Koszt uruchomienia i prowadzenia franczyzy

koszt uruchomienia i prowadzenia franczyzy

Koszt uruchomienia franczyzy zależy od tego, jaki koncept biznesowy chcesz otworzyć. Na rynku dostępne są zarówno tanie franczyzy, jak i wysoko kapitałochłonne, ponieważ inwestycja może wynieść od kilku tysięcy złotych do nawet kilku milionów.

Jak widzisz przedział jest dość spory, dlatego do wstępnej analizy użyj porównywarki franczyz, dzięki której przefiltrujesz oferty po kryterium finansowym. Możesz określić kwotę inwestycji  do 10 tysięcy, do 20 tysięcy, do 30 tysięcy, do 50 tysięcy, do 75 tysięcy, do 100 tysięcy złotych, itd.

Wstępne i okresowe opłaty franczyzowe

Oprócz kosztów związanych z uruchomieniem biznesu, franczyzodawcy zazwyczaj pobierają tzw. wstępną opłatę franczyzową za wejście do danego systemu partnerskiego. Jej wysokość ustalana jest indywidualnie przez każdego franczyzodawcę.

Prowadzenie franczyzy z punktu widzenia księgowego nie różni się niczym od „zwykłej” działalności gospodarczej, z tym, że dochodzą dodatkowe koszty wynikające z tytułu umowy franczyzowej, mianowicie opłaty okresowe.

Bieżące zobowiązania, które będziesz ponosić na rzecz franczyzodawcy w trakcie prowadzenia działalności mogą dotyczyć wspólnego funduszu marketingowego, serwisu IT czy licencji na korzystanie ze znaku towarowego. Cykliczne opłaty mogą być stałą kwotą lub kwotą naliczaną jako ustalony procent od przychodów (wartości sprzedaży, obrotów) lub zysków.

Zbiorcze koszty uruchomienia i prowadzenia franczyzy

Koszty inwestycyjne

 • Adaptacja lokalu (remont)
 • Projekt lokalu i jego wyposażenie
 • Narzędzia i sprzęt firmowy
 • Uzyskanie niezbędnych pozwoleń, koncesji
 • Rekrutacja pracowników (na przykład emisja ogłoszeń o pracę)
 • Wstępne szkolenia pracowników (dojazd, nocleg, diety)
 • Opłata licencyjna (wstępna opłata franczyzowa)

katalog franczyz oferty

Koszty bieżące (stałe oraz zmienne)

 • Prowadzenie firmy (ZUS, księgowość, prowadzenie rachunku bankowego)
 • Pracownicy (wynagrodzenie oraz ubezpieczenie)
 • Opłaty za wynajem nieruchomości komercyjnej (czynsz, podatek od gruntu i nieruchomości, wywóz śmieci, woda, odprowadzanie ścieków, ubezpieczenie lokalu itd.)
 • Opłata za dostarczenie i zużycie energii elektrycznej, gazu
 • Usługi telekomunikacyjne (telefon, internet)
 • Bezpieczeństwo (ochrona, monitoring, konwój)
 • Zakup towarów
 • Usługi pocztowe, kurierskie
 • Artykuły biurowe (papier, koperty, koszulki, toner)
 • Środki czystości
 • Samochody służbowe (koszty eksploatacyjne, ubezpieczenie, przegląd techniczny)
 • Koszty z tytułu uczestniczenia w cyklicznych szkoleniach wymaganych przez franczyzodawcę, dojazdy, noclegi, diety
 • Wydatki na reklamę lub stała opłata na wspólny fundusz marketingowy
 • Opłaty na rzecz franczyzodawcy (okresowe)
 • Zobowiązania podatkowe

Symulacja finansowa biznesu franczyzowego

W biznesie jedna rzecz jest pewna, to są koszty! Bill Gates wypowiedział brzemienne słowa, że biznes każdej firmy zaczyna się i kończy na dogłębnej analizie liczb. Niezależnie od tego, czym dana firma się zajmuje, jeżeli nie potrafi wyciągnąć wniosków z faktów dotyczących własnej działalności i podejmuje decyzje oparte na powierzchownych informacjach lub intuicji, w ostatecznym rozrachunku zapłaci za to wysoką cenę.

W biznesie nie ma miejsca na określenia: „jakoś”, „coś”, „WYDAJE MI SIĘ”, ponieważ brak rzetelnej analizy oraz odpowiedniego planu kończy się kosztownymi błędami! W efekcie WYDAJE się dużo więcej pieniędzy, a następnie w domu ogląda się MISIE na Discovery Channel, gdyż po biznesie i inwestycji nie ma śladu.

