Kalendarz przedsiębiorcy: terminy płatności podatków oraz ważne wydarzenia biznesowe

kalendarz przedsiębiorcy

Kalendarz przedsiębiorcy zazwyczaj wypełniony jest po brzegi, ale warto zarezerwować kilka dni w roku na ważne wydarzenia biznesowe w Polsce. Ponadto należy pamiętać o terminowym regulowaniu podatków, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Zatem, co i kiedy trzeba płacić oraz w jakich kongresach, konferencjach i targach branżowych warto uczestniczyć? 

Terminy zobowiązań podatkowych i ZUS - Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG)

  • do 7-go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni: Podatek dochodowy - dotyczy tylko przedsiębiorców na karcie podatkowej. Więcej informacji na temat form opodatkowania znajdziesz w poradniku jak założyć firmę, w części Podstawowe formy ewidencji podatkowej.
  • do 20-go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni: ZUS - wpłata składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy
  • do 20-go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni: Podatki dochodowe (PIT) - wpłata podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów osiągniętych z działalności gospodarczej (skala podatkowa, podatek liniowy) oraz umów z najmu i dzierżawy, wpłata kwot pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od pracowników zatrudnionych na umowę o pracę oraz z tytułu umów zlecenia i o dzieło, wpłata ryczałtu od przychodów eweidencjonowanych
  • do 25-go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni: Podatek od towarów i usług (VAT) - w przypadku rozliczenia miesięcznego. Rozliczenie kwartalne podatku VAT następuje do 25-go następnego miesiąca po zakończeniu kwartału, tj. do 25 kwietnia (za I kw.), do 25 lipca (za II kw.), do 25 października (za III kw.), do 25 stycznia (za IV kw.)
  • do 25-go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni: Podatek akcyzowy - producenci i importerzy wyrobów akcyzowych wykonujący czynności określone w ustawie z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym zobowiązani są do odprowadzania podatku akcyzowego 

Brakuje ważnej daty? Wyślij informację na: bok @wlasnybiznes.pl 

Terminy zobowiązań podatkowych - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.)

  • do 20-go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni: Podatek dochodowy (CIT) - wpłata zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych
  • do 25-go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni: Podatek od towarów i usług (VAT) - w przypadku rozliczenia miesięcznego. Rozliczenie kwartalne podatku VAT następuje do 25-go następnego miesiąca po zakończeniu kwartału, tj. do 25 kwietnia (za I kw.), do 25 lipca (za II kw.), do 25 października (za III kw.), do 25 stycznia (za IV kw.)
  • do 25-go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni: Podatek akcyzowy - producenci i importerzy wyrobów akcyzowych wykonujący czynności określone w ustawie z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym zobowiązani są do odprowadzania podatku akcyzowego 

