Czy warto stworzyć MVP, aby zweryfikować pomysł na biznes?

MVP weryfikacja pomysłu na biznes

Na etapie weryfikacji pomysłu na biznes warto opracować wstępną wersję produktu, tzw. MVP (z ang. Minimum Viable Product), aby zademonstrować ją potencjalnym klientom i pozyskać wartościowe informacje zwrotne. Pomysł jest czymś nienamacalnym i każda ze stron może mieć różne wyobrażenia na temat ostatecznego kształtu produktu.

Wiele problemów, nie tylko w biznesie, ale i w życiu prywatnym wynika z nieporozumień. Posługujemy się tym samym językiem, ale możemy różnie interpretować niektóre słowa, zwłaszcza gdy dotyczą aspektów relatywnych, czyli: produkt będzie wygodny, ładny i nieduży. Dla każdego te słowa znaczą coś innego.

Jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów

Prezentacja produktu, szkic czy prototyp niweluje ryzyko błędnej interpretacji i nieporozumień, a wyobrażenia nabierają konkretnego kształtu. Posiadanie wstępnej wersji produktu daje niesamowitą przewagę.

Zasadność stworzenia prototypu uzależniam wyłącznie od wymaganego czasu i pieniędzy, czyli dwóch walut obowiązujących w biznesie.

Jeśli zbudowanie prototypu jest kosztowne i czasochłonne, to warto zrobić chociaż prezentację z makietami, szkicami, projektami oraz listą funkcjonalności i korzyści, które docelowy produkt będzie oferował. Innym sposobem jest krótki film, który zaprezentuje i wyjaśni ideę produktu.

Być może stworzenie całego systemu jest kosztowne, ale pokazanie pojedynczej funkcjonalności już nie. Pomyśl nad wersją demo, która będzie przepustką do wersji pełnej. Nie należy poświęcać zbyt wiele czasu i pieniędzy na tworzenie zaawansowanych funkcji. To bardzo ważne, aby zrezygnować na tym etapie z myślenia w kategoriach profesjonalizmu i dążenia do perfekcji. Produkt nie musi być dopieszczony i dopięty na ostatni guzik.

MVP - Minimum Viable Product

Eric Ries stworzył pojęcie MVP (z ang. Minimum Viable Product), którym określa wersję nowego produktu pozwalającą na dostarczenie klientom minimalnej wartości z jego użytkowania, a zespołowi tworzącemu produkt na zebranie maksymalnej ilości wiedzy o klientach przy minimalnym wysiłku.

W praktyce chodzi o to, aby nie tworzyć od razu rozbudowanego produktu, lecz jego podstawową wersję. Celem MVP jest przekonanie się, czy zrozumiałeś problem grupy docelowej na tyle dobrze, że udało Ci się zdefiniować najistotniejsze elementy rozwiązania. Jeśli wstępna wersja zostanie odrzucona, to możesz poznać powody, dlaczego tak się stało, i skorygować błędy, co byłoby bardzo kosztowne na etapie wersji docelowej.

Wstępna wersja produktu dotyczy wszystkich branż, nie tylko nowych technologii. Wykorzystuję ten sposób zarówno w branży wydawniczej, jak i w biznesie internetowym. Pozwala mi wyeliminować nieporozumienia, zaoszczędzić czas na tłumaczenie, jak będzie wyglądał docelowy produkt, oraz pieniądze, które wydałbym na realizację nietrafionego pomysłu. Ponadto wersja demo zwiększa skuteczność przedsprzedaży.

Pomysł jest ważny, ale wykonanie i zrozumienie oferty przez potencjalnych klientów − jeszcze ważniejsze. Przede wszystkim istotne jest zrozumienie wartości oferowanego produktu lub usług i korzyści, jakie mają dawać, a to czasami trudno jest opisać słowami.

