Co to jest BHP i jak wdrożyć zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w firmie?

co to jest BHP czyli Bezpieczeństwo i Higiena Pracy

Przy decyzji o rozpoczęciu prowadzenia własnego biznesu pojawia się prędzej czy później pytanie, w jaki sposób uporządkować kwestię przepisów potocznego BHP, czyli Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Jeżeli nie wiesz jak się za to zabrać, dostałeś polecenie od szefa lub sam nim jesteś i nie chcesz utonąć w papierach oraz stresie przed kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy, to koniecznie zapoznaj się z tym materiałem.

Z tego artykułu dowiesz się:

Podstawy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy

Co to jest BHP? 

Otóż BHP, czyli skrót od Bezpieczeństwa i Higieny Pracy nie ma swojej jednej definicji. Przytaczanie szeregu przepisów prawnych tłumaczących co to właściwie jest mijałoby się z celem. To nie jest kolejny zawiły artykuł powołujący się na stosy rozporządzeń. O co tak naprawdę chodzi w Bezpieczeńswie i Higienie Pracy?

W kilku przykładowych punktach BHP to:

 • Poczucie bezpieczeństwa pracowników, jak i szefa, że nikt nie potknie sie o próg, ponieważ jest dobrze oznaczony
 • Minimalizację ryzyka pogorszenia wzroku czy problemów z kręgosłupem
 • Możliwość wzięcia ciepłego prysznica po męczącym dniu pracy
 • Świadomość, że nie musisz biec do sklepu po plastry, gdy skaleczysz się przy przeglądaniu dokumentów

Zamysł stworzenia ogromnej ilości przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy miał dobry cel. Niestety odnoszę wrażenie, że ludzie odbierają to zupełnie inaczej, a przecież chodzi o ich zdrowie i życie. Nikt nam nie zrobił tego na złość! BHP to przywilej, a nie przykry obowiązek. 

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy od zera

Jak zabrać się za BHP w swojej firmie?

Jak to w życiu bywa masz kilka opcji. Są one uzależnione od wielu czynników, np. od tego ilu zatrudniasz pracowników. Tę kwestię regulują przepisy prawa w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Pamiętaj, żeby nie stawiać sprawy zero-jedynkowo. Warunki pracy i zagrożenia mogą być skrajnie różne w zakładzie pracy ,,A’’ i ,,B’’.

Istnieją dwie sytuacje, gdy jako pracodawca możesz wykonywać zadania służby BHP sam.

 1. Zatrudniając do 10 pracowników
 2. Zatrudniając od 11 do 50 pracowników i nie będąc w grupie działalności objętych ryzykiem powyżej trzeciej kategorii

Niestety tutaj jest haczyk. Możesz zajmować się BHP w firmie sam, jeżeli odbędziesz stosowne szkolenie nadające Ci uprawnienia. Nie musisz tego robić, tylko jeśli prowadzisz działalność jednoosobową.

W pozostałych przypadkach sytuacja wygląda następująco:

 • Od 51 do 100 pracowników zatrudniasz służbę BHP według warunków pracy i zagrożeń w zakładzie pracy
 • Od 100 do 600 pracowników zatrudniasz pracownika służby BHP w niepełnym wymiarze czasu
 • Pracodawca zatrudniający od 600 pracowników powinien zatrudnić jednego pracownika służby BHP w pełnym wymiarze czasowym na każde 600 osób.

Powyższe dane znajdziesz w Kodeksie Pracy oraz w Rozporządzeniu Ministrów z dnia 2 września 1997 roku w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Outsourcing BHP

Jeżeli nie masz czasu lub z innych powodów nie chcesz odbywać szkolenia BHP i zajmować się tym w swojej firmie jest na to rozwiązanie. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na outsourcing, czyli zlecenie firmie zewnętrznej obowiązków Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Przypomnę, że jest to możliwe do 100 pracowników. Istnieją na rynku firmy BHP, które w swojej bazie mają wykwalifikowanych specjalistów ds. BHP i w razie potrzeby i na określonych warunkach można zatrudnić u siebie taką osobę na określoną formę umowy o pracę w przypadku większej ilości pracowników w firmie. 

Odpowiedzialność pracodawcy za stan BHP w firmie

Dobry BHP’owiec to skarb

Jednym z podstawowych błędów jest myślenie, że w razie wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia jako pracodawca umywasz rączki, ponieważ od tego miałeś zatrudnionego specjalistę, inspektora czy starszego inspektora ds. BHP. Otóż zgodnie z Kodeksem Pracy za stan BHP w firmie odpowiada pracodawca. To on ponosi odpowiedzialność za każdy wypadek, który się wydarzył, a pewnych rzeczy nie da się przewidzieć. I tu zaczynają się schody.

W takim razie po co mi ten BHP’owiec?

