Jak znaleźć dobry pomysł na biznes?

Jak znaleźć pomysł na biznes?

Planujesz założyć własną firmę, ale nie masz jeszcze pomysłu na biznes? Zastanawiasz się, czym Twoja firma miałaby się zajmować? Głowa do góry! Wiele osób ma podobne rozterki i szuka inspiracji w Internecie, wśród znajomych lub na różnych wydarzeniach branżowych.

Postaram Ci się pomóc w tej kwestii i za chwilę przedstawię różne inspiracje biznesowe. Ponadto pamiętaj, że budowa własnej firmy od podstaw to tylko jedna z dostępnych opcji, o czym wspominam w artykule Jakie są możliwości biznesowe?.

Skąd wziąć pomysł na swój biznes?

Uważam, że nie warto szukać niepowtarzalnego, innowacyjnego pomysłu na biznes, który zbawi cały świat i stanie się jednorożcem, czyli biznesem wartym powyżej 1 miliarda dolarów. Nie staraj się na siłę wymyślić coś nowego, lecz poszukaj inspiracji bliżej siebie, które są w zasięgu Twojej ręki i wzroku.

jak znalezc wlasny pomysl na biznes

Głównym celem powinno być rozwiązywanie problemów i zaspokojenie potrzeb Twoich przyszłych klientów. Ważne, aby w biznesie wykorzystywać swoje naturalne predyspozycje, lubić to co zamierza się robić i znać się na branży, w której chce się działać.

 • Zacznij od siebie. Zarabiaj na swoich pasjach i umiejętnościach. Przeprowadź audyt swoich kompetencji. Pomocne w tym będą trzy pytania. Co lubisz robić? Co potrafisz robić? Czy ktoś za Twoje kompetencje może Ci zapłacić i jak duża jest to grupa? Jeśli nie potrafisz przeprowadzić autoanalizy, zapytaj swoich najbliższych, znajomych, współpracowników, jakie kompetencje w Tobie cenią najbardziej?
 • Co Cię denerwuje? Być może są inne osoby, którym również to doskwiera. Pomyśl, czy można to naprawić lub usprawnić? Jeśli tak, to jak dużej grupy dotyczy ten problem? Usprawnienie jakiejś męczącej czynności może być dobrym pomysłem na biznes.
 • Zastanów się, czego nie ma w Twoim mieście, kraju, a dobrze funkcjonuje w innej lokalizacji? Zaadoptuj pomysł z innego kontynentu, kraju lub miasta, po uprzednim dostosowaniu go do preferencji Polaków. To co udało się w Stanach Zjednoczonych nie znaczy, że przyjmie się w Polsce.
 • Obserwuj otoczenie, zarówno w pracy jak i po jej zakończeniu oraz podczas podróży. Rozmawiaj z ludźmi, znajomymi, nieznajomymi, klientami w pracy, współpracownikami, czego potrzebują i jakie mają problemy.
 • Rozważ, czy możesz stworzyć usługę lub produkt dla byłego pracodawcy? Zapewne doskonale znasz jego problemy i obszary do poprawy.
 • Analizuj biznesy, które przyjęły się na rynku i szukaj możliwości ich ulepszenia. Pomocna w tym będzie konwergencja i dywergencja. Konwergencja oznacza łączenie pewnych cech, a dywergencja ich rozdzielanie i specjalizację. Łącz produkty i usługi w niespotykany wcześniej sposób, aby uzyskać efekt synergii lub wyspecjalizuj się w wąskim obszarze, na który jest duży popyt.
 • Zastanów się, jak można zmodyfikować sposób dostarczania do klientów istniejących na rynku produktów? Zmień zasady gry. Przeanalizuj następujące parametry: wygoda, jakość, czas i pieniądze. Czy przy zachowaniu jakości produktu, z którego stale korzystają klienci, możesz dostarczać go szybciej (czas), taniej (pieniądze) i bezpośrednio do domu klienta lub miejsca, w którym często przebywa (wygoda)? Wymyśl coś, co ma wszystkie te parametry, a wygrasz rynek.
 • Upowszechnij produkty premium, dotychczas niedostępne dla masowego rynku. I odwrotnie, nadaj cechy premium zwykłemu produktowi.
 • Przewiduj trendy. To bardzo trudne zadanie, ale śledząc na bieżąco informacje dostępne na rynku, można zauważyć pewne zależności i przewidzieć przyszłe ruchy konsumentów.
 • Powszechnie pożądaną, ale najtrudniejszą do zrealizowania jest strategia błękitnego oceanu, czyli kreowanie wolnej i niezagospodarowanej jeszcze przestrzeni rynkowej. Niestety, wdrażanie innowacyjnych produktów i kreowanie na nie popytu wiąże się z bardzo dużymi nakładami finansowymi, a ryzyko porażki wcale nie jest mniejsze. Nowe nie znaczy lepsze, a bycie pierwszym nie gwarantuje sukcesu. Potwierdzeniem są biznesy google czy youtube, które nie były pierwszymi w swojej kategorii.

