Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
Aktywność terminali w programie Polska Bezgotówkowa wzrasta
- Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
- Fundacja Polska Bezgotówkowa
Fundacja Polska Bezgotówkowa kończy kolejny rok działalności z dalszym wzrostem aktywności terminali płatniczych w ramach prowadzonego Programu Polska Bezgotówkowa. Na przestrzeni minionego roku Fundacja odnotowała znaczący wzrost w liczbie zrealizowanych transakcji, których tylko w 2023 r. było blisko pół miliarda.
Do końca grudnia 2023 r. do Programu Polska Bezgotówkowa dołączyło blisko 460 tys. podmiotów, w których łącznie zainstalowano ponad 610 tys. urządzeń do przyjmowania płatności cyfrowych. Za pomocą terminali tradycyjnych i tych w telefonie, zrealizowano od początku trwania Programu blisko 1,8 mld transakcji płatniczych na łączną kwotę przekraczającą 110 mld zł.
Wśród mikroprzedsiębiorców największy przyrost liczbowy i procentowy urządzeń odnotowano w branży kosmetycznej (+13,3%), a najwyższy wzrost transakcyjny rok do roku (+31,9%) osiągnęły branże związane z ochroną zdrowia. Pod względem wzrostu liczby transakcji w ostatnim roku wyróżniły się: branża edukacyjna (+28,3%) oraz usługowa (+25,4%).
Obowiązkowy terminal płatniczy. Od kiedy i dla kogo?
- Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
- Maciej Makowski
Wprowadzenie „obowiązku” posiadania terminala płatniczego wzbudza niemałe emocje i przyczynia się do burzliwych dyskusji w mediach społecznościowych. W komentarzach można spotkać się z obrońcami walczącymi o demokrację i prawa wolności, wygłaszającymi hasła „tylko gotówka”.
A jak to jest naprawdę, czy każda firma w Polsce musi posiadać terminal płatniczy? Otóż, nie!
Najpierw należy zweryfikować obowiązek posiadania kasa fiskalnej ze swoim księgowym. Jeżeli firma ma obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących to dopiero wtedy musi zadecydować, w jaki sposób spełni obowiązek udostępniania płatności bezgotówkowych, co nie jest jednoznaczne z wymogiem posiadania nowego terminala płatniczego.
Przedsiębiorca ma obowiązek zapewnienia zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego
Zerknijmy do dokumentów prawnych, mianowicie do Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców a konkretnie do artykułu 19a, który to ten obowiązek reguluje.
Ranking terminali płatniczych. Najlepszy terminal w 2024
- Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
- Maciej Makowski
Szukasz rankingu terminali płatniczych? Tylko po co, ponieważ oferty na terminale płatnicze są indywidualne i zależą między innymi od obrotów firmy, wysokości transakcji, struktury kart, ilości urządzeń, rodzajów terminali.
Z uwagi na powyższe zmienne nie można stworzyć obiektywnego porównania poszczególnych operatorów płatniczych, dlatego warto stworzyć własne zestawienie w oparciu o niezbędne kryteria i informacje, które omawiam w niniejszym wpisie.
Użyteczność rankingów terminali płatniczych
Rankingi dostępne w Internecie są pewnym uproszczeniem, przedstawiającym subiektywne zestawienia oparte na doświadczeniu autorów lub wybranych kryteriach, które zniekształcają rzeczywistość.
Terminal płatniczy i „ukryte” koszty, na które należy zwrócić uwagę
- Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
- Maciej Makowski
Na rynku terminali płatniczych jest wielu operatorów, którzy oferują indywidualne warunki handlowe, zaś ich przedstawiciele handlowi mogą stosować różne sztuczki i techniki, aby zaprezentować swoją ofertę w jak najlepszym świetle, zaś niewygodne kwestie przemilczeć.
Zdaję sobie sprawę, że dla osoby spoza branży porównanie poszczególnych ofert to nie lada wyzwanie, ale pomogę Ci w tym i wskażę obszary, na które należy zwrócić uwagę, aby nie popełnić kosztownych błędów.
