Franczyza w branży finansowej. Wywiad z Piotrem Przedlackim, Fines

Wywiadu udzielił Pan Piotr Przedlacki, Prezes Zarządu Fines S.A. - największego niezależnego operatora sieci agencji kredytowych w Polsce.

Jakie produkty i usługi oferuje firma Fines?

Spółka Fines S.A. specjalizuje się w pośrednictwie kredytowym, a szczególnie w kredytach i pożyczkach konsumenckich. Dostarczamy naszym Agentom w całej Polsce ofertę kredytów gotówkowych z banków oraz pożyczek z firm pożyczkowych. W ramach naszej działalności wspieramy proces sprzedaży kredytów zgodnie z naszą misją: „Najskuteczniej w Polsce pomagamy sprzedawać kredyty i pożyczki”. Obecnie jesteśmy na etapie wdrażania ubezpieczeń majątkowych do naszej oferty. Chcemy dostarczać naszym Klientom podstawowe produkty finansowe niezbędne w każdej rodzinie.

Kim jest Państwa klient?

W relacjach „business to business” naszym Klientem jest Agent kredytowy, czyli podmiot gospodarczy, który niezależnie do formy prawnej, świadczy usługi pośrednictwa kredytowego i jest zarejestrowany w bazie Komisji Nadzoru Finansowego. W praktyce pośrednictwem kredytowym zajmują się nie tylko Agenci kredytowi, ale także Agenci ubezpieczeniowi, czy pośrednicy w nieruchomościach. Liczną grupą są też byli pracownicy banków, którzy mają doświadczenie i relacje.

Z kolei naszym Klientem docelowym jest osoba, która poszukuje finansowania, zarówno krótkoterminowej pożyczki do 10.000 zł na 2-3 lata, jak też większego kredytu nawet do 200.000 zł bez zabezpieczeń do 10 lat. Obsługujemy zarówno osoby o różnorodnych źródłach finansowania, nie tylko z umowy o pracę, ale także emerytury i renty oraz osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i rolników.

Jakie korzyści oferują Państwo swoim Partnerom?

W ciągu 13 lat działalności wypracowaliśmy bardzo efektywne narzędzia, które wspierają proces sprzedaży kredytów na każdym jego etapie, przede wszystkim w oparciu o kompleksowy system – aplikację internetową.

W celu pozyskiwania potencjalnych Kredytobiorców, oferujemy różnego rodzaju materiały reklamowe, typu ulotki, plakaty, zrywniki. Organizujemy też regionalne akcje promocyjne, np. rower z kawą, czy kino letnie.

Z kolei na etapie tworzenia oferty kredytowej do Państwa dyspozycji stawiamy 5 zespołów wsparcia sprzedaży, łącznie prawie 50 osób, które na bieżąco monitorują proces sprzedaży i aktywnie go wspierają. Skuteczne wspieranie sprzedaży kredytów i pożyczek jest naszym celem działalności. W tym się specjalizujemy i osiągamy naprawdę dobre wyniki, które są doceniane zarówno przez banki i firmy pożyczkowe, jak też naszych Agentów kredytowych.

Proszę pokrótce opisać firmę Fines

Spółka Fines została założona w 2005 roku. Obecnie funkcjonuje w ramach spółki akcyjnej z kapitałem zakładowym w wysokości 500 tys. zł i sprzedażą ponad 150 mln zł rocznie. W Centrali w Sopocie zatrudniamy 80 osób, dodatkowo do Państw dyspozycji jest struktura terenowa podzielona na 15 regionów oraz dedykowani szkoleniowcy. Obsługujemy prawie 2.000 aktywnych biur kredytowych w całej Polsce, z czego 300 funkcjonuje na wyłączność w ramach współpracy franczyzowej Fines – Operator Bankowy.

Obecnie naszym priorytetem jest rozwój sieci franczyzowej, gdyż chcemy wypełnić lukę rynkową po likwidowanych placówkach bankowych, a jednocześnie dostarczyć naszym Klientom wystandaryzowany poziom obsługi w każdym powiecie w Polsce.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby nawiązać z Państwem współpracę?

Kandydatem na franczyzobiorcę może zostać osoba prawna lub fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Znajomość branży pośrednictwa ma kluczowe znaczenie w pierwszych miesiącach funkcjonowania placówki. Dlatego też do naszego programu zapraszamy osoby prowadzące już pośrednictwo finansowe, współpracujące zarówno bezpośrednio z Bankami, jak i z innymi sieciami agencyjnymi. Każde zgłoszenie rozpatrujemy indywidualnie.

Fines Operator Bankowy to franczyza aktywna, dlatego idealny profil Kandydata to osoba przedsiębiorcza, z zapałem do pracy i chęcią działania, z predyspozycjami do prowadzenia własnego biznesu i zarządzania kilkuosobowym zespołem pracowników. Kandydat powinien również posiadać środki niezbędne do uruchomienia placówki oraz na pierwsze 3 miesiące jej działalności.

Wymagania lokalowe:

 • powierzchnia placówki min 20-50 m2
 • wejście bezpośrednio z ulicy, na parterze
 • witryna umożliwiająca ekspozycję reklamy
 • możliwość zamieszczenia podświetlanego prostokątnego kasetonu nad placówką
 • placówka zlokalizowana w miejscu o dużym natężeniu ruchu pieszego.

Wielkość inwestycji uzależniona jest od powierzchni i stanu technicznego lokalu. Przewidywana suma adaptacji lokalu o powierzchni ok. 20 m2 z dwoma stanowiskami, to ok. 10 tys. zł. Kwota inwestycji obejmuje: oznakowanie zewnętrzne, zakup mebli oraz elementy reklamowe wewnętrzne. Na koszt franczyzobiorcy składają się również wydatki na zakup sprzętu komputerowego i urządzeń biurowych. Koszt projektu aranżacji wnętrza oraz stworzenia wizualizacji wewnętrznej i zewnętrznej pokrywa Fines.

Dlaczego warto z Państwem współpracować?

Program franczyzowy Fines Operator Bankowy to połączenie koncepcji multioferty kredytów i pożyczek z wysokim standardem komfortu obsługi Klienta dostępnym w placówkach bankowych. Dzięki takiej formule działalności placówka Fines pozyskuje Klienta profesjonalnym oznakowaniem i rozpoznawalną marką, dając mu jednocześnie wybór spośród ofert wielu produktów.

System franczyzowy Fines Operator Bankowy to:

 • atrakcyjna alternatywa dla wysokokosztowych placówek bankowych
 • konkurencyjna oferta wielu produktów w jednym miejscu (oferta dla każdego Klienta)
 • uczestnictwo w dynamicznie rozwijającej się sieci renomowanych placówek
 • dostęp do dedykowanej oferty produktowej, szkoleniowej i marketingowej
 • stabilny i przejrzysty system rozliczeń finansowych
 • brak opłaty franczyzowej i niewysokie koszty wejścia do programu (inwestycja w wyposażenie i oznakowania placówki)
 • budowanie długofalowych relacji i dbałość o sukces naszych Franczyzobiorców

W ramach programu franczyzowego Fines Operator Bankowy oferujemy:

 • pierwszeństwo w dostępie do Klientów pozyskiwanych przez Fines
 • jednolity i rozpoznawalny standard wizualizacji wykorzystujący logotypy Banków i firm pożyczkowych współpracujących z Fines oraz logo Fines Operator Bankowy
 • rozbudowany system wsparcia marketingowego
 • kompleksowy program szkoleń – naszym Partnerom jak i pracownikom placówek zapewniamy udział w bezpłatnych, profesjonalnie przygotowanych szkoleniach produktowych i sprzedażowych
 • opiekę Regionalnego Koordynatora Fines, który aktywnie wspiera działanie placówki franczyzowej
 • podstronę dla każdej placówki na stronie internetowej fines.pl wraz z profesjonalnym pozycjonowaniem w sieci na frazy związane z ofertą kredytów i pożyczek w danej miejscowości

Dlaczego franczyza Fines?

Proszę przybliżyć specyfikę Państwa branży, czym się charakteryzuje?

Na większą skalę branża pośrednictwa kredytowego funkcjonuje na polskim rynku już prawie 20 lat, a licząc kredyty ratalne to jeszcze 5 lat dłużej. Szacuje się, że na rynku działa aktywnie około 5.000 Agentów kredytowych.

Jako kanał sprzedaży uzupełniamy sieć placówek bankowych, szczególnie w mniejszych miejscowościach, w Polsce powiatowej. Jest to szczególnie istotne w ostatnich latach, kiedy to w efekcie przejęć i łączenia się banków, liczba placówek bankowych jest stale ograniczana.

Obserwując trendy na innych rynkach, np. w sektorze sklepów spożywczych, gdzie w detalu zaczynają dominować podmioty sieciowe typu Żabka, oceniamy, że podobna sytuacja wystąpi w branży pośrednictwa kredytowego, który obecnie jest mocno rozdrobniony i obsługiwany przez różne podmioty.

Jaki jest potencjał branży oraz jakie są przyszłe trendy i wyzwania w sektorze finansowym?

W naszej ocenie branża pośrednictwa kredytowego będzie funkcjonować jeszcze wiele lat, równolegle do rozwijającego się kanału on-line (internetu).

Nadal wielu Klientów ceni sobie bezpośredni kontakt z doradcą, który nie tylko wyjaśni różne zawiłości umów kredytowych, ale także pomoże wybrać ofertę adekwatną do potrzeb i możliwości Kredytobiorcy.

Klienci poszukują obecnie znanych marek, gdyż w natłoku informacji coraz trudniej jest rzetelnie oceniać oferty. Dlatego też pracujemy wspólnie nad wypromowaniem silnej marki pośrednika kredytowego Fines – Operator bankowy. Już teraz w wielu miejscach w Polsce logo Fines jest powszechnie znane, a Klienci ceniąc sobie rzetelną i fachową obsługę, wracają do nas.

Jak duża jest konkurencja w branży pośrednictwa finansowego?

Branża finansowa jest na etapie dojrzałości, przed nami etap konsolidacji. Obecnie funkcjonuje kilka podmiotów o podobnej ofercie do Fines. Jednak my stawiamy na doskonałość operacyjną i stabilność działania, a nie na szybkie efekty będące efektem głównie „wojny cenowej”. Od 2005 roku wyrobiliśmy sobie pozycję sprawdzonego partnera, z którym można efektywnie i długofalowo sprzedawać kredyty konsumenckie.

Naszą ofertę komponujemy z zachowaniem kompromisu pomiędzy ilością kredytów i pożyczek „na półce”, a możliwością ich sprzedaży. Dlatego też szukamy przede wszystkim Partnerów, którzy chcą budować biznes w dłuższej perspektywie, gdyż zakładamy, że „ludzie będą zawsze pożyczali”.

 

Dziękuję za rozmowę!
Rozmawiał Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

.