Brakuje ważnej daty? Wyślij informację na: bok @wlasnybiznes.pl 

Ważne wydarzenia biznesowe w Polsce

kongresy konferencje targi biznesowe

Kongresy i konferencje biznesowe w Polsce

  • European Start-up Days - coroczne wydarzenie integrujące środowiska młodych przedsiębiorców i biznesowych wizjonerów z inwestorami, ekspertami, prezesami spółek ocez cenionymi biznesmenami.
  • Europejski Kongres Finansowy - think tank koncentrujący się na tematyce gospodarczo-finansowej. Działania EKF obejmują organizowanie kongresów, opracowywanie rekomendacji, stanowisk polskich ekspertów w międzynarodowych konsultacjach, publikacji książkowych, prognoz ekonomicznych i technologicznych oraz ratingu relacji inwestorskich.
  • Europejski Kongres Gospodarczy - gromadzi przedstawicieli biznesu, prezesów globalnych korporacji, decydentów z kraju, Europy i świata mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne, polityków i ekspertów.
  • Forum Liderów PPP - najważniejsza konferencja poświęcona współpracy między profesjonalistami z sektora publicznego i prywatnego podejmującymi inwestycje partnerskie w formule PPP. Co roku wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwala nawiązać relacje biznesowe, znaleźć kreatywne rozwiązania w zakresie finansowania projektów, uaktualnić swój zasób wiedzy, poznać najlepsze praktyki oraz strategie radzenia sobie ze złożonością partnerstw publiczno-prywatnych. Tegoroczna edycja wydarzenia osadzona jest w kontekście Bankowalności projektów infrastrukturalnych 👉 Forum Liderów PPP 2021
  • Impact - wydarzenie biznesowe, które skupia uczestników z całego świata. Podczas konferencji obywają się serie spotkań między biznesem, inwestorami, start-upami, naukowcami i przedstawicielami administracji oraz sesje pitchingowe promujące najlepsze start-upy w Europie.
  • infoShare – konferencja z prezentacjami i panelami dyskusyjnymi dotyczącymi najnowszych technologii, mediów oraz wsparcia dla młodych firm. To także przestrzeń wystawowa ze start-upami, miejsce spotkań z mentorami oraz inwestorami. Wydarzeniu towarzyszą również warsztaty i imprezy networkingowe, speed dating z inwestorami oraz konkurs pitchingowy.
  • Wolves Summit - międzynarodowa konferencja biznesowa, która wspiera społeczność innowacji oraz umożliwia budowanie cennych relacji biznesowych. Konferencja wzbogacona jest o konkurs pitchingowy dla najlepszych startupów, panele dyskusyjne i keynotes na temat najnowszych trendów technologicznych oraz imprezę networkingową.

Targi branżowe w Polsce

  • Green Days - największe targi ogrodnicze w Polsce skupiające profesjonalistów oraz właścicieli i miłośników ogrodów z kraju i zagranicy. Impreza umożliwia nawiązanie nowych kontaktów biznesowych z partnerami z kraju i całej Europy.
  • EuroGastro / WorldHotel - najważniejsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi gastronomiczno-hotelarskie stanowiące platformę spotkań biznesowych oraz wymiany doświadczeń i zdobywania wiedzy. Służą temu konkursy kulinarne, cukiernicze, barmańskie, baristyczne, a także programy szkoleniowo – edukacyjne.
  • RemaDays Warsaw - targi reklamy i druku. Jedna z największych imprez targowych branży reklamowej na świecie.
  • Toys & Kids Fashion Show - targi zabawek i akcesoriów dziecięcych stanowiące doskonałą platformę spotkań i wymiany doświadczeń przedstawicieli branży artykułów dziecięcych z całego świata. Zawiera atrakcyjny program wydarzeń towarzyszących, liczne kongresy, warsztaty i szkolenia branżowe.
  • Warsaw Pack - międzynarodowe targi techniki pakowania i opakowań. Branżowe specjalistyczne wydarzenie mające na celu skupienie wszystkich gałęzi branży opakowaniowej i stworzenie dogodnych warunków do profesjonalnych kontaktów biznesowych.
  • Warsaw Sweet Tech – międzynarodowe targi rozwiązań dla branży kawiarnianej, cukierniczej, piekarniczej i lodziarskiej. Doskonałe miejsce do promocji i sprzedaży sprzętu dla HoReCa, produktów i usług z zakresu targów, a także do prezentacji nowoczesnych rozwiązań w cukiernictwie, kawiarniach i lodziarstwie.
  • Wood Tech Expo - targi przemysłu drzewnego dedykowane producentom i dystrybutorom. To obowiązkowe wydarzenie dla wszystkich firm i specjalistów pracujących w branży drzewnej. Podczas targów prezentowane są najnowsze produkty, technologie i rozwiązania na rynku drzewnym, m.in.: sprzęty, maszyny, narzędzia do obróbki drewna, produkcji mebli oraz specjalistyczne oprogramowanie dla branży meblowej.

Programy i certyfikacje

  • Program Firma Roku - ideą programu jest nominacja, weryfikacja i finalnie wybór najlepszych podmiotów, produktów i usług w Polsce. Laureatom Programu, wybranym w drodze weryfikacji, zostaje nadany tytuł Firma Roku / Produkt Roku oraz wręczone statuetki wraz z rocznym pakietem intensywnej promocji. Program skierowany jest do firm z wszystkich gałęzi gospodarki.