Uważaj przede wszystkim na... ⛔️
- Czas na jaki jest podpisywana umowa. Stara zasada: nie wiesz co będzie za rok, zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, więc nie podpisuj długoterminowych kontraktów, bo zapłacisz kary finansowe za wcześniejsze zerwanie umowy ⛔️ jeśli będziesz potrzebował nagle zakończyć współpracę.
Otworzyłeś firmę i potrzebujesz nowy terminal płatniczy?
- Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
- Maciej Makowski
Na wstępie gratuluję Ci rozpoczęcia działalność gospodarczej i życzę powodzenia w rozwoju własnego biznesu.
Przed Tobą wiele wyzwań, natomiast w tym wpisie skupię się na kwestii związanej z wyborem terminala płatniczego i podzielę się kilkoma wskazówkami, które uchronią Cię przed popełnieniem kosztownych błędów.
Jeśli nie lubisz czytać to zadzwoń na numer 534 001 002 i omówimy dostępne możliwości. Szczegółowe informacje o mnie oraz dane kontaktowe znajdziesz na stronie dot. oferty na terminal płatniczy.
Zanim wybierzesz terminal i dostawcę to odpowiedz na kilka pytań
- Jaki obrót na terminalu przewidujesz w pierwszym roku prowadzenia działalności? Trudne pytanie, natomiast musisz założyć ile będziesz przyjmować płatności kartą od klientów a ile gotówką. Późnej wyjaśnię dlaczego to ważne.
Nie przepłacaj za terminal płatniczy! Porównaj i wybierz najlepszą ofertę
- Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
- Maciej Makowski
Prowadzisz firmę i nieustannie próbujesz nadążyć z realizacją bieżących zadań oraz gasisz pożary… Znajoma rzeczywistość?
To zatrzymaj się na chwilę i przeanalizuj koszty, które ponosisz, bo może się okazać, że dzięki obniżeniu opłat nie będziesz musiał brać kolejnego zlecenia, aby zarobić „na koszty”.
Powyższa sytuacja, tj. pośpiech, brak czasu, wszystko „na wczoraj”, przysłowiowa bieżączka… sprzyja wybieraniu niekorzystnych ofert.
Nie zamierzam w tym wpisie skupiać się na organizacji czasu pracy, lecz moim celem jest zachęcenie przedsiębiorców do otwartości na zmianę i znalezienie w swoich grafikach miejsca na rozmowę z konkurencyjnymi dostawcami usług, z których korzystają, m.in. terminali płatniczych.
Własny terminal płatniczy bez abonamentu czy najem urządzenia od operatora?
- Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
- Maciej Makowski
Niejeden przedsiębiorca zastanawia się, czy kupić terminal płatniczy na własność, aby nie płacić miesięcznego abonamentu lub kompleksowo skorzystać z usług operatora płatności bezgotówkowych i postawić na dzierżawę.
Firmy sprzedające urządzenia będą zachwalać opcję z własnym terminalem, zaś przedstawiciele operatora płatności bezgotówkowych będą wskazywać na najem.
Kogo zatem słuchać? Na szczęście nie musimy wsłuchiwać się w głosy perswazji i argumenty sprzedażowe, tylko można policzyć, które rozwiązanie będzie najlepsze.
Gdzie Polacy chcą płacić bezgotówkowo?
- Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
- Fundacja Polska Bezgotówkowa
Polacy coraz częściej korzystają z płatności bezgotówkowych, ale wciąż są miejsca, gdzie konsumenci nie mają możliwości wyboru metody płatności.
Według najnowszych wyników badania Maison & Partners dla Fundacji Polska Bezgotówkowa, respondentom najbardziej brakuje możliwości płacenia kartą lub telefonem na pobliskich bazarkach (46%). Jako punkty, gdzie nie można zapłacić bezgotówkowo respondenci wskazują także na usługi krawieckie (30%), usługi szewskie (28%), kościół (28%) oraz warsztaty samochodowe (26%).
Wiele osób ma również poczucie, że często nie mają możliwości dokonania płatności na stoiskach podczas imprez plenerowych (39%) oraz podczas akcji organizowanych przez organizacje charytatywne (31%).
