczyzę w zakresie elastycznej przestrzeni do pracy w porównaniu z franczyzą w branży hotelowej (19%).

Powierzchnia biurowa to jedna z najbardziej interesujących możliwości franczyzowych na rynku, a IWG jest największą marką w tej branży, oferującą pakiet wsparcia, który nie ma sobie równych — mówi Pip Wilkins, dyrektor generalny British Franchise Association.

Rosnący trend

Nie jest to chyba zaskakujące. Już przed pandemią elastyczne przestrzenie do pracy stanowiły okazję inwestycyjną o charakterze wzrostowym, a JLL przewiduje, że do 2030 r. elastyczna przestrzeń do pracy będzie stanowić 30% całej powierzchni biurowej. A ponieważ COVID-19 mocno uderzył w sektor hotelarski, inwestorzy zwracają się ku bezpieczniejszym opcjom, w tym elastycznym przestrzeniom do pracy, które pozostały otwarte podczas pandemii.

W 2020 r. elastyczne powierzchnie biurowe zachowały trend wzrostowy, będąc jedną z niewielu branż, które mogły pozostać otwarte pomimo różnych stopni ograniczeń — mówi Julian Chambers, dyrektor ds. współpracy biznesowej Wielkiej Brytanii w firmie IWG.

Dodaje: „Od maksymalizacji produktywności personelu i ograniczenia nakładów finansowych po możliwość pracy bliżej domu, widzieliśmy rosnące zapotrzebowanie zarówno ze strony firm, jak i pracowników chcących utrzymać i zwiększyć korzyści płynące z elastycznej pracy. Wkraczając w nową erę pracy hybrydowej, elastyczna powierzchnia biurowa ma doskonały potencjał rozwoju i pozostaje na pierwszym miejscu pod względem inwestycji franczyzowych”.

Młodzi liderzy stoją na czele tego trendu

Badania IWG wskazują również na zmianę pokoleniową — młodsi liderzy biznesowi wyprzedzają krzywą, jeśli chodzi o dostrzeganie pojawiających się trendów franczyzowych. Osoby w wieku od 18 do 35 lat zainteresowane franczyzą są niemal trzykrotnie bardziej skłonne szukać możliwości inwestycyjnych w sektorze elastycznej powierzchni biurowej w ciągu najbliższych 18 miesięcy w porównaniu z osobami w wieku ponad 55 lat (odpowiednio 29% i 11%).

Kierownictwo wyższego szczebla również jednak zaczyna zwracać uwagę na ten trend i chce wykorzystać jego potencjał: obecnie 40% dyrektorów generalnych i prezesów rozważających współpracę franczyzową chce zbadać sektor elastycznych powierzchni biurowych w najbliższej przyszłości.

Bezpieczeństwo w niepewnych czasach

Bezpieczeństwo jest jednym z głównych powodów, dla których inwestorzy decydują się na franczyzę w zakresie elastycznej przestrzeni do pracy. Dwie trzecie (66%) osób już zainteresowanych franczyzą uważa, że firmy franczyzowe są bezpieczniejsze w czasach trudniejszych dla gospodarki. Ponadto taki sam odsetek respondentów zgadza się, że franczyza zapewnia dodatkową ochronę wynikającą ze współpracy z zaufanymi i uznanymi markami.

Tymczasem franczyzobiorcy w sektorze elastycznej przestrzeni do pracy rozpoczynają rok z większym optymizmem w porównaniu z inwestorami spoza franczyzy: jako grupa są prawie trzy razy bardziej skłonni do pozytywnego nastawienia do perspektyw biznesowych na następne 18 miesięcy niż ci, którzy nie są zainteresowani franczyzą (odpowiednio 38% i 14%).

*Badanie przeprowadzone wśród 501 liderów biznesu w dniach 11–15 grudnia 2020 r.

Franczyza IWG

baner IWG franczyza oferta

Czy chcesz dołączyć do IWG jako franczyzobiorca w zakresie elastycznej przestrzeni do pracy? Dowiedz się więcej na temat możliwości współpracy w ramach 👉 franczyzy IWG

  • Wiadomości

Gotowe pomysły na biznes