Nieraz byłem zaskoczony, gdy słyszałem, jakie wyobrażenia mieli klienci na temat mojej koncepcji. Być może błąd wynikał z mojego braku umiejętności tłumaczenia przez telefon, a może z braku skupienia klienta, ale te powody nie mają znaczenia, gdy na spotkaniu przedstawia się wstępną wersję produktu – wtedy nie ma żadnych wątpliwości i niejasności.

Ktoś może mi ukraść pomysł na biznes!

Powszechną barierą jest niechęć do dzielenia się swoim pomysłem z innymi ludźmi w obawie przed jego kradzieżą, a tym bardziej do pokazania komuś wczesnej wersji produktu.

Nigdy nie miałem z tym problemu, moje podejście jest proste. Jeśli mój pomysł biznesowy można skopiować jeden do jeden tylko po obejrzeniu produktu, to znaczy, że nie jest to biznes oparty na unikalnych wartościach i nie obronię się w przyszłości przed konkurencją.

Liczy się skuteczna egzekucja, detale, indywidualne kompetencje. Komuś może się tylko wydawać, że wie, jak wdrożyć mój pomysł, ale tak naprawdę widzi wierzchołek góry lodowej. 😉

W przypadku nowych technologii czy innowacyjnego produktu na spotkaniu nie zdradza się, z jakich komponentów, surowców czy składników został stworzony produkt, ale należy skupić się na zweryfikowaniu swoich założeń oraz na korzyściach, jakie otrzymuje klient.

Antidotum na obawy przed kradzieżą pomysłu jest urząd patentowy, ale żeby coś stworzyć i zgłosić, trzeba najpierw wiedzieć, czy jest to w ogóle potrzebne na rynku, a temu służy pierwszy kontakt z grupą docelową.

Zaryzykuj albo podziel się pomysłem

Jeśli nadal masz obiekcje w kwestii stworzenia prototypu i pokazania go potencjalnym klientom, pozostają Ci dwa wyjścia.

Pierwsze to ruszyć z produkcją w ukryciu i liczyć na to, że produkt będzie genialny. W sytuacji, gdy scenariusz ze świetnym produktem okaże się nieprawdziwy, stracisz czas i pieniądze. Jeśli Cię na to stać i świadomie akceptujesz ryzyko, masz do tego pełne prawo. Możesz to potraktować jako kosztowną lekcję i bezcenne doświadczenie.

Drugie wyjście to zmienić zdanie i postawić na rozwiązanie, o którym piszę, czyli wdrożyć pomysł we współpracy z potencjalnymi klientami i słuchać ich uwag. Pamiętaj, że Twoim celem nie jest stworzenie idealnego produktu dla siebie, tylko dla innych ludzi!

Szef kuchni nie ma przygotowywać swoich ulubionych potraw, tylko serwować posiłki, których chcą klienci. A skąd masz wiedzieć, czego chcą ludzie, jeśli z nimi nie porozmawiasz? Statystyki są nieubłagane i pokazują, że wiara we wróżbiarskie zdolności na ogół przegrywa z rynkiem. A brak klientów to koniec firmy.

Co więcej, jeśli Twój pomysł będzie naprawdę dobry, to i tak pojawi się konkurencja, która będzie chciała skopiować gotowe rozwiązanie. Na etapie pomysłu biznes nie jest jeszcze atrakcyjny, ponieważ nie jest zweryfikowany. 😉

 

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o własnym biznesie, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
  • Dostałeś od agencji SEO wiadomość dotyczącą pozycjonowania Twojego sklepu internetowego lub strony www, która zaczyna się tak… Dzień dobry, szukając informacji na pewien interesujący mnie temat, przypadkiem trafiłem na Państwa stronę. Słowa „przypadkiem" używam tutaj nie bez przyczyny: obawiam się, że Państwa witryna nie jest w Internecie widoczna tak dobrze, jak mogłaby być. albo tak: Dzień dobry, trafiłem na bardzo ciekawy przypadek Państwa strony: z jednej strony poziom widoczności w sieci strony jest całkiem niezły, z drugiej strony ilość błędów w optymalizacji jest bardzo duża. Oznacza to, że po ich wyeliminowaniu istnieje ogromna szansa na to, żeby większość fraz z TOP50 zaindeksować w TOP10 lub nawet w TOP3.   Okazuje się, że Twoja strona internetowa ma olbrzymi potencjał, ale go nie wykorzystujesz. Siedzisz na żyle złota, ale tego nie widzisz! 🙉 🙈

