Etapy tworzenia firmy. Proces budowy dochodowej firmy

Etapy tworzenia firmy

Dobry pomysł to za mało, żeby stworzyć dochodową firmę. Na sukces w biznesie składa się wiele czynników. Ważne, aby wiedzieć jakie to elementy, a z tą wiedzą bywa różnie.

Nierzadko brakuje kompetencji, kiedy trzeba opracować procesy i standardy, zrekrutować pracowników, stworzyć system identyfikacji wizualnej czy zaplanować skuteczną kampanię marketingową. Wiele rzeczy robimy wówczas intuicyjnie i nie zawsze skutecznie.

Biznes to klocki z elementem losowym jakim jest szczęście, którego doświadczamy w sytuacji, w której zmienne i niezależne od nas czynniki sprzyjają naszemu biznesowi.

Przedsiębiorca powinien skupić się na tym, na co ma wpływ, czyli na poznaniu zasad gry, aby wiedzieć jak te klocki poukładać i przede wszystkim w jakiej kolejności. Musi odpowiedzieć na wiele kluczowych pytań, które uświadomią mu pewne ryzyka biznesowe, dzięki czemu uniknie nietrafionych inwestycji, zaoszczędzi wiele czasu i pieniędzy oraz zacznie działać efektywnie od pierwszego dnia, w którym rozpocznie działalność gospodarczą.

Etapy tworzenia firmy

Proces budowy firmy jest uniwersalny. Obszary ryzyka i problemy przedsiębiorców podczas tworzenia i rozwijania firm są podobne. Wyróżniam kilka etapów tworzenia firmy:

 1. Mentalność przedsiębiorcy stanowi ważny element procesu budowy firmy, ponieważ wszystko zaczyna się w głowie. Ponadto istnieje silny związek pomiędzy tym, jakim człowiekiem jest przedsiębiorca a kształtem i kondycją firmy; zwłaszcza w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Twoje mentalne ograniczenia będą miały bezpośredni wpływ na "rozwój" firmy, a braki kompetencyjne uwypuklą się ze zdwojoną siłą podczas zarządzania.
 2. Pomysł na biznes to podstawa każdej działalności.
 3. Przygotowanie operacyjne, które polega na stworzeniu niezbędnego zaplecza zanim się jeszcze wystartuje. Mowa o przygotowaniu niezbędnych zasobów własnych i zewnętrznych (outsourcing), załatwieniu kwestii formano-prawnych oraz opracowaniu procesów i procedur. Od początku należy myśleć systemowo.
 4. Rejestracja firmy, czyli oficjalne uruchomienie firmy. W tym momencie stajesz się pełnoprawnym przedsiębiorcą i możesz rozpocząć działalność operacyjną!
 5. Ekspansja i zdobywanie rynku to permanentny proces pozyskiwania klientów i rozwój firmy. Z czasem, im bardziej będziesz się rozwijał, tym bardziej będziesz potrzebował nowych kompetencji, aby sprostać bieżącym wyzwaniom. Prowadzenie biznesu to ciągły rozwój. Parafrazując powiedzenie, przedsiębiorca jest jak wioślarz płynący pod prąd rzeki, kiedy przestaje wiosłować natychmiast się cofa. Kiedy przestajesz się rozwijać, natychmiast się cofasz, bo rynek pędzi i zmienia się dynamicznie!
 6. Dojrzałość - symbolicznym momentem osiągnięcia ostatniego etapu może być wejście firmy na giełdę

Proces budowy firmy

proces etapy tworzenia budowy firmy

Człowiek spoza firmy, klasyczny obserwator zazwyczaj widzi tylko część procesu budowy firmy. Wie na czym polega pomysł na biznes danej firmy i co sprzedaje. Posiada również dostęp do podstawowych danych firmowych, np. kiedy została zarejestrowana. Po debiucie firmy na giełdzie, osoby zainteresowane mają dostęp do komunikatów publicznych na temat jej bieżącej działalności, ponieważ spółki giełdowe są zobowiązane do publikowania ważnych informacji, które stanowią bazę dla inwestorów, dokonujących oceny ich sytuacji finansowej oraz perspektyw rozwojowych.

