Jak wybrać najlepsze konto firmowe?

Na początkującym przedsiębiorcy spoczywa wiele obowiązków związanych z rozpoczęciem działalności. Jednym z nich jest wybór firmowego konta bankowego spośród szerokiej oferty na rynku. W niniejszym artykule przedstawiam praktyczne wskazówki jak wybrać najlepsze i najtańsze konto dla firm.

Rachunek firmowy versus prywatny

Przepisy prawa nie zabraniają osobom fizycznym prowadzenia działalności z wykorzystaniem rachunku prywatnego, ale dla transparentności rozliczeń z kontrahentami oraz dla wykazania zdolności kredytowej w przyszłości warto oddzielić płatności służbowe od prywatnych. Ponadto wybór podstawowego konta firmowego jest bardzo ważny, ponieważ w przypadku jego zmiany powstaje wiele obowiązków, m.in.:

  • zmiana numeru konta bankowego musi być zgłoszona do właściwych urzędów w ciągu 7 dni,
  • numer rachunku trzeba zmienić na fakturach, umowach oraz materiałach firmowych,
  • należy dokonać aktualizacji danych u stałych kontrahentów.

Jakie konto firmowe jest najlepsze?

To zależy. Analizę należy rozpocząć od siebie. Zastanów się do czego Ci będzie potrzebne konto? Jaka jest specyfika Twojej działalności? A następnie skup się na dopasowaniu konta do swoich potrzeb i oczekiwań. W analizie pomocne będą następujące pytania:

  • Do czego będzie Ci służyć konto? Zdefiniuj podstawowe funkcjonalności, z których będziesz korzystać.
  • Z jakich kanałów będziesz korzystać? Z oddziałów stacjonarnych, z konta online, z infolinii?
  • Czy obracasz "żywą gotówką" i będziesz wpłacać na konto utarg z całego dnia?
  • Czy będziesz potrzebować konta walutowego?
  • Jakie operacje bankowe będziesz wykonywać najczęściej?
  • Czy będziesz korzystać z dodatkowych produktów finansowych w danym banku?

Zanim wybierzesz konto sprawdź ofertę kredytową dla firm w danym banku. To, że dziś nie potrzebujesz finansowania, nie oznacza, że nie nastąpi taka potrzeba w przyszłości. Łatwiej pozyskać finansowanie w banku, w którym posiada się tzw. historię w ramach prowadzonego rachunku. Oferta jest zmienna w instytucjach finansowych, ale na rynku funkcjonują banki zorientowane na przedsiębiorców oraz banki, które posiadają ofertę skierowaną głównie do klientów indywidualnych. Unikaj tych drugich, bo będzie Ci trudniej uzyskać finansowanie.

Konta całkowicie bezpłatne nie istnieją

Czy to oznacza, że oferty kont za 0 złotych są fałszywe? Oczywiście, że nie. Na rynku są dostępne firmowe rachunki, w których nie są pobierane opłaty za założenie i prowadzenie konta, za wypłaty z bankomatów na całym świecie, za krajowe przelewy przez Internet oraz za przelewy do ZUS i US lub za wpłaty i wypłaty w oddziałach.

Jako przedsiębiorca możesz nie zapłacić nawet złotówki za korzystanie z konta firmowego - pod warunkiem, że dopasujesz bezpłatną ofertę i dostępne funkcjonalności do swoich potrzeb i będziesz korzystać z rachunku zgodnie z warunkami. Dlatego, wybór rachunku należy rozpocząć od analizy własnych potrzeb. Wówczas dopasowanie odpowiedniej oferty do oczekiwań jest bardzo proste. Jeśli wiesz, że realizujesz wyłącznie przelewy przez internet, nie potrzebujesz karty do bankomatu oraz nie obracasz "żywą gotówką" to z łatwością znajdziesz rachunek za zero złotych.

13 podstawowych pozycji, w których mogą być naliczane opłaty

  1. Założenie i prowadzenie konta,
  2. Wydanie / wymiana karty do konta,
  3. Opłata miesięczna / roczna za kartę do konta,
  4. Przelew przez Internet, telefon, w oddziale banku,
  5. Opłata uzależniona od rodzaju przelewu: krajowy, zagraniczny, ZUS, US,
  6. Autoryzacja przelewu SMS / opłata za token,
  7. Ubezpieczenie karty (opcjonalne / obligatoryjne),
  8. Ubezpieczenie do konta (opcjonalne / obligatoryjne),
  9. Wypłata gotówki z bankomatu własnego / obcego,
  10. Wypłata / wpłata gotówki w oddziale,
  11. Papierowy / elektroniczny wyciąg z konta,
  12. Ustanowienie / anulowanie zlecenia stałego,
  13. Ustanowienie / anulowanie polecenia zapłaty.

Jeśli spoglądasz na aktualną taryfę opłat i prowizji swojego konta i przy wymienionych pozycjach możesz wszędzie wpisać 0 złotych, to oznacza, że się myliłem i posiadasz całkowicie bezpłatne konto! Ponadto powyższe parametry ułatwią Ci dopasowanie oferty do własnych potrzeb. Jeśli wiesz czego chcesz, to wiesz czego szukać.

Premie i bonusy do konta firmowego

Koszty to nie wszystko. Dzięki rachunkowi firmowemu można także sporo zyskać. Mogą to być np. korzyści finansowe związane z premią jaką wypłaca bank za aktywne korzystanie z konta lub też oszczędności wynikające z otrzymania darmowego dostępu do funkcjonalności, za które trzeba standardowo zapłacić. Po przeanalizowaniu kosztów oraz korzyści, przed założeniem konta zapoznaj się z umową oraz regulaminem i sprawdź ewentualne warunki, które trzeba spełnić, aby móc korzystać z bezpłatnych opcji i benefitów.

 

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Gotowe pomysły na biznes