Big Data w retailu

Zakaz handlu w niedzielę zaostrza rywalizację między sprzedawcami. Tym bardziej, że według prognoz opracowanych przez Euromonitor International, w efekcie tych zmian z handlowej mapy Polski może zniknąć nawet 3 400 placówek. Szansą na utrzymanie się na dynamicznie zmieniającym się rynku jest budowanie trwałych relacji z klientami. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest analiza danych transakcyjnych i odpowiednie zarządzanie Big Data.

Powszechny dostęp do Internetu oraz przeniesienie wielu aktywności do sieci przyniosły niespotykaną dotąd ilość informacji o klientach i ich upodobaniach. Jednak według danych opracowanych przez EETimes, aż 80 proc. z nich pozostaje nieustrukturyzowanych, a tym samym niezagospodarowanych przez branżę. Szansą na ich wykorzystanie jest kompleksowa analiza i strukturyzacja do poziomu Big Data, które już dziś stanowią istotny element rozwiązań stosowanych w handlu.

Big Data w retailu

Informacje pochodzące m.in. ze smartfonów, wyposażonych w technologię GPS, aplikacji zakupowych i mediów społecznościowych oraz te, pozyskane bezpośrednio z punktów sprzedaży (jak np. mimika, reakcja na poszczególne produkty i sposób ich ekspozycji, oświetlenie czy zapach, a także obsługę) po odpowiednim opracowaniu stanowią wartościowy i miarodajny materiał, wspierający decyzyjność w zakresie funkcjonowaniu sklepu. Dzięki nowoczesnym narzędziom i metodom analizy, Big Data pomagają w odkrywaniu wzorców zachowań i ścieżek zakupowych klientów. Dostarczają informacji o tym, co przyciąga konsumentów do sklepu, na które towary zwracają uwagę, jak dokonują wyboru, aż po metody płatności, na jakie się decydują. Umożliwiając dostęp do wiedzy o konsumenckich preferencjach zakupowych w czasie rzeczywistym, Big Data usprawniają personalizację oferty sklepu i właściwe nim zarządzanie.

- Dzięki Big Data detaliści mogą nie tylko zbliżyć się do konsumenta, ale też lepiej zarządzać swoją placówką. Od decyzji w zakresie doboru asortymentu, przez usprawnienie dostaw, dobór najlepszych narzędzi marketingowych i terminów promocji, aż po decyzje o zatrudnieniu i wdrożeniu strategii dla sklepu czy całej sieci. Big data jest nieodłącznym elementem wszystkich tych działań – mówi Piotr Kraśnicki, dyrektor ds. sprzedaży w Modern-Expo.

Big Data z korzyścią dla klientów

Współcześni konsumenci chcą mieć poczucie, że faktycznie zyskują na wyborze konkretnego sklepu. Dzieje się tak w tych placówkach, które najlepiej spełniają ich oczekiwania – wobec tych klienci będą lojalni. Trafiająca w gusta oferta, odpowiednio dopasowane promocje, przejrzysta ekspozycja oraz trasa zakupów zaprojektowana z myślą o wygodzie konsumenta budują przywiązanie do sklepu, a są wynikiem właściwego przetwarzania i wykorzystywania informacji. Już teraz stosowane w handlu rozwiązania opierają się o technologie, dostarczające i analizujące Big Data.

- Opracowana w Centrum Innowacji Modern-Expo inteligentna półka przesyła dane dotyczące stanu zatowarowania i pomaga w przejrzystym eksponowaniu produktów. Wykorzystując Big Data urządzenie wspomaga planowanie ekspozycji sklepowej, by zwiększać sprzedaż. Dzięki dostarczaniu miarodajnych danych półka służy do ekspozycji produktów, które cieszą się największym zainteresowaniem w najbardziej widocznych punktach w sklepie tak, by konsumenci z łatwością znaleźli ulubione towary – mówi Paweł Kot, Business Development Manager z Modern-Expo.

- Ale to nie wszystko. Inteligentna półka dostarcza też informacje producentowi, który obecnie traci kontrolę nad produktem w momencie dostawy do sklepu. Dzięki niej firma może na odległość monitorować towar i dowiedzieć się jak konsumenci reagują na reklamę i realizowane w sklepie działania marketingowe oraz jak na zakupy wpływają czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda czy lokalne wydarzenia. Tak pozyskane wiarygodne dane są pomocne przy podejmowaniu decyzji, np. w których miejscowościach warto zorganizować promocję – dodaje ekspert.

– Umiejętnie wykorzystane Big Data są dla sprzedawców skutecznym narzędziem do budowania trwałych relacji z klientem. Dając możliwość zrozumienia jego potrzeb i zachowań są nieocenione w personalizacji ofert, co zwiększa skuteczność działania na współczesnym rynku i jest kluczem do tworzenia przewagi konkurencyjnej – podsumowuje Piotr Kraśnicki.

  • Wiadomości

Gotowe pomysły na biznes