Co jest niezbędne, by zacząć własny biznes? Czynniki sukcesu

czynniki sukcesu w biznesie

Świadomość, że przedsiębiorca musi znać się na wszystkim, jest przytłaczająca i niejednej osobie może podciąć skrzydła. Nie bez kozery mówi się, że przedsiębiorca to człowiek orkiestra i coś w tym jest. 😉

Zatem od czego zacząć? Przede wszystkim nie szukaj cudownego przepisu na sukces, bo on nie istnieje! Na powodzenie w biznesie ma wpływ wiele czynników, o czym dowiesz się za chwilę, zaś poszczególne elementy szczegółowo omawiam w kolejnych artykułach z cyklu 👉 Własny pomysł na biznes i jego weryfikacja

Atrybuty przydatne w rozwijaniu własnej firmy

Bazując na zdobytym doświadczeniu, podjąłem się próby przeanalizowania atrybutów przydatnych w rozwijaniu własnej firmy. Podzieliłem je na wewnętrzne i zewnętrzne, a następnie wybrałem kilka czynników, które uważam, że mają największy wpływ na sukces w biznesie.

Atrybuty wewnętrzne dotyczą samego przedsiębiorcy, ewentualnie zespołu, i należą do nich:

  • Doświadczenie biznesowe w sprzedaży i obsłudze klienta oraz w zarządzaniu budżetami, projektami, zespołem, które oczywiście należy dostosować do realiów StartUpu.
  • Znajomość rynku, na którym zamierza się prowadzić działalność, to znaczy znajomość preferencji odbiorców oraz zasad gry, którymi rządzi się dana branża lub segment klientów.
  • Wiedza biznesowa to podstawy ekonomii, zarządzania, sprzedaży, marketingu oraz wiedzy specjalistycznej związanej z przedmiotem działalności.
  • Umiejętności biznesowe, do których należy: aktywne słuchanie, analizowanie, wyciąganie konstruktywnych wniosków, podejmowanie trudnych decyzji, nawiązywanie kontaktów i budowanie relacji z ludźmi, pozyskiwanie klientów, negocjowanie i sprzedaż, zarządzanie sobą w czasie, czyli wyznaczanie celów, planowanie, ustalanie priorytetów i delegowanie, rekrutacja i selekcja pracowników oraz zarządzanie zespołem.
  • Cechy składające się na odpowiednią postawę. Wśród kluczowych cech wyróżniłem: determinację, konsekwencję, dyscyplinę, pokorę, cierpliwość, odwagę, pozytywne nastawienie, pewność siebie, asertywność, kreatywność, odporność na stres oraz ciekawość.

Atrybuty zewnętrzne związane są z szeroko rozumianym otoczeniem. To pomysł na biznes, profil klienta i grupa docelowa, konkurencja na danym rynku, dostęp do finansowania, model biznesowy, sytuacja gospodarcza, uwarunkowania polityczne, aspekty prawne, bariera wejścia oraz sprzyjający czas.

Co ma wpływ na sukces w biznesie?

Jak widzisz, czynników mogących mieć wpływ na powodzenie w biznesie jest wiele. Myślę, że każdy przedsiębiorca ma na ten temat swoje zdanie. Nie znam badań i wyników, które w sposób jednoznaczny wskazywałyby jeden element warunkujący sukces. 

Opierając się wyłącznie na własnym doświadczeniu, co nie znaczy, że w Twoim przypadku potwierdzą się moje wnioski, uważam, że absolutnym minimum do rozpoczęcia biznesu jest:

  • Dobry pomysł na biznes i precyzyjnie zdefiniowana grupa docelowa.
  • Odpowiedni czas, w którym odbiorcy są gotowi na przyjęcie danego produktu. Przyczyną wielu porażek jest brak infrastruktury niezbędnej do realizacji koncepcji biznesowej lub zmiana trendów oraz preferencji klientów. Niektóre pomysły są zbyt nowatorskie i trzeba najpierw poświęcić sporo czasu i pieniędzy na edukację klientów. Zanim zdecydujesz się na własny biznes, nie zapomnij również zweryfikować, czy to jest odpowiedni czas dla Ciebie i Twojej rodziny? Czy posiadasz odpowiednią wiedzę, doświadczenie i kapitał?
  • Wiedza biznesowa, w tym znajomość rynku, na którym zamierza się prowadzić działalność.
  • Umiejętność pozyskiwania klientów i sprzedaży. Sprzedaż daje wiele satysfakcji, ale również daje w kość. Dotarcie do pierwszego klienta i pozyskanie go wymaga ciężkiej pracy. Zwłaszcza w StartUpach trzeba odbić się od wielu drzwi, a nierzadko − wejść przez okno. Mam nieodparte wrażenie, że wielu początkujących przedsiębiorców nie jest świadomych wyzwań, jakie przed nimi stoją.
  • Determinacja i konsekwencja. Nic na tym świecie nie może zastąpić wytrwałości. Nawet talent. Nie ma nic pospolitszego niż utalentowani ludzie bez sukcesów. Konsekwencja i determinacja to dwie cechy, które decydują o realizacji celów. Wiele osób odpuszcza, gdy usłyszy pierwsze NIE. Pojawienie się pierwszych trudności odbiera im zapał.
  • Pieniądze, aby "kupić" niezbędny czas na rozwój pomysłu oraz efektywny model biznesowy, który będzie generować zyski. Pieniądze to paliwo, bez którego nie pojedziesz dalej i będziesz zmuszony zakończyć przygodę z biznesem. Każda działalność wiąże się z inwestycją pieniędzy lub czasu.

Czynniki decydujące o sukcesie w biznesie

czynniki sukcesu w biznesie

Decyzja o uruchomieniu firmy i działanie!

Podsumowując, najpierw odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego chcesz otworzyć firmę? Następnie uzupełnij podstawowe braki, zanim uruchomisz działalność gospodarczą. Stwórz bazę, na której zbudujesz wartościowy biznes.

Nie popadaj w przesadę i dążenie do perfekcjonizmu. Pamiętaj, że uczenie się dla samego uczenia nic nie wniesie do Twojego życia. Pozyskaną wiedzę musisz wdrażać w praktyce. Dzięki temu zdobędziesz cenne doświadczenie, które przekujesz z czasem w praktyczne umiejętności. Mimo napotykanych trudności bądź zdeterminowany i konsekwentny w realizacji celu. 

Jak mawiał Les Brown, nie musisz być wielkim, żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być wielkim. Dlatego nie odwlekaj w nieskończoność decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej, ponieważ idealny moment nigdy nie nadejdzie.

Zdobądź niezbędne kompetencje oraz stwórz produkt,  który jest minimalnie gotowy do wprowadzenia na rynek − MVP (z ang. Minimum Viable Product) − i działaj! Twórca Twittera słusznie powiedział, że jeśli nie odczuwasz zażenowania, gdy patrzysz na pierwszą wersję swojego produktu, to znaczy, że zacząłeś za późno. 😉

 

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o własnym biznesie, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
  • Dostałeś od agencji SEO wiadomość dotyczącą pozycjonowania Twojego sklepu internetowego lub strony www, która zaczyna się tak… Dzień dobry, szukając informacji na pewien interesujący mnie temat, przypadkiem trafiłem na Państwa stronę. Słowa „przypadkiem" używam tutaj nie bez przyczyny: obawiam się, że Państwa witryna nie jest w Internecie widoczna tak dobrze, jak mogłaby być. albo tak: Dzień dobry, trafiłem na bardzo ciekawy przypadek Państwa strony: z jednej strony poziom widoczności w sieci strony jest całkiem niezły, z drugiej strony ilość błędów w optymalizacji jest bardzo duża. Oznacza to, że po ich wyeliminowaniu istnieje ogromna szansa na to, żeby większość fraz z TOP50 zaindeksować w TOP10 lub nawet w TOP3.   Okazuje się, że Twoja strona internetowa ma olbrzymi potencjał, ale go nie wykorzystujesz. Siedzisz na żyle złota, ale tego nie widzisz! 🙉 🙈

  • Od znalezienia pomysłu do jego wdrożenia i przekształcenia w prosperujący biznes jest długa droga. Nie istnieje jedna idealna metoda weryfikacji pomysłu, która pozwoli jednoznacznie stwierdzić, czy biznes osiągnie sukces. Możemy mówić wyłącznie o zmniejszeniu ryzyka. Mimo to, warto przeprowadzić proces walidacji zamiast ślepo wierzyć w swoją intuicję, ponieważ sprawdzenie pomysłu przed jego wdrożeniem pozwala wyeliminować wiele błędów oraz opracować efektywny model biznesowy!

  • Cześć! Nazywam się Maciej Makowski i stworzyłem portal WlasnyBiznes.pl z myślą o osobach, które planują rozpocząć działalność gospodarczą. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą to mam nadzieję, że znajdziesz tutaj wiele cennych wskazówek, które ułatwią Ci start. Ponad 10 lat temu rozpocząłem przygodę z biznesem i wiem, że początki nie należą do najłatwiejszych zadań 😉 Uwielbiam biznes, ponieważ skrywa inspirujące historie. Za każdą firmą stoi człowiek oraz jego porażki i sukcesy. Pamiętaj, że nie ma jednej drogi do własnego biznesu, która zagwarantuje Ci sukces. Sposobów jest wiele i o nich będę między innymi pisać.

  • Czy wiesz, dlaczego większość firm upada w pierwszym roku działalności? Ponieważ nie mają klientów! Najważniejszym zadaniem każdej firmy jest sprzedaż. Z dwóch prostych powodów należy nieustannie poszukiwać klientów: Po pierwsze, aby zwiększyć sprzedaż, Po drugie, aby pozyskiwać nowych klientów w miejsce dotychczasowych, których traci się z upływem czasu. Prowadzenie firmy dla przyjemności, która nie generuje przychodów to hobby, a działalność mająca na celu bezpłatne pomaganie ludziom to wolontariat. Bez klientów i ich pieniędzy nie może funkcjonować żadna firma, dlatego dział sprzedaży to serce każdego przedsięwzięcia.

  • Chcesz założyć firmę i szukasz gotowego pomysłu na biznes? A może stworzyłeś własny biznesplan i nie wiesz jak go zweryfikować, aby uniknąć bankructwa? 🤔 Jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo i szanse na sukces to przeczytaj poradnik biznesu, ponieważ zawiera praktyczne wskazówki oraz sprawdzone pomysły na biznes! 👍  Wszystkie przedstawione w nim metody i narzędzia zostały osobiście przetestowane przez autora, który prowadzi firmę od 2009 roku i posiada wieloletnie doświadczenie w tworzeniu oraz wdrażaniu różnych projektów biznesowych. 5 powodów, dla których warto przeczytać poradnik biznesu Dowiesz się: Co musisz zrobić przed otwarciem firmy, aby uniknąć bankructwa? Jak znaleźć dobry pomysł na biznes? Jak przetestować pomysł i wdrożyć nowy projekt biznesowy? Jak wybrać najlepszą franczyzę spośród dostępnych ofert na rynku? O co zapytać franczyzodawcę i na co zwrócić uwagę?

  • Świadomość, że przedsiębiorca musi znać się na wszystkim, jest przytłaczająca i niejednej osobie może podciąć skrzydła. Nie bez kozery mówi się, że przedsiębiorca to człowiek orkiestra i coś w tym jest. 😉