Czy przedsiębiorcy boją się zmieniać operatorów terminali płatniczych?
- Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
- Maciej Makowski
Odpowiadając jednym słowem na tytułowe pytanie (bazując na moim dotychczasowym doświadczeniu biznesowym) mogę stwierdzić, że: tak! Przedsiębiorcy raczej niechętnie zmieniają partnerów biznesowych, w tym dostawców terminali płatniczych.
Obawa przed zmianą nie dotyczy tylko właścicieli firm, to powszechnie występujące uczucie, które może obejmować różne sfery życia, takie jak biznes, praca, relacje czy sytuacje osobiste. Ludzie często odczuwają niepokój lub strach wobec nieznanych sytuacji, ponieważ zmiana może być trudna do przewidzenia i wymagać dostosowania się do nowych warunków.
Jednakże zmiana może być również postrzegana jako szansa na rozwój i nowe możliwości. Te podejście jest bliższe przedsiębiorcom, którzy na co dzień muszą zmagać się z niepewnym jutrem a mimo to poszukują innowacji; aczkolwiek nie brak konserwatystów, którzy próbują utrzymać status quo i pozostać w sferze komfortu.
Co to jest terminal płatniczy i jak działa? Rodzaje terminali
- Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
- Maciej Makowski
Według najnowszych danych zawartych w raportach branżowych, liczba transakcji bezgotówkowych w Polsce rośnie z roku na rok. W 2022 roku odnotowano wzrost o 28% w porównaniu do poprzedniego roku, zaś ich liczba przekroczyła 641 mln (źródło: Fundacja Polska Bezgotówkowa).
To pokazuje, jak ważne stało się dla przedsiębiorców posiadanie terminali płatniczych. Zatem pozyskanie niezbędnej wiedzy na temat tego urządzenia, jego funkcji i metod łączenia jest koniecznością a nie przywilejem.
Czym jest terminal płatniczy oraz jak działa?
Najprościej rzecz ujmując, terminal płatniczy to urządzenie elektroniczne, które umożliwia przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych za pomocą kart płatniczych, debetowych czy kredytowych. Służy do autoryzacji, rejestracji i przesyłania danych transakcji do instytucji finansowych.
Ile kosztuje terminal płatniczy? Opłaty za dzierżawę terminala, prowizje…
- Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
- Maciej Makowski
Koszty zawsze wywołują emocje i różnie na nie reagujemy. Wśród przedsiębiorców znajdą się świadomi przedstawiciele, którzy wiedzą, że za jakość trzeba zapłacić i nie ma nic za darmo; jak i tacy, którzy uważają, że terminale płatnicze powinny być bezpłatne przez cały okres współpracy.
Tego typu oczekiwania miałyby racje bytu, gdyby urządzenia, serwis gwarancyjny, systemy rozliczeniowe, serwery, pracownicy i dziesiątki niezbędnych zasobów nic nie kosztowały.
Niestety rzeczywistość jest zgoła odmienna. Zatem, czy reklamy z hasłami „terminal płatniczy za 0 zł” wprowadzają w błąd? Przecież nie ma nic za darmo!
Za chwilę odpowiem na to pytanie, napiszę również kilka słów o programie PWOB i na końcu przedstawię koszty związane z użytkowaniem terminala płatniczego, na które składają się zasadniczo 3 kategorie:
- koszty dzierżawy terminala,
- prowizje od transakcji,
- dodatkowe opłaty stosowane przez poszczególnych operatorów.
Jaką umowę na terminal płatniczy warto podpisać?
- Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
- Maciej Makowski
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł to oznacza, że potrzebujesz terminal płatniczy do firmy. Prawdopodobnie jesteś na etapie rozmów z poszczególnymi operatorami płatności bezgotówkowych i analizujesz stawki prowizyjne, czego zwieńczeniem będzie podpisanie umowy współpracy.
Pamiętaj, że podczas wyboru dostawcy terminali płatniczych znaczenie mają nie tylko warunki handlowe i serwis, ale również okres trwania umowy, czas wypowiedzenia i ewentualne kary finansowe za wcześniejsze rozwiązanie umowy.
