Co to jest terminal płatniczy i jak działa? Rodzaje terminali

co to jest terminal płatniczy rodzaje terminali

Według najnowszych danych zawartych w raportach branżowych, liczba transakcji bezgotówkowych w Polsce rośnie z roku na rok. W 2022 roku odnotowano wzrost o 28% w porównaniu do poprzedniego roku, zaś ich liczba przekroczyła 641 mln (źródło: Fundacja Polska Bezgotówkowa). 

To pokazuje, jak ważne stało się dla przedsiębiorców posiadanie terminali płatniczych. Zatem pozyskanie niezbędnej wiedzy na temat tego urządzenia, jego funkcji i metod łączenia jest koniecznością a nie przywilejem. 

Czym jest terminal płatniczy oraz jak działa? 

Najprościej rzecz ujmując, terminal płatniczy to urządzenie elektroniczne, które umożliwia przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych za pomocą kart płatniczych, debetowych czy kredytowych. Służy do autoryzacji, rejestracji i przesyłania danych transakcji do instytucji finansowych.

Dzięki temu, że urządzenia płatnicze posiadają różne rodzaje czytników, m.in. zbliżeniowe, chipowe czy magnetyczne, mogą odczytywać dane z poszczególnych kart płatniczych. 

Następnie te dane przesyłane są do wybranego banku, który dokonuje autoryzacji płatności sprawdzając dostępność środków na koncie klienta oraz poprawność danych i odsyła z powrotem do terminala informację zwrotną, tj. potwierdzenie lub odrzucenie transakcji.

Po udanej autoryzacji, terminal potwierdza transakcję drukując potwierdzenie lub wysyłając drogą elektroniczną.

terminal płatniczy ingenico ipp350zdjęcie: terminal płatniczy Ingenico iCT220 + PINPad iPP220

Funkcje terminala płatniczego

Wybrane usługi oferowane poprzez terminal płatniczy:

 • Sprzedaż, czyli przyjmowanie zapłaty za dokonywane transakcje, w tym transakcje zbliżeniowe CONTACTLESS oraz płatności mobilne BLIK
 • DCC (Dynamic Currency Conversion), tj. realizowanie transakcji w walucie karty
 • Prepaid – doładowania telefonów
 • Cash Back – wypłata gotówki
 • Obsługa kart flotowych, np. DKV, UTA
 • Preautoryzacja – czasowa blokada środków
 • MDE (manual data entry) lub MO/TO (mail order / telephone order) – możliwość płacenia bez fizycznej obecności karty
 • Obsługa kart podarunkowych (lojalnościowych)

Ponadto urządzenia płatnicze mogą być zintegrowane z kasami fiskalnymi oraz systemami sprzedażowymi, które oferują kompleksowe rozwiązania oraz dodatkowe funkcje.   

oferta na nowy terminal płatniczy porównanie stawek

Rodzaje terminali płatniczych

Przedsiębiorcy mają możliwość wyboru terminali, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom a tym samym zapewniają klientom odpowiednią szybkość obsługi oraz bezproblemowe doświadczenie płatnicze. Wyróżniamy terminale stacjonarne, PIN Pad’y, terminale przenośne (mobilne), tzw. softPOS (aplikacje do płatności na telefonie) oraz czytniki w urządzeniach samoobsługowych.

Terminal stacjonarny

Terminal stacjonarny to najpopularniejszy typ urządzenia płatniczego. Jest on zazwyczaj umieszczony na stałe w jednym miejscu, takim jak stanowisko kasowe. Przykładowe marki to Ingenico i Verifone.

terminal płatniczy ingenico ipp350zdjęcie: terminal płatniczy Ingenico iPP350

PIN Pad

PIN Pad to małe urządzenie, które pozwala klientom wprowadzać swój kod PIN podczas transakcji. Jest często używany razem z terminalem stacjonarnym lub bezpośrednio zintegrowany z systemem kasowym.

pinpad ingenico link 2500 terminal płatniczyzdjęcie: PINPad Ingenico Link 2500

Terminal mobilny (przenośny)

Terminal mobilny to przenośne urządzenie, które pozwala na przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych w dowolnym miejscu, w którym jest dostępna sieć GPRS, ponieważ łączy się za pomocą karty SIM. Idealnie nadaje się do restauracji, taksówek czy dostawców.

terminal płatniczy pax a920zdjęcie: terminal płatniczy PAX A920

softPOS

softPOS (Software Point of Sale) to rozwiązanie, które pozwala zamienić smartfon lub tablet w urządzenie przyjmujące płatności. Wystarczy posiadać urządzenie mobilne z włączonym NFC i pobrać aplikację do płatności, aby móc używać smartfona jako terminala do płatności bezdotykowych bez potrzeby zewnętrznego czytnika kart.

