Jak założyć firmę krok po kroku – krótki poradnik

poradnik jak założyć firmę?

Planujesz rozpocząć działalność gospodarczą, ale nie wiesz jak założyć firmę? Przeczytaj ten krótki poradnik, w którym wyjaśnione są podstawowe kroki, które musisz poczynić, aby stać własnym szefem!

Krok 1 Rejestracja działalności gospodarczej

Obecnie, żeby prowadzić własny biznes – jednoosobową działalność gospodarczą, nie trzeba nawet rejestrować jej w CEIDG . To spore ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy mogą sprawdzić swoje siły i założyć biznes „na próbę”.

Kiedy zatem nie trzeba oficjalnie rejestrować firmy? Są dwa kryteria: przychody z prowadzonej działalności nie mogą przekraczać w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia i nie można prowadzić żadnej innej działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy. Przywilejów wynikających z nierejestrowanej działalności gospodarczej jest kilka. Oprócz już wspomnianego braku konieczności zgłaszania jej w ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), nie trzeba także powiadamiać o fakcie prowadzenia własnej firmy Urzędu Skarbowego ani GUS-u.

W innym okolicznościach niż wymienione, start biznesu należy oficjalnie zgłosić. Jak zarejestrować firmę, w tym przypadku jednoosobową działalność gospodarczą? Należy wypełnić formularz CEIDG-1. Można wykonać ten krok online lub złożyć wniosek osobiście w urzędzie gminy lub miasta. Rejestracja jest darmowa.

Kiedy ten etap przebiegł pomyślnie, następnym krokiem jest zdobycie numerów NIP oraz REGON. Posiadanie numeru NIP jest ważne ze względów podatkowych. Jeżeli w momencie zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca nie posiadał NIP-u, zostanie on nadany po rejestracji. Z kolei numer REGON jest konieczny w kontaktach z urzędem skarbowym czy ZUS-em.

Krok 2 Pierwsza „wizyta” w ZUS-ie

Rozpoczęcie działalności gospodarczej oznacza, że przedsiębiorca staje się równocześnie płatnikiem składek do ZUS-u. Ma 7 dni od daty rejestracji firmy, by zgłosić się do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Musi również pamiętać o obowiązku, jakim jest regularne opłacanie składek do 10. dnia każdego miesiąca.

Krok 3 Wybór formy opodatkowania działalności

Już podczas wypełniania wniosku CEIDG-1 o założenie własnej działalności przedsiębiorca musi zdecydować, jaką formę opodatkowania wybrać. To ważny krok, bo wybór ten może mieć duże znaczenie dla sytuacji finansowej i prosperowania firmy.

Do wyboru są następujące opcje: opodatkowanie na zasadach ogólnych – opodatkowanie dochodu stawką 17% oraz podatek liniowy – w tym wypadku wartość podatku jest stała i wynosi 19%. Jest to największa zaleta tej formy opodatkowania – niezależnie od tego, jakie dochody przynosi jednoosobowa działalność gospodarcza, stawka podatku będzie zawsze taka sama.

Co ważne, zarówno przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych, jak i podatku liniowym, jeżeli przedsiębiorca nie osiągnie żadnego przychodu, nie płaci również podatku.

Kolejna możliwość to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – przy tej formie opodatkowania przedsiębiorca płaci podatek jedynie od przychodu, którego nie można pomniejszyć o poniesione koszty uzyskania przychodu.

Zakładając działalność, może również wybrać kartę podatkową – przy tej formie płacony podatek nie wynika bezpośrednio z osiąganego dochodu. Wysokość stawek karty podatkowej jest ustalana indywidualnie z naczelnikiem Urzędu Skarbowego i zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju oferowanych usług czy produktów.

Krok 4 Założenie rachunku firmowego w banku

Startując z własną działalnością, warto od razu pomyśleć o założeniu konta firmowego, choć w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest to koniecznie.

Warto jednak zadbać o rozdzielenie finansów osobistych od służbowych. To nawyk dobrego przedsiębiorcy. Taki porządek w kwestiach związanych z pieniędzmi nie tylko ułatwia prowadzenie firmy, ale też daje wyraźny wgląd w kondycję finansową biznesu, dzięki czemu łatwiej można zorientować się, jakie są miesięczne dochody z działalności i ile kosztuje jej prowadzenie.

Jeśli nasza firma kupuje lub sprzedaje jakieś produkty czy usługi za granicą, to bardzo przydatny okaże się także rachunek walutowy. Warto również otworzyć konto w kantorze internetowym, ponieważ bankowe kursy przewalutowań zwykle nie są najkorzystniejsze.

Ważne jest także, aby zadbać o wiarygodność, w czym może pomóc m.in. wyrobienie pieczątki firmy. Posiadanie pieczęci firmowej w tym przypadku jest nawet ważniejsze niż konto firmowe. Jest ona potrzebna do wystawiania różnego rodzaju dokumentów, podpisywania wniosków, umów czy zeznań podatkowych.

Chociaż bardzo często banki czy poszczególne urzędy wymagają pieczątki, warto wiedzieć, że nie ma przepisów nakazujących przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą jej posiadanie. Nie ma też wytycznych, które mówiłyby o tym, jak ma ona wyglądać, ale ważne, żeby znalazły się na niej dane pozwalające zidentyfikować biznes, np. nazwa i adres firmy, NIP, telefon, e-mail, pozostałe dane kontaktowe.

  • Wiadomości

Gotowe pomysły na biznes