Reasumując, dokonaj analizy posiadanych kompetencji, obserwuj otoczenie, pytaj, porównuj, szukaj dźwigni, wzajemnych powiązań, szans rynkowych, weryfikuj pozyskane informacje, analizuj fakty, modyfikuj koncepcje i wdrażaj. Na tym właśnie polega przedsiębiorczość!

Sposób na dochodowy biznes

Przepis na zyskowny pomysł jest bardzo prosty, ale trudny do zrealizowania! Musisz robić dochodowe rzeczy, których ludzie potrzebują i chcą, oraz znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, kiedy tego szukają, lub też Twoi potencjalni klienci muszą wiedzieć, czym się zajmujesz i gdzie mogą Cię znaleźć w razie potrzeby.

Proste, prawda? 😋 Niestety, od tego momentu zaczynają się schody, ponieważ wielu produktów klienci nie potrzebują, ale chcą je mieć z innych powodów. I na odwrót, są usługi, których ludzie potrzebują, a mimo to ich nie kupują. Poznanie prawdziwych motywów i preferencji klientów to klucz do sukcesu, ale nie jest to łatwe zadanie, ponieważ nierzadko decyzje zakupowe są nieracjonalne.

Nie można bazować na pustych deklaracjach klientów w stylu: „Ważne jest dla mnie zdrowie”. Należy taką postawę zweryfikować i zadać pytanie sprawdzające: co konkretnie dana osoba robi, aby być zdrowa. W wielu przypadkach uzyskasz odpowiedź, że nic. Zapewne nie stworzysz produktu, który kupią wszyscy, ale musisz oszacować, ile jest osób, które we wspomnianym przykładzie odpowiedzą „nic”, a ile takich, które faktycznie dbają o zdrowie, i na tej grupie skoncentrować swoje działania.

Pomysł na biznes bez wkładu finansowego, na wsi, w domu i w Internecie

W Internecie można znaleźć dziesiątki stron z clickbaitowymi tytułami, typu: na tym zarobisz w 2020 roku, 666 pomysłów na super biznes, X oryginalnych propozycji na własną firmę, jak zostać milionerem, itd.

Jest wiele artykułów poświęconych pomysłom na biznes w domu, na wsi i w Internecie, lecz zawarte w nich pomysły należy potraktować - co najwyżej - jako listę inspiracji. Każdy przypadek trzeba gruntownie przeanalizować, aby nie zbankrutować, ponieważ bardzo łatwo jest stracić swoje pieniądze, a jeszcze łatwiej pisać o pomysłach, których samemu się nie wdraża.

Pieniądze lubią ciszę

Moim zdaniem każdy kto prowadzi działalność gospodarczą i nie rozwija zewnętrznej sieci sprzedaży w modelu franczyzy, nie będzie dzielić się szczegółowymi informacjami na temat swojego modelu biznesowego. Czym innym są oficjalne wystąpienia, szkolenia lub wywiady podczas których omawiane są wybrane przypadki z życia firmy i wówczas dana osoba dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniami.