Jesteś organizatorem cyklicznych wydarzeń biznesowych? Wyślij informację na: wspolpraca @wlasnybiznes.pl

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o własnym biznesie, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
  • Nie ma co ukrywać, że proces weryfikacji pomysłu na biznes jest dość żmudny i nie należy do najłatwiejszych zadań. W poprzednich artykułach z cyklu Jak otworzyć własny biznes? otrzymałeś niezbędne wskazówki oraz narzędzia dotyczące testowania pomysłu. Teraz czas na podjęcie decyzji. 😉

  • Istnieją różne strategie rozwoju przedsiębiorstw. Można postawić na mozolny rozwój organiczny lub na szybką ekspansję poprzez akwizycje i przejmowanie już istniejących podmiotów na rynku, co pozwala uzyskać znaczną przewagę konkurencyjną. Drugi wariant dostarcza wielu emocji i nierzadko znajduje odzwierciedlenie na okładkach popularnych magazynów biznesowych. Miliardowe transakcje są przedmiotem uznania w świecie biznesu. Wystarczy przypomnieć sobie największe akwizycje, które miały miejsce w Polsce w latach ubiegłych, typu: Polkomtel (18,6 mld zł), Allegro (12,7 mld zł), Pekao (11,2 mld zł) czy Kompania Piwowarska (11 mld zł).

  • Cześć! Nazywam się Maciej Makowski i stworzyłem portal WlasnyBiznes.pl z myślą o osobach, które planują rozpocząć działalność gospodarczą. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą to mam nadzieję, że znajdziesz tutaj wiele cennych wskazówek, które ułatwią Ci start. Ponad 10 lat temu rozpocząłem przygodę z biznesem i wiem, że początki nie należą do najłatwiejszych zadań 😉 Uwielbiam biznes, ponieważ skrywa inspirujące historie. Za każdą firmą stoi człowiek oraz jego porażki i sukcesy. Pamiętaj, że nie ma jednej drogi do własnego biznesu, która zagwarantuje Ci sukces. Sposobów jest wiele i o nich będę między innymi pisać.

  • Od znalezienia pomysłu do jego wdrożenia i przekształcenia w prosperujący biznes jest długa droga. Nie istnieje jedna idealna metoda weryfikacji pomysłu, która pozwoli jednoznacznie stwierdzić, czy biznes osiągnie sukces. Możemy mówić wyłącznie o zmniejszeniu ryzyka. Mimo to, warto przeprowadzić proces walidacji zamiast ślepo wierzyć w swoją intuicję, ponieważ sprawdzenie pomysłu przed jego wdrożeniem pozwala wyeliminować wiele błędów oraz opracować efektywny model biznesowy!

  • Truizmem jest stwierdzenie, że biznes tworzą ludzie. Kapitał ludzki oraz finansowy to jedne z najważniejszych ogniw każdej firmy. Nierzadko się zdarza, że brak pieniędzy uniemożliwia realizację marzeń o własnym przedsięwzięciu lub brakuje odpowiednich ludzi, z którymi można budować wspólny sukces. Jedno bez drugiego nie istnieje.

  • Zajrzałeś tu, bo musisz napisać biznesplan? Ktoś wymaga od Ciebie tego dokumentu? Pracownik banku, inwestor, a może urzędnik odpowiedzialny za dotacje unijne? W porządku, tylko jedno ale! Biznesplan to nie jest przykry obowiązek, lecz narzędzie, które pomoże Ci zdobyć pieniądze od inwestorów, dzięki którym uruchomisz firmę i rozwiniesz biznes. Nawet jeśli nie potrzebujesz środków finansowych, to i tak warto opracować biznesplan, ponieważ informacje i liczby przeniesione na papier uwypuklą wszystkie wady, luki i niezgodności w Twoim projekcie biznesowym. A chyba zgodzisz się ze mną, że lepiej popełniać błędy na kartce papieru aniżeli w życiu. Jeżeli zrealizowałeś punkt po punkcie proces weryfikacji pomysłu na biznes, który opisałem w artykule 👉 Jak sprawdzić i wdrożyć pomysł na biznes?, to kolejnym etapem jest spisanie istotnych informacji w jednym dokumencie.