Na temat właścicieli firm krąży wiele stereotypów i mitów. Nie zawsze są dobrze postrzegani przez społeczeństwo. A to z prostego względu, że większość społeczeństwa pracuje na etacie i nie zna realiów biznesu.
Przyjmując, że w Polsce jest mniej więcej 2 miliony przedsiębiorców (pomijając podmioty z zawieszoną działalnością gospodarczą), to statystycznie w klasie jest garstka uczniów, którzy mają rodziców - przedsiębiorców.
Ponadto, nauczyciele w szkołach pracują na etacie i nigdy nie prowadzili działalności, więc skąd mały Jasiu ma czerpać wzorce? Notabene, w domu usłyszy, że przedsiębiorcy to kapitaliści, którzy wyzyskują ludzi i nie muszą dużo pracować, a tak w ogóle to pierwszy milion trzeba ukraść, bo uczciwą pracą się nie dorobisz. I na tym kończą się obiegowe mądrości na temat przedsiębiorczości.
Mity i fakty na temat przedsiębiorców
Obraz pięknego i łatwego życia przedsiębiorcy jest nieprawdziwy. Rozwijanie własnej firmy to nierzadko balansowanie na krawędzi. Praca po kilkanaście godzin dziennie i dostępność 24 godziny na dobę. W początkowej fazie nie ma mowy o urlopie, lecz z czasem nabiera się praw do świadczeń socjalnych. 😉
Jeśli traktujesz poważnie swój biznes, to mimo, że nie pracujesz - myślisz o nim, co można poprawić, ulepszyć. Kosztuje to wiele wyrzeczeń, ale satysfakcja z osiąganych celów jest nie do opisania!
Podstawową umiejętnością przedsiębiorcy jest dostrzeganie możliwości rynkowych. Poszukiwanie miejsc, w których można zastosować mechanizm dźwigni finansowej. Nie trzeba wynaleźć nowej rzeczy, wystarczy zmodyfikować i usprawnić już istniejące.
Jeśli ktoś nie widzi szans biznesowych to trudno mu będzie zbudować StartUp od podstaw i stworzyć własną markę. Tego trudno się nauczyć. Dla osób, które nie posiadają biznesowej percepcji postrzegania świata, dobrą alternatywą jest franczyza, czyli skorzystanie z gotowego pomysłu na biznes. Zanim jednak zdecydujesz się na biznes na licencji, to zapoznaj się z poradami dla franczyzobiorców, abyś wybrał solidnego franczyzodawcę.
Zauważone szanse biznesowe trzeba skrupulatnie weryfikować i przekształcać swoje przypuszczenia w fakty. Nie bać się przyznać do błędnych założeń i jeśli jest taka potrzeba to wycofać się z danego projektu. Należy obserwować otoczenie, pytać, porównywać, szukać wzajemnych powiązań, sprawdzać pozyskane informacje, analizować fakty, modyfikować koncepcje i wdrażać.
Nieodzowne w biznesie jest podejmowanie samodzielnych decyzji i branie za nich odpowiedzialności. Można korzystać z usług konsultingowych, doradzać się innych osób, ale ostateczną decyzję to Ty podejmujesz, a ewentualne pretensje możesz mieć tylko do siebie.
Akceptacja niepewności i ryzyka jest wpisana w DNA przedsiębiorcy. Nigdy nie można go wyeliminować. Im więcej masz, tym większe jest ryzyko, bo więcej możesz stracić. Nie ma biznesu bez ryzyka, aczkolwiek można je stopniowo zmniejszać poprzez nabieranie doświadczenia i uczenie się na cudzych lub swoich błędach. Im większa świadomość biznesowa, tym mniej popełnionych błędów w przyszłości.
Kim jest przedsiębiorca?
Reasumując, przedsiębiorca to człowiek, który:
- dostrzega szanse biznesowe (problemy i rozwiązania)
- potrafi oszacować i zaakceptować ryzyko
- umie samodzielnie podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność
- potrafi mądrze pracować i ponieść wiele wyrzeczeń na poczet przyszłych zysków
- jest zorientowany na cel
Świadomie użyłem słowa człowiek, aby podkreślić wymiar ludzki. Podręcznikowe definicje w postaci osoby prawnej lub osoby fizycznej, która prowadzi działalność gospodarczą nie oddają sedna sprawy kim jest przedsiębiorca.
Biznes i sprzedaż to także emocje i wartości. Mimo, że utarło się powiedzenie, że "biznes to biznes", to prawdziwym stwierdzeniem jest, że biznes to ludzie. BIZNES JEST TWORZONY PRZEZ LUDZI ORAZ DLA LUDZI I ZAWSZE NALEŻY O TYM PAMIĘTAĆ.
Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.
Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl