Jak założyć sklep internetowy? Biznes e-commerce i e-Sklep

sklep internetowy biznes e-commerce

Polska jest jednym z najszybciej rosnących rynków e-commerce w Europie. Biznes online rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego na otwarcie sklepu internetowego decydują się zarówno przedsiębiorcy, którzy do tej pory prowadzili biznes tradycyjny, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i e-commerce jest dla nich najlepszym pomysłem na biznes.

Jeśli należysz do takich osób to dobrze się składa, ponieważ napisałem praktyczny poradnik, w którym przedstawiam krok po kroku jak założyć sklep internetowy.

Wskazuje konkretne:

 • rozwiązania technologiczne,
 • oprogramowania dla sklepów internetowych,
 • narzędzia internetowe przydatne w rozwoju biznesu online.

Dodam, że wszystkie narzędzia, o których wspominam w niniejszym cyklu poradnikowym dostępne są w języku polskim (🇵🇱), czyli panel programu (interfejs), biuro obsługi klienta oraz wsparcie techniczne.

Gotowy sklep internetowy Shoper
- najlepsze ceny na rynku!

sklep internetowy shoper

Proces zakładania sklepu internetowego krok po kroku

Zanim zaczniemy na dobre to zaparz sobie filiżankę herbaty lub kawy ☕️ i do dzieła! Temat jest obszerny, co widać na poniższym diagramie. 🧐

jak założyć sklep internetowy 21 kroków

Jak założyć sklep internetowy i rozpocząć biznes e-commerce?

Proces zakładania sklepu internetowego podzieliłem na kilka etapów i stworzyłem osobne artykuły. Całość dostępna jest w ramach cyklu poradnikowego 👉 e-commerce lub możesz przejść do konkretnego zagadnienia klikając w poniższy link. 

 1. Oprogramowanie sklepu internetowego. Dostępne platformy na rynku 💥
 2. Jaką platformę e-commerce wybrać? Model SaaS vs open source 💥
 3. Domena internetowa. Co to jest i gdzie zarejestrować domenę? 💥
 4. Hosting, certyfikat SSL, płatności online i regulamin sklepu 💥
 5. Firmowa poczta e-mail oraz program antywirusowy 💥
 6. Wygląd sklepu internetowego oraz prezentacja produktów 💥
 7. Logistyka sklepu internetowego. Opakowanie i dostawa produktu 💥
 8. Automatyzacja sklepu internetowego: integracje, programy 💥
 9. Sklep internetowy i jego rozwój. Narzędzia i usługi dla e-sklepu 💥

Gotowy sklep internetowy Shoper
- najlepsze ceny na rynku!

sklep internetowy shoper

Sklep internetowy to nie tylko technologia

Wybór oprogramowania dla sklepu internetowego jest kluczowy i ma dalekosiężne skutki, ale żaden sklep - postawiony nawet na najdroższej platformie - nie ma racji bytu, jeżeli pomysł na biznes będzie nietrafiony.

W cyklu poradnikowym e-commerce omawiam techniczne aspekty uruchamiania sklepu online. Zakładam, że masz już opracowany i sprawdzony pomysł na biznes w Internecie oraz wiesz, co będziesz sprzedawać w e-sklepie i komu będziesz oferować swoje produkty.

Jeśli nie odrobiłeś tego zadania to zapraszam Cię do mojego cyklu porad Jak otworzyć własny biznes? Dzięki nim poznasz różne inspiracje biznesowe oraz przejdziesz przez cały proces weryfikacji i wdrożenia pomysłu na biznes. Przeczytaj je, pozyskaj niezbędną wiedzę i wróć tutaj z gotowym pomysłem. 😉 

Pamiętaj, że założenie sklepu internetowego to nie tylko obsługa platformy i zamówień, ale również pozostałe aspekty związane z prowadzeniem firmy, tj. kwestie formalno-prawne, księgowość, konto bankowe i przede wszystkim pozyskiwanie klientów. 

Księgowość

Nie wyobrażam sobie prowadzenia firmy bez wsparcia biura księgowego. Teoretycznie można samemu prowadzić księgowość, ale w firmie jest mnóstwo obowiązków, którymi trzeba się zająć. Branie na siebie dodatkowych zadań jest bezsensu. Tym bardziej, że przepisy notorycznie się zmieniają i trudno za nimi nadążyć. 

Zanim wybierzesz konkretne biuro księgowe sprawdź kilka aspektów: 

 • Czy biuro rachunkowe jest ubezpieczone i posiada odpowiednią polisę?
 • Czy biuro specjalizuje się w e-commerce i obsługuje sklepy internetowe? Warto skorzystać z doświadczenia księgowego, który zna branżę i jej specyfikę.
 • Czy będziesz miał przypisanego do siebie konkretnego księgowego z imienia i nazwiska, który będzie prowadził Twoje księgi rachunkowe? Jeśli obsługuje Cię jedna osoba, z którą masz stały kontakt (mailowy i telefoniczny) to łatwiej się współpracuje. Ponadto dedykowany księgowy doskonale zna Twoją firmę. 
 • Jakie usługi księgowe obejmuje miesięczny abonament?
 • Jakie są limity faktur? Większość biur rachunkowych pobiera opłaty za przekazanie dodatkowych faktur przekraczających ustalony limit.
 • Jakie są terminy i zasady przekazywania dokumentów oraz w jakim terminie biuro rachunkowe zobowiązane jest do przekazania informacji o wysokości podatków do uregulowania? 

Konto bankowe

Jeśli zamierzasz otworzyć sklep internetowy i prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą to przepisy prawa nie zabraniają osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą korzystania z rachunku prywatnego, aczkolwiek zdecydowanie warto oddzielić transakcje służbowe od prywatnych.

Zanim przeanalizujesz oferty rachunków bankowych, zastanów się do czego Ci będzie potrzebne konto oraz jaka jest specyfika Twojej działalności?

Podczas analizy pomocne będą pytania, które znajdziesz w artykule „Jak wybrać najlepsze konto firmowe?”. Ponadto poznasz 13 podstawowych pozycji, w których mogą być naliczane opłaty. 

Kwestie formalno-prawne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zanim rozpoczniesz pozyskiwanie klientów i sprzedaż musisz jeszcze załatwić kwestie formalno-prawne związanie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz 👉 w poradniku jak założyć firmę?

Najważniejsze z nich to:

 • Forma organizacyjno-prawna. Możesz prowadzić firmę w różnych formach prawnych, począwszy od jednoosobowej działalności gospodarczej, poprzez spółki cywilne, a kończąc na spółkach handlowych, które dzielą się na spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna) oraz kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna).
 • Forma opodatkowania. Oprócz podatku VAT, który prawdopodobnie będzie Cię obowiązywał, będziesz musiał płacić podatek dochodowy. Spółki opłacają podatek dochodowy od osób prawnych CIT, zaś osoby prowadzące działalność jednoosobową płacą podatek dochodowy od osób fizycznych PIT i mają możliwość wyboru formy opodatkowania, tj. zasady ogólne (KPiR) - skalę podatkową lub tzw. podatek liniowy,  ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową.
 • PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności. Zakładając działalność zobowiązany jesteś do określenia rodzaju wykonywanej działalności zgodnie z obowiązującym systemem kodów PKD.
 • Działalność regulowana. Zanim założysz działalność gospodarczą sprawdź, czy nie jest wymagana koncesja, zezwolenie albo wpis do rejestru działalności regulowanej, a może istnieje zakaz wykonywania działalności określonej we wpisie do rejestru działalności regulowanej. 

Marketing (pozyskiwanie klientów)

Strategia marketingowa to najważniejszy czynnik, który będzie decydować o Twoim sukcesie. Ten poradnik jest poświęcony przede wszystkim aspektom technicznym - jak założyć sklep internetowy, lecz pamiętaj, że technologia nie sprzedaje! Aby zarobić pieniądze musisz zadbać o marketing internetowy, czyli o pozyskanie klientów, którzy najpierw muszą dowiedzieć się, że Twój sklep internetowy w ogóle istnieje.

Polecam Ci przeczytać następujące artykuły:

A tymczasem gratuluję Ci, że dotarłeś do końca. Jestem przekonany, że dobrze wykorzystasz tę wiedzę i z sukcesem rozwiniesz swój sklep internetowy, czego Ci życzę z całego serca. Powodzenia! 👍

 

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o e-Commerce, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
.