Kto to jest freelancer i na czym polega freelancing?

kto to jest freelancer

Freelancer to osoba, która świadczy swoje usługi osobiście i realizuje projekty na zlecenie, tak zwany "wolny strzelec", "człowiek do wynajęcia".

To ogromna grupa i wielka siła społeczna wykonująca wiele rodzajów działalności, które przedstawiam w artykule 👉 25 najlepszych zawodów dla freelancerów.

Mianem freelancera można określić zarówno specjalistę z wieloletnim doświadczeniem, jak i studenta, który dorabia w czasie studiów i po godzinach robi projekty na zlecenie. Co być może nie do końca jest sprawiedliwe, ponieważ doświadczony ekspert wrzucony do jednego worka z początkującym pasjonatem może poczuć się w pewien sposób deprecjonowany.

Kiedy stajesz się freelancerem?

Moim zdaniem charakterystyczne dla freelancera są cztery aspekty: usługowy, ludzki, osobisty i zleceniowy, które zresztą zawarłem w definicji przytoczonej na początku tego artykułu.

  1. Po pierwsze, zauważ, że przedmiotem freelancingu są przede wszystkim usługi a nie produkty. Freelancer świadczy usługi programowania, projektowania, tłumaczenia, prowadzenia mediów społecznościowych i wiele innych.
  2. Po drugie, freelancera wyróżnia aspekt ludzki, ponieważ mamy do czynienia z osobą a nie z „bezduszną” firmą. Mimo, iż „wolny strzelec” może prowadzić zarejestrowaną działalność gospodarczą i posiadać status firmy, to mówimy cały czas o konkretnej osobie, która posiada określoną markę osobistą.
  3. Po trzecie, freelancer świadczy usługi osobiście. Oczywiście może korzystać z podwykonawców w przypadku złożonych projektów lub takich, które wykraczają poza jego kompetencje, ale w zdecydowanej większości realizuje zlecenia osobiście.
  4. Ostatnia kwestia dotyczy zleceń. Freelancer przyjmuje zlecenia do realizacji, co oznacza, że może z niektórych zrezygnować i podziękować. To go odróżnia od osób, które związane są kontraktem B2B ze swoim pracodawcą. W przypadku współpracy z pracodawcą na umowie B2B, „pracownik” musi realizować zadania, które zleca mu pracodawca. Freelancer może odmówić wykonania zlecenia i pracować na rzecz wielu zleceniodawców.

W tym kontekście freelancerem staje się każdy, kto prowadzi jednoosobowy biznes, sprzedaje swoje usługi i realizuje wybrane zlecenia osobiście.

Co to jest freelancing?

Freelancing to model biznesowy, który polega na świadczeniu usług przez jednoosobowe podmioty na rzecz zleceniodawców.

freelancer co to

Freelancerzy to profesjonaliści, którzy muszą postrzegać siebie w kategoriach przedsiębiorców, gdyż świadczą usługi, biorą za ich wykonanie pieniądze i odpowiedzialność oraz muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia kar umownych, nieopłaconych faktur, a nawet z możliwością utraty płynności finansowej.

Dlatego też, praca na własny rachunek i wykazywanie się przedsiębiorczością stanowią istotę bycia freelancerem. Stając się przedsiębiorcą, traci się poczucie bezpieczeństwa, ale zyskuje się niezależność i wolność.

Ilu freelancerów jest w Polsce?

Trudno oszacować, ponieważ w naszym kraju jest około 2,5 miliona osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, z tym, że wiele z nich pracuje na rzecz swojego pracodawcy na podstawie umowy B2B. 

Jedno jest pewne, tak jak napisałem na początku, iż jest to ogromna grupa i wielka siła społeczna wykonująca wiele rodzajów działalności, które przedstawiam w artykule 👉 Najlepsze zawody dla freelancerów.

 

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o własnym biznesie, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
  • Nie ma co ukrywać, że proces weryfikacji pomysłu na biznes jest dość żmudny i nie należy do najłatwiejszych zadań. W poprzednich artykułach z cyklu Jak otworzyć własny biznes? otrzymałeś niezbędne wskazówki oraz narzędzia dotyczące testowania pomysłu. Teraz czas na podjęcie decyzji. 😉

  • Istnieją różne strategie rozwoju przedsiębiorstw. Można postawić na mozolny rozwój organiczny lub na szybką ekspansję poprzez akwizycje i przejmowanie już istniejących podmiotów na rynku, co pozwala uzyskać znaczną przewagę konkurencyjną. Drugi wariant dostarcza wielu emocji i nierzadko znajduje odzwierciedlenie na okładkach popularnych magazynów biznesowych. Miliardowe transakcje są przedmiotem uznania w świecie biznesu. Wystarczy przypomnieć sobie największe akwizycje, które miały miejsce w Polsce w latach ubiegłych, typu: Polkomtel (18,6 mld zł), Allegro (12,7 mld zł), Pekao (11,2 mld zł) czy Kompania Piwowarska (11 mld zł).

  • Cześć! Nazywam się Maciej Makowski i stworzyłem portal WlasnyBiznes.pl z myślą o osobach, które planują rozpocząć działalność gospodarczą. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą to mam nadzieję, że znajdziesz tutaj wiele cennych wskazówek, które ułatwią Ci start. Ponad 10 lat temu rozpocząłem przygodę z biznesem i wiem, że początki nie należą do najłatwiejszych zadań 😉 Uwielbiam biznes, ponieważ skrywa inspirujące historie. Za każdą firmą stoi człowiek oraz jego porażki i sukcesy. Pamiętaj, że nie ma jednej drogi do własnego biznesu, która zagwarantuje Ci sukces. Sposobów jest wiele i o nich będę między innymi pisać.

  • Od znalezienia pomysłu do jego wdrożenia i przekształcenia w prosperujący biznes jest długa droga. Nie istnieje jedna idealna metoda weryfikacji pomysłu, która pozwoli jednoznacznie stwierdzić, czy biznes osiągnie sukces. Możemy mówić wyłącznie o zmniejszeniu ryzyka. Mimo to, warto przeprowadzić proces walidacji zamiast ślepo wierzyć w swoją intuicję, ponieważ sprawdzenie pomysłu przed jego wdrożeniem pozwala wyeliminować wiele błędów oraz opracować efektywny model biznesowy!

  • Truizmem jest stwierdzenie, że biznes tworzą ludzie. Kapitał ludzki oraz finansowy to jedne z najważniejszych ogniw każdej firmy. Nierzadko się zdarza, że brak pieniędzy uniemożliwia realizację marzeń o własnym przedsięwzięciu lub brakuje odpowiednich ludzi, z którymi można budować wspólny sukces. Jedno bez drugiego nie istnieje.

  • Zajrzałeś tu, bo musisz napisać biznesplan? Ktoś wymaga od Ciebie tego dokumentu? Pracownik banku, inwestor, a może urzędnik odpowiedzialny za dotacje unijne? W porządku, tylko jedno ale! Biznesplan to nie jest przykry obowiązek, lecz narzędzie, które pomoże Ci zdobyć pieniądze od inwestorów, dzięki którym uruchomisz firmę i rozwiniesz biznes. Nawet jeśli nie potrzebujesz środków finansowych, to i tak warto opracować biznesplan, ponieważ informacje i liczby przeniesione na papier uwypuklą wszystkie wady, luki i niezgodności w Twoim projekcie biznesowym. A chyba zgodzisz się ze mną, że lepiej popełniać błędy na kartce papieru aniżeli w życiu. Jeżeli zrealizowałeś punkt po punkcie proces weryfikacji pomysłu na biznes, który opisałem w artykule 👉 Jak sprawdzić i wdrożyć pomysł na biznes?, to kolejnym etapem jest spisanie istotnych informacji w jednym dokumencie.