10 start-upów z sektora proptech, które oferują rozwiązania dla branży nieruchomości

Spółka Colliers International ogłosiła listę start-upów z sektora proptech, które zakwalifikowały się do programu Colliers Proptech Accelerator realizowanym we współpracy z Techstars. Jest to pierwsza prawdziwie globalna inicjatywa tego rodzaju. Program jest wyrazem zaangażowania Colliers w tworzenie innowacyjnych rozwiązań będących odpowiedzią na konkretne potrzeby oraz przekonania, że strategiczne inwestycje w odpowiednie technologie i start-upy mogą zmienić oblicze branży nieruchomości komercyjnych.

II edycja programu Colliers Proptech Accelerator

W tym roku do programu zgłosiły się setki start-upów z ponad 50 krajów, co świadczy o szybkim rozwoju sektora proptech. Z nadesłanych zgłoszeń wyselekcjonowano 10 firm z sześciu krajów, które oferują rozwiązania dla branży nieruchomości w różnorodnych obszarach, w tym wyceny nieruchomości i inwestycji w oparciu o metody ilościowe, crowdfundingu, frakcjonalizacji aktywów, uczenia się maszyn, sztucznej inteligencji, blockchain, a także rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej.

— Naszą misją jest poszukiwanie technologii na wczesnym etapie rozwoju w całym sektorze nieruchomości, które pozwalają na świadczenie bardziej inteligentnych i spersonalizowanych usług dla naszych klientów i pracowników — mówi Jay Hennick, prezes zarządu i CEO firmy Colliers. — Bazując na sukcesach zeszłorocznej, pierwszej edycji programu, w 2019 r. zaczynamy badać możliwości bardziej długoterminowe oraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które mogą okazać się przełomowe dla branży. Dzięki nim możemy doradzać klientom, które z pojawiających się na rynku rozwiązań mają rzeczywistą wartość, a które niekoniecznie.

Intensywny, trzymiesięczny program odbywa się w Toronto. Ma on pomóc uczestnikom doprecyzować ich plany biznesowe, zyskać globalny ogląd sektora nieruchomości dzięki wiedzy i doświadczeniu 120 mentorów oraz rozpocząć programy pilotażowe i nawiązać współpracę z pracownikami oraz klientami Colliers, aby zwiększyć możliwości rozwojowe wszystkich tych podmiotów. Punktem kulminacyjnym programu jest dzień pokazowy (Demo Day), zaplanowany na 4 grudnia 2019 r., który obejmuje prezentacje dla klientów, liderów branży nieruchomości oraz inwestorów technologicznych, dzięki czemu przedstawiciele start-upów będą mogli przykuć uwagę globalnych graczy.

— Nawiązaliśmy z Techstars wyjątkową współpracę. Start-upy mogą korzystać z globalnego doświadczenia Techstars w dziedzinie innowacji technologicznych i tworzenia akceleratorów, w połączeniu z kulturą przedsiębiorczości Colliers, a także wiedzą ekspercką firmy w zakresie nieruchomości i jej międzynarodową siecią. Jest to jedyny globalny program w branży, który łączy w sobie szeroką perspektywę oraz autorskie procedury, które pozwalają nam skupić się ściśle na innowacjach będących odpowiedzią na konkretne potrzeby — powiedział Zach Michaud, wiceprezes zarządu Colliers ds. inwestycji strategicznych. – Rozpoczęliśmy formalną współpracę partnerską z czterema firmami, które wzięły udział w programie w 2018 r., w tym z Lane, Booqed, Upsuite i Basking, a pozostałe wspieramy w dążeniu do celów, które sobie wyznaczyły. Uczestnikom pierwszej edycji zawdzięczamy niesamowitą energię oraz wiedzę i nie możemy doczekać się możliwości pracy z kolejnymi.

— Jako jedna z mentorek Colliers Proptech Accelerator mogę śmiało powiedzieć, że program otwiera przed naszą firmą nowe możliwości. Jest to niesamowita okazja do wymiany wiedzy i pomysłów oraz tworzenia realnych rozwiązań, których implementacja zapewnia naszym klientom oraz nam przewagę na rynku — komentuje Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający Colliers International w Polsce.

Uczestnicy programu Colliers Proptech Accelerator realizowanego w 2019 r.

 • ADEx wykorzystuje uczenie się maszyn i przetwarzanie języka naturalnego do analizy dokumentów prawnych oraz skutecznej i prawidłowej ekstrakcji danych strukturyzowanych. Dane w trybie offline łączone są ze źródłami online, aby dostarczać szerszej wiedzy i umożliwiać analizę predykcyjną (Berkeley, USA)
 • AREX to producent oprogramowania, który tworzy rozwiązania dla branży nieruchomości z wykorzystaniem systemów blockchain oraz najbardziej zaawansowanych technologii (Madryt, Hiszpania)
 • BlueSuit pozyskuje wyjątkowe dane dotyczące cyklu inwestycyjnego w sektorze nieruchomości komercyjnych poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz technologii uczenia się maszyn, w celu wsparcia prac zespołów analityków, obsługujących podmioty instytucjonalne (Denver, USA)
 • BRED Token korzysta z technologii blockchain oraz tokenów do wprowadzania przyszłościowych zmian w ofertach publicznych oraz kształtowania wydajniejszego procesu inwestycyjnego w sektorze nieruchomości, zapewniając swobodę, bezpieczeństwo, płynność finansową oraz zbywalność instrumentów na giełdach papierów wartościowych (Toronto, Kanada)
 • Fast Office w ciągu kilku minut tworzy na podstawie ulotek w formacie PDF trójwymiarowe plany nieruchomości wraz z całkowitym kosztem najmu, co zdecydowanie przyspiesza napływ ofert (Toronto, Kanada)
 • Finneo to kompleksowa platforma technologiczna specjalizująca się w zarządzaniu i emisji instrumentów dłużnych dotyczących nieruchomości (Toronto, Kanada)
 • PropertyQuants to firma założona przez zespół byłych maklerów z tytułem doktorskim, zajmujących się opartym na metodach ilościowych obrotem produktami finansowymi, którzy zastosowali swoją wiedzę w zakresie analizy finansowej wykorzystującej metody ilościowe oraz analitykę danych, w tym big data, do globalnego rynku nieruchomości, aby usprawnić proces decyzyjny i pomóc inwestorom w zdobyciu rynku (Singapur, Singapur)
 • Realar to aplikacja wykorzystująca technologię rzeczywistości rozszerzonej, dzięki której użytkownik może dokonać przestrzennej wizualizacji nieruchomości i odbyć po niej wirtualny spacer jeszcze zanim zostanie wybudowana (Gold Coast, Australia)
 • Skenario przewiduje wartość i ryzyko związane z nieruchomościami mieszkaniowymi i komercyjnymi z wykorzystaniem danych oraz sztucznej inteligencji (Vantaa, Finlandia)
 • Talox to oparty na technologii chmurowej, wykorzystujący dane system zarządzania zasobami i transakcjami dla branży nieruchomości komercyjnych w regionie Azji-Pacyfiku (Singapur, Singapur)
 • Wiadomości

Gotowe pomysły na biznes