Jednakże zdecydowana większość nie wie co myślą właściciele firm, jakie kompetencje posiadają, jak wyglądały przygotowania operacyjne, wdrożenie projektu oraz proces zdobywania rynku. Czerwona przerywana linia na powyższym diagramie nawiązuje do zjawiska góry lodowej i symbolizuje linię wody. Zazwyczaj widzimy tylko wierzchołek góry lodowej a klucz tkwi w tym, co jest pod wodą!

Właśnie tak rozbił się RMS Titanic – brytyjski transatlantyk, ponieważ załoga widziała tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli nie chcesz podzielić ich losu, koniecznie musisz pozyskać informacje, których nie widać gołym okiem.

Mądra analiza konkurencji i przemyślane działanie

Kiedy startujesz z biznesem nie porównuj się do firm konkurencyjnych i nie próbuj ich bezrefleksyjnie naśladować. Tym bardziej, jeśli ich firmy są już dojrzałe i posiadają ugruntowaną pozycję na rynku. To jeden z klasycznych błędów, za który możesz sporo zapłacić!

Nie próbuj wzorować się na przedsiębiorcach, którzy właśnie osiągają największe sukcesy. Oni przeszli długą drogę, a Ty dopiero zaczynasz swoją podróż. Nie widziałeś ich początkowych działań, kiedy zaczynali prawdopodobnie w garażu, na strychu lub w innych gorszych lokalizacjach. Kiedy próbowali, testowali, otrzymywali wiele negatywnych odpowiedzi zanim pozyskali pierwszego klienta.

Siedziba firmy w prestiżowej lokalizacji, nowe samochody, osobista asystentka, obecność we wszystkich możliwych mediach społecznościowych, to benefity, na które musisz poczekać. Ślepe podążanie za konkurencją to najlepsza droga do przepalenia budżetu, przeinwestowania, utracenia płynności i popadnięcia w długi. 

Przykładowo, zacznij od jednej platformy społecznościowej, powtarzam jednej!, która pasuje do Twojego biznesu i znasz ją najlepiej. Wykorzystaj w pełni jej i swój potencjał, a dopiero później myśl o kolejnych mediach. Nie łap kilku srok za ogon! Ustalenie odpowiednich priorytetów i koncentracja na nich to podstawa efektywnego działania.

Oczywiście możesz inspirować się konkurencją, co więcej, weź dla siebie to co mają najlepsze, ale zaadaptuj i dostosuj to do własnych możliwości, aby było Cię na to stać. Odkryj własną unikalną wartość, na której będziesz budować przewagę konkurencyjną!

Minimalne zasoby działania

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na sukces i zminimalizować ryzyko to na początku powinieneś ograniczyć inwestycje do niezbędnego minimum. Jedna rzecz w biznesie jest pewna, to koszty. Dlatego musisz nimi inteligentnie zarządzać i jeszcze raz powtarzam zminimalizować.

Należy wiedzieć jak pracować mądrze. Zacznij zarabiać regularnie 5 000 zł, później 10 000 zł, itd. Wiem, że dobrze brzmi hasło: otwórz firmę i od razu zarabiaj miliony. To jest możliwe, ale to proces, który składa się z poszczególnych kroków. Najpierw musisz zrobić pierwszy krok, drugi, trzeci… a na końcu tej drogi są upragnione miliony.

Naucz się chodzić zanim zaczniesz biegać i startować w maratonach, bo biznes to maraton!

szkolenie jak zalozyc firme otworzyc wlasny biznes

Szkolenie online: Jak założyć firmę i otworzyć własny biznes?