Te rozwiązanie eliminuję potrzebę posiadania dodatkowego sprzętu w postaci terminala płatniczego. Rekomendowane jest raczej dla przedsiębiorców, którzy sporadycznie przyjmują płatności bezgotówkowe od klientów.  

Terminale płatnicze w urządzeniach samoobsługowych

Tego typu czytniki stosowane są na przykład w urządzeniach vendingowych, czyli automatach do sprzedaży produktów, które akceptują płatności kartą i umożliwiają dokonywanie transakcji bez udziału sprzedawcy. Są one powszechnie stosowane w automatach z napojami, biletami czy parkometrach.

czytniki terminale ingenico urządzenia samoobsługowezdjęcie: terminale płatnicze / czytniki do urządzeń samoobsługowych

Metody łączności terminali płatniczych

W szybko rozwijającym się świecie technologii płatności, urządzenia płatnicze stały się kluczowym elementem przekształcającym tradycyjne transakcje finansowe. Ich skuteczność i niezawodność zależą w dużej mierze od stosowanej metody łączności. 

Terminale płatnicze muszą być połączone z internetem, aby działały i umożliwiały przeprowadzanie transakcji. Wyróżniamy kilka metod łączności: Wi-Fi, ETH, GPRS oraz Bluetooth.

WiFi (Wireless Fidelity)

WiFi jest popularną metodą łączności bezprzewodowej, która umożliwia terminalom płatniczym połączenie się z internetem za pomocą fal radiowych. Jest to skuteczna alternatywa dla łącza GPRS, zwłaszcza w miejscach, w których jest problem z zasięgiem i działaniem kart SIM.

ETH (Ethernet) / LAN

Ethernet jest przewodowym systemem łączności, który zapewnia niezawodne połączenie stacjonarnego terminala płatniczego z siecią. Jest powszechnie stosowany w miejscach, gdzie wymagane jest stałe i szybkie połączenie, na przykład w sklepach, restauracjach czy hotelach.

kabel eth lan do terminali płatniczychzdjęcie: kabel LAN / ETH do terminali płatniczych

GPRS (General Packet Radio Service)

GPRS jest technologią komunikacji mobilnej, która umożliwia urządzeniu przyjmującemu płatności transmisję danych przez sieć komórkową. Jest to szczególnie przydatna opcja dla przedsiębiorstw działających mobilnie, takich jak taksówkarze czy dostawcy oraz restauracji, ponieważ umożliwia płatności w dowolnym miejscu.

Bluetooth

Bluetooth to bezprzewodowa technologia komunikacji krótkiego zasięgu, stosowana często do łączenia terminali płatniczych z bazą, która następnie jest podłączona do internetu za pomocą kabla. Połączenie bluetoooth stosowane jest głównie w terminalach mobilnych. 

Różnorodność metod łączności urządzeń płatniczych pozwala przedsiębiorcom dostosować swoje usługi do specyfiki działalności oraz potrzeb klientów. Przewodowe połączenia LAN i Ethernet zapewniają stabilność, zaś z kolei technologia GPRS umożliwia płatności mobilne w terenie.

Zrozumienie różnic między tymi metodami pozwala przedsiębiorcom na wybór najbardziej efektywnego rozwiązania dla swojego biznesu, zapewniając klientom wygodę i niezawodność płatności.

Producenci terminali płatniczych: Ingenico, Verifone, PAX

W świecie płatności elektronicznych można wymienić kilku producentów, którzy wyróżniają się na tle innych, mianowicie: Ingenico, Verifone i PAX. Te trzy firmy technologiczne dostarczają niezawodne i bezpieczne terminale płatnicze na całym świecie dostosowane do różnych potrzeb biznesowych. 