Zamów bezpłatny terminal płatniczy lub porównaj prowizje i wybierz najlepszą ofertę
- Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
- Maciej Makowski
Potrzebujesz nowy, bezpłatny terminal płatniczy lub już używasz urządzeń płatniczych w firmie i chcesz porównać prowizje?
Dla firm, które nie posiadają terminali płatniczych i chcą skorzystać z dofinansowania - Polska Bezgotówkowa:
- 0 zł za dzierżawę urządzenia przez 12 miesięcy (refundowany terminal płatniczy: stacjonarny, przenośny, w telefonie)
- Brak opłat prowizyjnych do 100 tyś. obrotu na terminal
- Nowoczesne urządzenia do procesowania transakcji płatniczych
- Gwarantowany serwis i opieka techniczna przez 24 godziny na dobę
Dla firm, które posiadają terminal płatniczy i chcą zmienić operatora:
- Porównaj warunki handlowe i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić, bo po co przepłacać skoro można płacić mniej za tą samą usługę 📉
- Bezpłatna analiza rozliczeń kart VISA i MasterCard oraz dobór optymalnej oferty na terminale płatnicze
- Indywidualne, konkurencyjne stawki uzależnione między innymi od obrotów, struktury kart oraz średniej transakcji
- Pełny zakres funkcjonalności: doładowania (prepaid), karty podarunkowe, płatność walutą karty (DCC), wypłata pieniędzy (cashback), preautoryzacja, MO/TO i MDE
- Integracja z systemami sprzedażowymi (POS) i kasami fiskalnymi
- Obsługiwane płatności:
👉 Wszystko co powinieneś wiedzieć o terminalach płatniczych 📚
Pierwszy terminal płatniczy w firmie? Odbierz bezpłatny terminal w ramach programu Polska Bezgotówkowa (PWOB)
Jeśli zaczynasz dopiero przygodę z płatnościami bezgotówkowymi w swojej firmie to możesz otrzymać bezpłatny terminal płatniczy w ramach programu Polska bezgotówkowa (PWOB).
Prowadzisz biznes i korzystasz już z terminali płatniczych?
Sprawdź, o ile możesz płacić mniej? Porównaj stawki, ponieważ niczym nie ryzykujesz a wyłącznie zyskujesz. W wyniku porównania warunków handlowych możesz otrzymać lepsze prowizje i zaoszczędzisz! Wystarczy 5 minut Twojego zaangażowania, aby wygenerować oszczędności w firmie.
Czy wiesz, że... ⛔️
- Operatorzy terminali płatniczych pobierają prowizje w ramach kompensaty, co powoduje, że często nie jesteś świadomy ile tak naprawdę płacisz za poszczególne transakcje
- Agenci oferują różne modele rozliczeniowe (stała stawka, marża + koszty, opłaty płaskie lub autoryzacyjne, dopłaty do niektórych kart)
- Zgodnie z zapisami w umowie operatorzy mogą w trakcie trwania współpracy podnieść stawki
Dlatego warto ze specjalistą przeanalizować rozliczenia, porównać stawki i wybrać najlepszą ofertę na terminale płatnicze!
Proces zmiany operatora terminali płatniczych
Zobacz jak wygląda proces, który wymaga zaledwie kilku minut Twojego zaangażowania:
- Skontaktuj się w celu ustalenia podstawowych informacji niezbędnych do analizy
- Następnie otrzymasz kalkulacje korzyści oraz kwotę oszczędności
- W przypadku zdecydowania się na współpracę otrzymasz niezbędne dokumenty do podpisu
- W międzyczasie zostanie wysłane wypowiedzenie do obecnego operatora
- Po zatwierdzeniu umowy, pozostaje już tylko kwestia zainstalowania urządzenia i przeszkolenia personelu
Zapraszamy do współpracy
Rozwijaj z nami płatności bezgotówkowe w Polsce, bo jak wynika z badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021", blisko 65% klientów jako najczęstszą formę płatności wybiera kartę płatniczą. Na trendy nie masz wpływu, ale możesz zdecydować z jakim operatorem będziesz współpracować i na jakich warunkach!