Aby pomóc osobom, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą opracowałem kompletny kurs online „Jak założyć firmę i otworzyć własny biznes?”. Na szkoleniu skupiam się na początkowych etapach budowy firmy, do rejestracji włącznie. Kurs stworzyłem w oparciu o polskie realia i specyfikę prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Przygotuję Cię do rozpoczęcia działalności operacyjnej, dzięki czemu będziesz miał ułatwiony rozwój, ponieważ na początku stworzysz odpowiednie fundamenty. To jest kluczowe dla dalszego wzrostu.

Zatem jaki jest program? Szkolenie składa się z trzech głównych etapów oraz kilkunastu modułów.

Etap I - Mentalna strona przedsiębiorczości

Dlaczego mentalny aspekt przedsiębiorczości jest ważny? Ponieważ istnieje silny związek pomiędzy tym, jakim człowiekiem jest przedsiębiorca a kształtem i kondycją firmy; zwłaszcza w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Twoje mentalne ograniczenia będą miały bezpośredni wpływ na "rozwój" firmy, a braki kompetencyjne uwypuklą się ze zdwojoną siłą podczas zarządzania.

Na pierwszym etapie skupimy się na tym, kim jest przedsiębiorca i za co odpowiada. Przeanalizujemy czynniki sukcesu oraz kompetencje, które są niezbędne do prowadzenia firmy. Omówimy typy osobowości przedsiębiorców, znaczenie motywacji i pasji w biznesie oraz klasyczne błędy popełniane przez początkujących przedsiębiorców.

Na koniec wyjaśnimy sobie, na czym polega skuteczna strategia biznesowa, ponieważ tworzenie firmy to droga i zanim wyruszysz w podróż, musisz wiedzieć, w którym kierunku masz podążać.

Etap II - Proces weryfikacji pomysłu na biznes

Od pomysłu do jego wdrożenia i przekształcenia w prosperujący biznes jest długa droga. Koncepcje i idee są różne, ale wszystkie mają wspólne cechy i stałe elementy, na podstawie których można opracować uniwersalny proces weryfikacji.

Na drugim etapie skoncentrujemy się na narzędziach, które zostały stworzone na potrzeby weryfikacji nowych projektów biznesowych. Otrzymasz konkretne kryteria, które powinien spełniać dochodowy pomysł i efektywny model biznesowy! Poznasz cechy idealnego produktu oraz źródła finansowania. Przeanalizujesz kluczowe obszary biznesowe, tj. grupę docelową, potencjał rynku, kanały komunikacji, sprzedaży i dystrybucji oraz przeprowadzisz symulację finansową.

Poznasz różne inspiracje biznesowe oraz procesy twórcze. Otrzymasz filtr, przez który przepuścisz swój projekt biznesowy oraz sprawdzisz, czy coś powinieneś poprawić i ulepszyć. W przypadku pozytywnej weryfikacji przejdziesz do ostatniego etapu.

Etap III - Przygotowanie operacyjne i rejestracja firmy

Jeśli pozytywnie zweryfikujesz pomysł na biznes i będziesz mieć pewność, że jest na niego realne zapotrzebowanie, to ostatnim stadium przygotowań jest wdrożenie finalnej wersji projektu.

Na trzecim etapie skupimy się na działaniach operacyjnych. Stworzysz podstawowe procesy i procedury. Wiem, że to jest nudne i kojarzy się z dużymi korporacjami, ale zaufaj mi, musisz od początku myśleć systemowo, aby ułatwić sobie rozwój czy wdrażanie nowych pracowników. Podczas tworzenia prostych procesów uświadomisz sobie dodatkowe koszty, co jest kluczowe do stworzenia realnego biznesplanu.

Ponadto opracujesz funkcyjną strukturę organizacyjną z uwzględnieniem zasobowych własnych i zewnętrznych (outsourcing). Zaplanujesz działania rekrutacyjne oraz proces szkoleniowy. Wymyślisz nazwę firmy, zarejestrujesz domenę oraz opracujesz spójny system identyfikacji wizualnej. Zajmiesz się kwestiami formalno-prawnymi, m.in. umowami współpracy. Wybierzesz formę prowadzenia działalności, formę opodatkowania i numer PKD.

