Witaj,

Stworzyłem niniejszy cykl porad z myślą o osobach, które planują rozpocząć działalność gospodarczą. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą to mam nadzieję, że znajdziesz tutaj wiele cennych wskazówek, które ułatwią Ci start. Kilka lat temu rozpocząłem przygodę z biznesem i wiem, że początki nie należą do najłatwiejszych zadań 😉

Prowadzę firmę od 2009 roku i wdrożyłem wiele projektów biznesowych, aczkolwiek cały czas uczę się nowych rzeczy i mnóstwo wyzwań przede mną. Uwielbiam biznes, ponieważ skrywa inspirujące historie. Za każdą firmą stoi człowiek oraz jego porażki i sukcesy. Nie ma jednej drogi do własnego biznesu, która zagwarantuje Ci sukces. Sposobów jest wiele i o nich będę między innymi pisać.

Wychodzę z założenia, że najpierw trzeba solidnie odrobić "zadanie domowe". Należy poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie zanim rozpocznie się przygodę z własnym biznesem. W początkowym okresie prowadzenia działalności operacyjnej nie będziesz miał wiele czasu na pozyskiwanie wiedzy. Planowanie i odpowiednie przygotowanie to połowa sukcesu. Można to porównać do wydarzeń sportowych, na których oglądamy zmagania sportowców. "Oficjalne wystąpienia" stanowią zaledwie promil ich zawodowego życia. Sportowcy przygotowują się zdala od blasku jupiterów, ciężko trenując, podporządkowując całe swoje życie łącznie z rodziną pod trening, który jest ich codzienną pracą.

Własny biznes nie jest jakimś wycinkiem życia, do którego możemy wracać kiedy nam się podoba. Własny biznes determinuje nasze życie i oczekuje od nas wielu wyrzeczeń, każdego dnia.

Moim celem jest przedstawienie rzeczywistości biznesowej, ponieważ istnieje wiele mitów na temat łatwego życia przedsiębiorcy. Jest mnóstwo barwnych opowieści o tym, jak zarobić milion w trzy miesiące lub jak w pięciu krokach osiągnąć niezależność finansową. Realny biznes to twarde fakty i brutalna rzeczywistość. Z badania instytutu Keralla Research wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że przyczyną bankructw przedsiębiorstw są między innymi:

  • nietrafione inwestycje (zły pomysł),
  • zatory płatnicze,
  • brak wystarczającej wiedzy (o prowadzeniu działalności, podatkach, pozyskiwaniu źródeł finansowania),
  • brak doświadczenia w zarządzaniu przedsiębiorstwem,
  • błędy osób zarządzających firmą,
  • brak wykwalifikowanej kadry,
  • nieefektywna polityka marketingowa.

Reasumując, większość przyczyn wynika z braku wiedzy i doświadczenia. Dlatego należy być świadomym ogromu pracy i odpowiedzialności zanim zarejestruje się własną firmę, bo to akurat jest najłatwiejsze zadanie. Zależy mi, aby uświadomić adeptów przedsiębiorczości, wyrwać ich ze strefy komfortu, ściągnąć im różowe okulary, ponieważ tylko wtedy podejmą racjonalną decyzję i będzie im łatwiej realizować marzenia o własnej firmie. Unikną błędów, które ja popełniłem.

Mam świadomość, że człowiek to taka przekorna istota, która musi sama doświadczyć pewnych rzeczy na własnej skórze, aby zrozumieć pewne procesy. Dlatego musisz dokonać wyboru, czy chcesz zaryzykować i działać intuicyjnie, czy posłuchać innych ludzi i uczyć się na ich błędach? Bez względu na to jaką podejmiesz decyzję, życzę Ci powodzenia!

 


Jeśli uważasz, że niniejszy wpis jest wartościowy to udostępnij go proszę. Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.  Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienia o nowych wpisach 🙂

Pomysły na własny biznes

.