Najczęściej zadawane pytania (FAQ) związane z terminalami płatniczymi
Co to jest terminal płatniczy?
Terminal płatniczy to urządzenie elektroniczne, które umożliwia przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych za pomocą kart płatniczych. Służy do autoryzacji, rejestracji i przesyłania danych transakcji do instytucji finansowych. Wyróżniamy terminale stacjonarne, PIN Pad’y, terminale przenośne (mobilne), tzw. softPOS (aplikacje do płatności na telefonie) oraz czytniki w urządzeniach samoobsługowych.
Czy można otrzymać terminal płatniczy za darmo?
Odpowiedź brzmi: tak! W ramach programu rozwoju płatności bezgotówkowych (PWOB - Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego), który powstał z inicjatywy wydawców kart, organizacji płatniczych, agentów rozliczeniowych, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Związku Banków Polskich. Program skierowany jest do nowych firm oraz przedsiębiorców, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie korzystali z terminala płatniczego, z wyłączeniem m.in. franczyzobiorców.
Co to jest DCC i do czego służy?
DCC (skrót z ang. Dynamic Currency Conversion) to transakcja, dzięki której użytkownik karty płatniczej z zagranicy może dokonać płatności w walucie swojej karty. W wyniku przewalutowania DCC obcokrajowiec zna kurs wymiany waluty w momencie dokonywania transakcji i wie jaką dokładnie kwotą zostanie obciążony.
Na czym polega BLIK?
BLIK to mobilna metoda płatności, która jest wygodna i bezpieczna. Pozwala przeprowadzać transakcje zarówno w sklepach tradycyjnych i internetowych, jak i umożliwia klientom realizowanie przelewów pieniędzy na numery telefonów oraz wypłacanie gotówki z bankomatów.
Do czego służy CASHBACK?
Cash Back to transakcja na terminalu płatniczym, która umożliwia właścicielowi karty płatniczej wypłatę gotówki w kasie podczas dokonywania zakupów w sklepie.
Co to jest CONTACTLESS?
Contactless to technologia płatności, która umożliwia przeprowadzenie transakcji zbliżeniowych, płatności bezdotykowych.
Na czym polega MDE, MO/TO?
MDE (Manual Data Entry), MO/TO (Mail Order / Telephone Order) to usługa polegająca na autoryzacji transakcji bez fizycznej obecności karty płatniczej, poprzez wprowadzenie danych karty do terminala płatniczego za pomocą jego klawiatury.
Do czego służy preautoryzacja?
Preautoryzacja to czasowe zablokowanie środków na koncie klienta na poczet przyszłych rozliczeń. Usługa najczęściej stosowana w branży hotelarskiej, która zabezpiecza hotelarzy na wypadek rezygnacji gości z dokonanej rezerwacji. Służy to zabezpieczenia środków na koncie klienta.
Co jest ważne we współpracy z operatorem terminali płatniczych?
- Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe
- Maciej Makowski
Czy Twoi klienci również cenią sobie wygodę i wolą płacić kartą płatniczą zamiast gotówką? Ten trend jest nieodwracalny i koszty związane z obsługą terminali płatniczych wpisały się na stałe w księgi rachunkowe firm.
Na rynku działa wielu operatorów, którzy oferują usługi płatności bezgotówkowych oraz terminale płatnicze. Każdy operator tzw. acquire posiada indywidualne oferty handlowe, których porównanie stanowi niemałe wyzwanie dla przedsiębiorcy.
Opłaty za terminal płatniczy i stawki prowizyjne za transakcje kartą
Pierwszy obszar to warunki handlowe. Prowizje za transakcje kartą mogą być stałe lub zmienne; co więcej mogą zawierać dodatkowe opłaty uzależnione od rodzaju kart płatniczych czy typu transakcji (krajowe, zagraniczne, biznes, Visa, MasterCard, Maestro). Warto pamiętać, że na koszt prowizji składa się marża operatora, opłaty interchange oraz opłaty systemowe, które są zróżnicowane.