Policz dokładnie koszty, a następnie zestaw je z planowanymi przychodami. Wiem, że to dopiero początek, ale już na etapie weryfikacji przeanalizuj, czy ten biznes się "spina".

Wiele zamkniętych biznesów nie powinno być w ogóle otwieranych, ponieważ od początku nie było szans na uzyskanie progu rentowności, a co dopiero zysków! Pamiętaj, żę próg rentowności bada powiązania pomiędzy nakładami a przewidywanymi przychodami, czyli pokazuje, ile trzeba sprzedać, aby "wyjść na zero". Uzyskany wynik to punkt wyjścia, ponieważ dopiero sprzedaż powyżej progu rentowności generuje zyski firmy. 

Przedstawiona w tym artykule lista kosztów zapewne nie zawiera wszystkich zobowiązań, ale pomoże Ci w przeprowadzeniu wstępnej symulacji.

Skorzystaj z doświadczenia franczyzodawcy i poproś go o szczegółowe informacje oraz poszczególne pozycje kosztowe, które występują u innych franczyzobiorców. Możliwość bazowania na danych historycznych oraz na wynikach generowanych przez innych franczyzobiorców to niewątpliwy atut wynikający z samej definicji franczyzy. W start-upie nie masz dostępu do tego typu informacji, więc wykorzystaj ten fakt. 😉

 

Włącz film z audio i posłuchaj 🎧

 

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o franczyzie, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
 • Na początku należy podkreślić, że słowo franczyza (poprawna nazwa) jest bardzo często źle wymawiane, jako franszczyzna oraz mylone z terminem franszyza, który występuje w ubezpieczeniach i oznacza udział własny w szkodzie.

 • Jeśli nie masz własnego pomysłu na biznes a chcesz otworzyć firmę, to optymalnym rozwiązaniem jest skoncentrowanie się na ofertach franczyzy. Ta forma współpracy w ostatnich latach zyskała na popularności, co przełożyło się na ilość franczyzodawców. Niestety, niektórzy twórcy systemów franczyzowych chcą iść na skróty. Zauroczeni wizją swojego przyszłego imperium, chcą bardzo szybko stworzyć sieć partnerską, a w gruncie rzeczy nie mają do końca zweryfikowanego modelu biznesowego w realiach rynkowych, zwłaszcza pod kątem skalowalności i powtarzalności. Zamiast uruchomić własne placówki w dwóch, trzech lokalizacjach, które spełniają docelowe założenia biznesowe i sprawdzić proces pozyskiwania klientów oraz osiągane wyniki sprzedaży, to angażują czas na poszukiwanie kontrahentów, którzy mają zrobić to za nich.

 • Prawdziwe oblicze franczyzodawcy

  Sprawdzona franczyza

  Firmy, które zdecydowały się na rozwój sieci franczyzowej, traktuję jak podmioty debiutujące na giełdzie papierów wartościowych. Stawiam im równie wysokie wymagania oraz oczekuję od nich pełnej transparentności. Dlaczego? Ponieważ w obu przypadkach podmioty biorą odpowiedzialność za swoich partnerów, czyli inwestorów lub franczyzobiorców.

 • Franczyza, podobnie jak zawód przedsiębiorcy, nie jest dla każdego! Dlatego, zanim podejmiesz decyzję, powinieneś: przeanalizować korzyści oraz wady tego modelu biznesowego zweryfikować, czy masz odpowiednie kompetencje wymagane przez franczyzodawcę odpowiedzieć sobie na kilka pytań, między innymi: czy jesteś w stanie podporządkować się franczyzodawcy?

 • W polskim prawie nie istnieją oddzielne przepisy regulujące kwestie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na zasadach franczyzy. Umowa franczyzowa należy do umów nienazwanych, to znaczy nie określają jej żadne akty prawne, ale ogólnie obowiązujące ustawy, w tym kodeks spółek handlowych i kodeks cywilny.

 • Zalety i wady franczyzy

  Sprawdzona franczyza

  Franczyza daje wiele korzyści, ale jak to w życiu bywa, wszystko ma swoje plusy i minusy, więc nie zapominam o przedstawieniu jej wad oraz związanych z nią zagrożeń. Poniższe zestawienie plusów i minusów to mój punkt widzenia i jak każdy tego typu rozrachunek należy przeanalizować przez pryzmat własnych doświadczeń, potrzeb i oczekiwań. Dla Ciebie coś może być niewątpliwą korzyścią, a dla mnie ograniczeniem i wadą.

.