  • Od znalezienia pomysłu do jego wdrożenia i przekształcenia w prosperujący biznes jest długa droga. Nie istnieje jedna idealna metoda weryfikacji pomysłu, która pozwoli jednoznacznie stwierdzić, czy biznes osiągnie sukces. Możemy mówić wyłącznie o zmniejszeniu ryzyka. Mimo to, warto przeprowadzić proces walidacji zamiast ślepo wierzyć w swoją intuicję, ponieważ sprawdzenie pomysłu przed jego wdrożeniem pozwala wyeliminować wiele błędów oraz opracować efektywny model biznesowy!

  • Cześć! Nazywam się Maciej Makowski i stworzyłem portal WlasnyBiznes.pl z myślą o osobach, które planują rozpocząć działalność gospodarczą. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą to mam nadzieję, że znajdziesz tutaj wiele cennych wskazówek, które ułatwią Ci start. Ponad 10 lat temu rozpocząłem przygodę z biznesem i wiem, że początki nie należą do najłatwiejszych zadań 😉 Uwielbiam biznes, ponieważ skrywa inspirujące historie. Za każdą firmą stoi człowiek oraz jego porażki i sukcesy. Pamiętaj, że nie ma jednej drogi do własnego biznesu, która zagwarantuje Ci sukces. Sposobów jest wiele i o nich będę między innymi pisać.

  • Czy wiesz, dlaczego większość firm upada w pierwszym roku działalności? Ponieważ nie mają klientów! Najważniejszym zadaniem każdej firmy jest sprzedaż. Z dwóch prostych powodów należy nieustannie poszukiwać klientów: Po pierwsze, aby zwiększyć sprzedaż, Po drugie, aby pozyskiwać nowych klientów w miejsce dotychczasowych, których traci się z upływem czasu. Prowadzenie firmy dla przyjemności, która nie generuje przychodów to hobby, a działalność mająca na celu bezpłatne pomaganie ludziom to wolontariat. Bez klientów i ich pieniędzy nie może funkcjonować żadna firma, dlatego dział sprzedaży to serce każdego przedsięwzięcia.

  • Chcesz założyć firmę i szukasz gotowego pomysłu na biznes? A może stworzyłeś własny biznesplan i nie wiesz jak go zweryfikować, aby uniknąć bankructwa? 🤔 Jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo i szanse na sukces to przeczytaj poradnik biznesu, ponieważ zawiera praktyczne wskazówki oraz sprawdzone pomysły na biznes! 👍  Wszystkie przedstawione w nim metody i narzędzia zostały osobiście przetestowane przez autora, który prowadzi firmę od 2009 roku i posiada wieloletnie doświadczenie w tworzeniu oraz wdrażaniu różnych projektów biznesowych. 5 powodów, dla których warto przeczytać poradnik biznesu Dowiesz się: Co musisz zrobić przed otwarciem firmy, aby uniknąć bankructwa? Jak znaleźć dobry pomysł na biznes? Jak przetestować pomysł i wdrożyć nowy projekt biznesowy? Jak wybrać najlepszą franczyzę spośród dostępnych ofert na rynku? O co zapytać franczyzodawcę i na co zwrócić uwagę?

  • Świadomość, że przedsiębiorca musi znać się na wszystkim, jest przytłaczająca i niejednej osobie może podciąć skrzydła. Nie bez kozery mówi się, że przedsiębiorca to człowiek orkiestra i coś w tym jest. 😉