Wyobraź sobie sytuację, w której właściciel firmy bezinteresownie przekazuje swoje know-how i mówi "zdradzę Ci jak otworzyć biznes krok po kroku, który ja prowadzę, bo lubię mieć konkurencję i chcę podzielić się udziałami w rynku 🙂". Jak dla mnie brzmi to absurdalnie i neguje pożądaną przez wielu strategię błękitnego oceanu.

Podkreślam, że mam tu na myśli już wdrożony pomysł, który został przekształcony z luźnej koncepcji w dobrze prosperującą firmę. Sytuacja prezentuje się zgoła odmiennie w przypadku, gdy osoba dzieli się swoim pomysłem na potrzeby jego weryfikacji podczas kontaktu z grupą docelową. Jestem zwolennikiem takiego podejścia, o czym piszę w książce "Pomysł na biznes. Własny StartUp czy sprawdzona franczyza?". Tylko, że w tym przypadku jest mowa o pomyśle na etapie weryfikacji, przed jego wdrożeniem i zainwestowaniem konkretnych pieniędzy.

Gotowy lub własny pomysł na biznes

Jeśli nie masz własnego pomysłu na biznes a chcesz otworzyć firmę, to optymalnym rozwiązaniem jest skoncentrowanie się na ofertach franczyzy lub poszukanie intratnych ogłoszeń sprzedam firmę.

Dlaczego? Otóż, tylko w tych sytuacjach właścicielowi firmy będzie zależeć na wdrożeniu Cię w meandry biznesu i przekazaniu know-how, ponieważ na tym polega ten model biznesowy. W innym przypadku będą to luźne propozycje na prowadzenie działalności lub pomysły na wypełnienie wolnego czasu, których autorzy nie zweryfikowali i nie przeanalizowali. Jeśli nie chcesz skorzystać z gotowego pomysłu na biznes to jedyną alternatywą jest znaleźć własny. 😉

 

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Artykuły o własnym biznesie, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
 • Popularnym pomysłem na biznes jest prowadzenie punktu sprzedaży (online/offline) pod własną marką i sprzedaż produktów lub usług swojego partnera handlowego (producenta, importera, dealera, integratora). Można również zostać przedstawicielem mobilnym, resellerem, pośrednikiem, dystrybutorem czy agentem danej firmy i nie prowadzić punktu stacjonarnego ani sklepu internetowego.

 • Bardzo ważnym etapem weryfikacji pomysłu jest przeanalizowanie, czy biznes ma rację bytu. Dlatego należy policzyć planowane koszty, a następnie zestawić je z planowanymi przychodami.

 • Na początkującym przedsiębiorcy spoczywa wiele obowiązków związanych z rozpoczęciem działalności. Jednym z nich jest wybór firmowego konta bankowego spośród szerokiej oferty na rynku. W niniejszym artykule przedstawiam praktyczne wskazówki jak wybrać najlepsze i najtańsze konto dla firm.

 • Możesz mieć dobry pomysł na biznes, ale problemy związane z dotarciem do grupy docelowej obniżą jego atrakcyjność, a nawet przekreślą szanse na powodzenie. Przede wszystkim powinieneś oszacować trudność dotarcia do potencjalnych klientów, czas, koszt oraz niezbędne narzędzia. To bardzo ważny aspekt, który powinieneś uwzględnić na etapie weryfikacji koncepcji biznesowej, zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie działalności.

 • Bill Gates wypowiedział brzemienne słowa, że biznes każdej firmy zaczyna się i kończy na dogłębnej analizie liczb. Niezależnie od tego, czym dana firma się zajmuje, jeżeli nie potrafi wyciągnąć wniosków z faktów dotyczących własnej działalności i podejmuje decyzje oparte na powierzchownych informacjach lub intuicji, w ostatecznym rozrachunku zapłaci za to wysoką cenę.

 • Na etapie weryfikacji pomysłu na biznes warto opracować wstępną wersję produktu, tzw. MVP (z ang. Minimum Viable Product), aby zademonstrować ją potencjalnym klientom i pozyskać wartościowe informacje zwrotne. Pomysł jest czymś nienamacalnym i każda ze stron może mieć różne wyobrażenia na temat ostatecznego kształtu produktu.

.