Producentów nie należy mylić z dostawcami, tj. operatorami płatności bezgotówkowych, których jest wielu na rynku terminali płatniczych w Polsce, m.in.: eService, Polskie ePłatności (PeP), Elavon, Polcard (Fiserv), PayTel czy Planet Pay.

Ingenico

Ingenico to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży terminali płatniczych. Firma oferuje szeroki zakres urządzeń płatniczych wyposażonych w najnowsze technologie zabezpieczeń, zarówno urządzenia stacjonarne, jak i mobilne oraz czytniki samoobsługowe. Sprzęt Ingenico znany jest ze swojej niezawodności, funkcjonalności oraz łatwości w obsłudze.

terminal płatniczy ingenico move 3500zdjęcie: terminal płatniczy Ingenico move 3500

Verifone

Verifone to kolejny gigant w branży płatności elektronicznych, światowy lider w produkcji terminali płatniczych, znany z innowacyjnych rozwiązań w obszarze płatności elektronicznych. Ich terminale są nie tylko funkcjonalne, ale także bezpieczne, co jest kluczowym aspektem w dzisiejszym świecie cyberzagrożeń.

terminal płatniczy verifone vx675zdjęcie: terminal płatniczy Verifone VX 675

PAX

PAX Global Technology to chiński producent terminali płatniczych, który zyskuje uznanie na całym świecie ze względu na jakość swoich produktów i innowacyjne podejście do technologii płatniczych. PAX oferuje sprzęt zarówno na systemie Android, jak i Linux, które umożliwiają bezpieczną obsługę płatności bezgotówkowych

terminal płatniczy pax a50zdjęcie: terminal płatniczy PAX A50

Światowi producenci terminali płatniczych, tacy jak Ingenico, Verifone, PAX odgrywają kluczową rolę w transformacji sposobu płatności. Ich zaawansowane technologie, nieustanne innowacje i skoncentrowane podejście na bezpieczeństwie sprawiają, że transakcje elektroniczne są coraz bardziej wygodne i bezpieczne. 

Korzystanie z urządzeń płatniczych przynosi wiele korzyści dla firm. Po pierwsze, umożliwiają one akceptację płatności bezgotówkowych, co jest wygodne dla klientów i może zwiększyć sprzedaż. Po drugie, transakcje są szybkie i bezpieczne. Wreszcie, mogą pomóc w zarządzaniu finansami firmy poprzez śledzenie sprzedaży i generowanie raportów.

Jednak używanie terminali płatniczych wiąże się również z pewnymi kosztami, które warto przeanalizować ze specjalistami zanim nawiąże się współprace z operatorem płatności bezgotówkowych i wybierze konkretny typ oraz najlepszą ofertę na terminale płatnicze.

jaki terminal płatniczy wybrać

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowskiekspert ds. terminali płatniczych

Artykuły o terminalach płatniczych, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
 • Jaką umowę na terminal płatniczy warto podpisać? 

  • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

  Jeśli zainteresował Cię ten artykuł to oznacza, że potrzebujesz terminal płatniczy do firmy. Prawdopodobnie jesteś na etapie rozmów z poszczególnymi operatorami płatności bezgotówkowych i analizujesz stawki prowizyjne, czego zwieńczeniem będzie podpisanie umowy współpracy.  Pamiętaj, że podczas wyboru dostawcy terminali płatniczych znaczenie mają nie tylko warunki handlowe i serwis, ale również okres trwania umowy, czas wypowiedzenia i ewentualne kary finansowe za wcześniejsze rozwiązanie umowy.

 • Własny terminal płatniczy bez abonamentu czy najem urządzenia od operatora?

  • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

  Niejeden przedsiębiorca zastanawia się, czy kupić terminal płatniczy na własność, aby nie płacić miesięcznego abonamentu lub kompleksowo skorzystać z usług operatora płatności bezgotówkowych i postawić na dzierżawę. Firmy sprzedające urządzenia będą zachwalać opcję z własnym terminalem, zaś przedstawiciele operatora płatności bezgotówkowych będą wskazywać na najem.  Kogo zatem słuchać? Na szczęście nie musimy wsłuchiwać się w głosy perswazji i argumenty sprzedażowe, tylko można policzyć, które rozwiązanie będzie najlepsze. 

 • Obowiązkowy terminal płatniczy. Od kiedy i dla kogo?

  • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

  Wprowadzenie „obowiązku” posiadania terminala płatniczego wzbudza niemałe emocje i przyczynia się do burzliwych dyskusji w mediach społecznościowych. W komentarzach można spotkać się z obrońcami walczącymi o demokrację i prawa wolności, wygłaszającymi hasła „tylko gotówka”. A jak to jest naprawdę, czy każda firma w Polsce musi posiadać terminal płatniczy? Otóż, nie! Najpierw należy zweryfikować obowiązek posiadania kasa fiskalnej ze swoim księgowym. Jeżeli firma ma obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących to dopiero wtedy musi zadecydować, w jaki sposób spełni obowiązek udostępniania płatności bezgotówkowych, co nie jest jednoznaczne z wymogiem posiadania nowego terminala płatniczego. Przedsiębiorca ma obowiązek zapewnienia zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego Zerknijmy do dokumentów prawnych, mianowicie do Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców a konkretnie do artykułu 19a, który to ten obowiązek reguluje.

 • Co jest ważne we współpracy z operatorem terminali płatniczych?

  • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

  Czy Twoi klienci również cenią sobie wygodę i wolą płacić kartą płatniczą zamiast gotówką? Ten trend jest nieodwracalny i koszty związane z obsługą terminali płatniczych wpisały się na stałe w księgi rachunkowe firm. Na rynku działa wielu operatorów, którzy oferują usługi płatności bezgotówkowych oraz terminale płatnicze. Każdy operator tzw. acquire posiada indywidualne oferty handlowe, których porównanie stanowi niemałe wyzwanie dla przedsiębiorcy. Opłaty za terminal płatniczy i stawki prowizyjne za transakcje kartą Pierwszy obszar to warunki handlowe. Prowizje za transakcje kartą mogą być stałe lub zmienne; co więcej mogą zawierać dodatkowe opłaty uzależnione od rodzaju kart płatniczych czy typu transakcji (krajowe, zagraniczne, biznes, Visa, MasterCard, Maestro). Warto pamiętać, że na koszt prowizji składa się marża operatora, opłaty interchange oraz opłaty systemowe, które są zróżnicowane.

 • Ile kosztuje terminal płatniczy? Opłaty za dzierżawę terminala, prowizje…

  • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

  Koszty zawsze wywołują emocje i różnie na nie reagujemy. Wśród przedsiębiorców znajdą się świadomi przedstawiciele, którzy wiedzą, że za jakość trzeba zapłacić i nie ma nic za darmo; jak i tacy, którzy uważają, że terminale płatnicze powinny być bezpłatne przez cały okres współpracy.  Tego typu oczekiwania miałyby racje bytu, gdyby urządzenia, serwis gwarancyjny, systemy rozliczeniowe, serwery, pracownicy i dziesiątki niezbędnych zasobów nic nie kosztowały.  Niestety rzeczywistość jest zgoła odmienna. Zatem, czy reklamy z hasłami „terminal płatniczy za 0 zł” wprowadzają w błąd? Przecież nie ma nic za darmo! Za chwilę odpowiem na to pytanie, napiszę również kilka słów o programie PWOB i na końcu przedstawię koszty związane z użytkowaniem terminala płatniczego, na które składają się zasadniczo 3 kategorie: koszty dzierżawy terminala, prowizje od transakcji, dodatkowe opłaty stosowane przez poszczególnych operatorów.

 • Nie przepłacaj za terminal płatniczy! Porównaj i wybierz najlepszą ofertę

  • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

  Prowadzisz firmę i nieustannie próbujesz nadążyć z realizacją bieżących zadań oraz gasisz pożary… Znajoma rzeczywistość? To zatrzymaj się na chwilę i przeanalizuj koszty, które ponosisz, bo może się okazać, że dzięki obniżeniu opłat nie będziesz musiał brać kolejnego zlecenia, aby zarobić „na koszty”.   Powyższa sytuacja, tj. pośpiech, brak czasu, wszystko „na wczoraj”, przysłowiowa bieżączka… sprzyja wybieraniu niekorzystnych ofert. Nie zamierzam w tym wpisie skupiać się na organizacji czasu pracy, lecz moim celem jest zachęcenie przedsiębiorców do otwartości na zmianę i znalezienie w swoich grafikach miejsca na rozmowę z konkurencyjnymi dostawcami usług, z których korzystają, m.in. terminali płatniczych.