Nowa przestrzeń coworkingowa dla startupów z Ukrainy

coworking dla startupów z Ukrainy

W Warszawie oficjalnie otwarto przestrzeń coworkingową dla startupów z Ukrainy. W ramach otwarcia odbyła się dyskusja o tym, jak ukraińskie startupy radzą sobie podczas wojny i jaka pomoc jest dla nich obecnie najistotniejsza.

Startupy z Ukrainy w obliczu wojny we własnym kraju, poszukują nowych dróg rozwoju biznesu, szczególnie w Polsce i Unii Europejskiej. Fundacja Fundusz Współpracy i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej realizujące projekt Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB) rozszerzyły prowadzone od 2018 roku wsparcie o nową formułę pomocy.

W Warszawskiej siedzibie Fundacji otwarto przestrzeń biurową na preferencyjnych warunkach dedykowaną dla ukraińskich MŚP. Biura w formie co-workingu będą nie tylko miejscem pracy, ale również szansą nawiązania korzystnych współprac dla polskich i ukraińskich partnerów oraz platformą wymiany doświadczeń i wiedzy między przedsiębiorcami.

- Wraz z początkiem pełnoskalowej rosyjskiej agresji w Ukrainę, zaczęliśmy się zastanawiać, jak zachować dorobek ostatnich lat polsko-ukraińskiej współpracy w obszarze innowacji. Zapytaliśmy ukraińskie spółki technologiczne, jakie działania z naszej strony pomogą przetrwać inwazję. Odpowiedzią było umożliwienie rozwoju biznesu w Polsce i nawiązanie współpracy z polskimi odbiorcami technologii i inwestorami. Tak narodził się pomysł na otwarcie przestrzeni coworkingowej, która mamy nadzieję, przyczyni się do nawiązania partnerstw biznesowych korzystnych dla Polski i Ukrainy – mówi Łukasz Wawak, szef programu PUSB.

Od 2018 roku ekipa projektu spotkała się z wieloma utalentowanymi zespołami z Ukrainy, które rozwijając nowe technologie, mają ogromny potencjał dla globalnej społeczności innowatorów.

W ciągu 4 lat trwania programu wsparcie merytoryczne z projektu otrzymało 200 startupów. Myślę, że to dobry wynik. Dlatego mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wznowić naszą pracę także w Ukrainie” – powiedział Maciej Aulak, dyrektor Departamentu Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Polish Ukrainian Startup Bridge PUSB

Wojna zatrzymała rozwój wielu projektów na Ukrainie, ale cechą Ukraińców jest umiejętność znajdowania nieszablonowych rozwiązań w trudnych czasach. 

- Pierwsze miesiące wojny miały ogromny wpływ na nasz biznes – przestał on po prostu funkcjonować. Wtedy głównie skupiałem się chronieniu obwodu kijowskiego w ramach Obrony Terytorialnej. Niemniej nasz zespół był gotowy na każdy rozwój sytuacji. Gdy jedna z rosyjskich rakiet przeleciała w pobliżu naszego laboratorium, to byliśmy spokojni, ponieważ do tego czasu udało się nam go ewakuować. Już niedługo nasze laboratorium znów zacznie działać, ale już w przestrzeni coworkingowej PUSB – mówi Eugene Naishtetik, CEO Lorton Investment.

Działania Polish-Ukrainian Startup Bridge w dużej mierze opierają się o partnerskie relacje budowane równolegle w Polsce i na Ukrainie. Szeroki wymiar współpracy, dotarcie do najbardziej interesujących projektów technologicznych i szeroki oddźwięk medialny możliwy jest dzięki uczestnictwu partnerów — Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Ukraińskiego Funduszu Startupów i szeregu partnerów z instytucji publicznych i firm prywatnych.

Ekosystemy ukraiński i polski wypuszczają na rynek rocznie więcej absolwentów kierunków technologicznych, niż kształcone jest w całych Stanach Zjednoczonych. A jest to kluczowy warunek do powstawania w naszych krajach potężnych firm produkcyjnych – zaznaczył Oleksandr Romanyshyn, partner ISE Corporate Accelerator, Koordynator Digitalization Stream w Krajowej Radzie Odbudowy Ukrainy.

Dlatego ważne jest, aby projekty mające na celu współpracę polskich i ukraińskich przedsiębiorców działały aktywnie nawet w czasie wojny. Dzięki projektowi PUSB każdy startup z Ukrainy ma dostęp do społeczności innowatorów, może budować network i znajdować przyjaciół w polskim ekosystemie. Dziękuję, że zespół PUSB przygotował zasoby, aby współpraca między ukraińskim i polskim ekosystemem, która rozpoczęła się jeszcze przed wojną, mogła owocować teraz – dodał Oleksandr Romanyshyn.

Oferta Polish-Ukrainian Startup Bridge jest doskonałą okazją dla ukraińskich startupów dla skorzystania z innych programów rozwojowych dedykowanych dla startupów z zagranicy. Działania te wspierają wdrażanie innowacji w polskiej gospodarce i przyczyniają się do zaistnienia większej liczby rozwiązań technologicznych w polskim przemyśle.

- Myślę, że wspólna praca w przestrzeni coworkingowej PUSB będzie świetną okazją do współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Oprócz wspierania projektu PUSB współpracujemy z akceleratorem HugeTech w ramach programu Poland Prize. W ramach programu akceleracyjnego oferowane jest wsparcie dla startupów z zagranicy — 50 000 zł na tzw. soft landing — tj. przyjazd do Polski i aklimatyzację. W dalszym etapie 250 000 zł na dopracowanie konceptu, który mógłby być wdrożony na samej Giełdzie Papierów Wartościowych lub u innych odbiorców technologii – powiedział Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

W otwarciu Co-work PUSB wzięli także udział prezes Fundacji Fundusz Współpracy Tomasz Jegier, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pani Magdalena Sidorowicz oraz Mychajło Khaletskyi, ekspert Ukrainian Startup Fund. Obecni byli również sami beneficjenci działania — kilkanaście zespołów startupowych z Ukrainy, które już pracują w Co-work PUSB lub niebawem tę pracę rozpoczną.

O Co-worku PUSB

Z Coworkingu mogą korzystać ukraińskie startupy, które spełniają następujące warunki:

  1. Są obywatelami Ukrainy rozwijającymi przed 24 lutego 2022 roku autorskie produkty i/lub usługi o wysokim potencjale technologicznym typu start-up.
  2. Prowadzą działalność lub poszukują szans do rozszerzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski i Unii Europejskiej.
  3. Ich startup jest zarejestrowany pod działalnością gospodarczą / spółką nie dłużej niż 60 miesięcy.
  4. Wypełnili formularz aplikacyjny na stronie www.startupbridge.eu
  5. Przeszli pozytywną weryfikację przez zespół Polish-Ukrainian Startup Bridge.
  6. Podpisali umowę i regulamin użytkowania Co-worku PUSB.

Coworking zarezerwowało już kilkanaście zespołów startupowych, liczba miejsc jest ograniczona. Godziny coworkingu to od 8:00 do 20:00. Koszt użytkowania to 2 zł miesięcznie. Adres: Fundacja Fundusz Współpracy, ul. Górnośląska 4A, 00-444 Warszawa.

Projekt Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB) jest realizowany już od roku 2018 przez Fundację Fundusz Współpracy we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach programu Polska Pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Celem projektu jest poszukiwanie potencjału biznesowego wśród ukraińskich projektów technologicznych i łączenie ich z polskim ekosystemem wsparcia innowacji.

  • Informacje ze świata StartUpów

Gotowe pomysły na biznes