Zwieńczeniem tego etapu jest sporządzenie ostatecznej wersji biznesplanu i rejestracja firmy. W tym momencie staniesz się pełnoprawnym przedsiębiorcą i będziesz mógł rozpocząć działalność operacyjną!

Ten kurs to kompletne know-how na temat budowy firmy! Jeśli chcesz być niezależny, robić wartościowe rzeczy i zarabiać konkretne pieniądze to zapraszam Cię do świata biznesu. Do zobaczenia! 🙂

szkolenie jak zalozyc firme otworzyc wlasny biznes

 

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Artykuły o własnym biznesie, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
 • Planujesz założyć własną firmę, ale nie masz jeszcze pomysłu na biznes? Zastanawiasz się, czym Twoja firma miałaby się zajmować? Głowa do góry! Wiele osób ma podobne rozterki i szuka inspiracji w Internecie, wśród znajomych lub na różnych wydarzeniach branżowych. Postaram Ci się pomóc w tej kwestii i za chwilę przedstawię różne inspiracje biznesowe. Ponadto pamiętaj, że budowa własnej firmy od podstaw to tylko jedna z dostępnych opcji, o czym wspominam w artykule Jakie są możliwości biznesowe?.

 • Sprawdzenie pomysłu na biznes przed jego wdrożeniem pozwala wyeliminować wiele błędów, dlatego warto to robić zamiast ślepo wierzyć w swoją intuicję. Pamiętaj, że weryfikacja koncepcji biznesowej nie polega na obwieszczaniu całemu światu, co dokładnie chcesz zrobić, tylko na skontaktowaniu się z wytypowaną grupą ludzi, z którą skonfrontujesz swoje założenia i potwierdzisz, czy są słuszne, czy nie.

 • Bardzo ważnym etapem weryfikacji pomysłu jest przeanalizowanie, czy biznes ma rację bytu. Dlatego należy policzyć planowane koszty, a następnie zestawić je z planowanymi przychodami.

 • Istnieją różne strategie rozwoju przedsiębiorstw. Można postawić na mozolny rozwój organiczny lub na szybką ekspansję poprzez akwizycje i przejmowanie już istniejących podmiotów na rynku, co pozwala uzyskać znaczną przewagę konkurencyjną. Drugi wariant dostarcza wielu emocji i nierzadko znajduje odzwierciedlenie na okładkach popularnych magazynów biznesowych. Miliardowe transakcje są przedmiotem uznania w świecie biznesu. Wystarczy przypomnieć sobie największe akwizycje, które miały miejsce w Polsce w latach ubiegłych, typu: Polkomtel (18,6 mld zł), Allegro (12,7 mld zł), Pekao (11,2 mld zł) czy Kompania Piwowarska (11 mld zł).

 • Być może zastanawiasz się nad porzuceniem etatu, bo masz dość swojego szefa i praca nie sprawia Ci przyjemności. Być może Twój znajomy znalazł ciekawą ofertę franczyzy i otwiera biznes na licencji, koleżanka będzie tworzyć nową aplikację, a w gazecie widziałeś wywiad z uśmiechniętym przedsiębiorcą, który opowiada o swoim sklepie internetowym. Jeśli tak, to wspomniane inspiracje nie są dobre, abyś został przedsiębiorcą.

 • Bill Gates wypowiedział brzemienne słowa, że biznes każdej firmy zaczyna się i kończy na dogłębnej analizie liczb. Niezależnie od tego, czym dana firma się zajmuje, jeżeli nie potrafi wyciągnąć wniosków z faktów dotyczących własnej działalności i podejmuje decyzje oparte na powierzchownych informacjach lub intuicji, w ostatecznym rozrachunku zapłaci za to wysoką cenę.

.