Przede wszystkim po to, aby takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej lub wcale. To on potrafi lepiej od Ciebie oszacować ryzyko i najprościej mówiąc zna się na przepisach i wymogach jakie muszą być spełnione w organizacji. Bądźmy jednak realistami. Życie lubi samo układać różne scenariusze.

Posłużę się wymyślonym przykładem. Jeżeli pracodawca zatrudnia BHP’owca, który zadbał o to, aby w dokumentach, a głównie w karcie oceny ryzyka zawodowego uwzględnić zdarzenie z konkretnego wypadku, to jako pracodawca odetchniesz z ulgą. Dalej będzie Ci ciężko oddychać swobodnie, bo przykrego zdarzenia nikt nie cofnie, ale być może, że uratuje Cię to przed karami finansowymi i tłumaczeniem się w sądzie pracy. Kluczowa okazuje się wiedza i doświadczenie. Przepisy w tej sprawie uległy zmianie i na szczęście, aby zostać inspektorem ds. BHP nie wystarczy kurs trwający 3 dni lub czasem nawet mniej.

Nie chciałabym rozwijać w tym artykule kwestii kwalifikacji BHP’owców, więc zainteresowanych odsyłam po więcej informacji do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Dbasz o siebie? Zadbaj też o zdrowie pracowników...

... ponieważ wszystko jest w Twoich rękach!

Spójrzmy na to BHP z przyjemniejszej perspektywy. Mam dla Ciebie kilka faktów o Tobie.

 • Czasem lub częściej wychodzisz na spacery. Sam, a może z psem?
 • Uprawiasz jakiś sport dla zdrowia albo chociaż o tym myślałeś.
 • Pracując kilka godzin lubisz wstać i iść po kawę lub herbatę, aby rozprostować kości i ugasić pragnienie.
 • Włączasz światło w pomieszczeniu, gdy za oknem robi się ciemno.
 • Po większym wysiłku fizycznym jesteś głodny, więc jesz.
 • Wchodząc po drabinie zapewniasz sobie asekurację osoby w pobliżu.

Te punkty są bardzo prozaiczne, życiowe. Ale czy wiedziałeś, że każdemu z nich odpowiada konkretny przepis z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy? Czy to trudne do zrealizowania? Odpowiedz sobie sam na te pytania.

Jeżeli ważne jest dla Ciebie zdrowie i unikanie zagrożeń życia, to dlaczego nie pomyśleć też o tym samym dla swoich pracowników? Często BHP w pomieszczeniach administracyjno-biurowych kojarzy nam się ze zdjęciem prawidłowej pozycji siedzącej przy komputerze. Owszem, to jest bardzo ważna kwestia, ale nie bardziej niż dobre oświetlenie w miejscu pracy, stały dostęp do wody zdatnej do picia czy odpowiednia temperatura pomieszczenia.

Wiedziałeś, że spełnienie wymagań odnośnie obowiązku zapewniania pracownikom pełnowartościowego, nieodpłatnego posiłku w ciągu dnia pracy wcale nie jest trudne do spełnienia? Przykładowo zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów wykonującym prace fizyczne i powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kcal (8375 kJ) u mężczyzn i powyżej 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet.

Zadbanie o kwestie BHP w firmie wpłynie pozytywnie nie tylko na Twoje bezpieczeństwo np. względem niespodziewanej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, ale także z pewnością polepszy zadowolenie pracowników.

Warto pamiętać, że duży procent sukcesu Twojej działalności to praca osób, które zatrudniasz. Dając im odpowiednie warunki pracy zyskujesz bardziej wydajnych pracowników.

 

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autorka: Agata Linkiewicz

agata linkiewicz specjalista bhp

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o własnym biznesie, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
 • Prowadzenie własnej firmy to permanentny rozwój oraz realizacja zadań i celów, których nie da się osiągnąć w pojedynkę. Potrzebni są do tego dodatkowi ludzie oraz specjalne narzędzia i usługi. 

 • Świadomość, że przedsiębiorca musi znać się na wszystkim, jest przytłaczająca i niejednej osobie może podciąć skrzydła. Nie bez kozery mówi się, że przedsiębiorca to człowiek orkiestra i coś w tym jest. 😉

 • Przejęcie już istniejącej firmy to jeden z pomysłów na biznes. Można kupić prosperującą na rynku spółkę zamiast tworzyć biznes od podstaw. Łatwo napisać, ale jak skutecznie to zrobić, aby uniknąć ewentualnych zagrożeń związanych z zakupem spółki. Do ogłoszeń sprzedam biznes, których przedmiotem jest dochodowa firma podchodzi się zazwyczaj z dystansem a nawet z pewną dozą nieufności, bo dlaczego ktoś miałby sprzedać dobrze prosperującą firmę - przecież nikt nie sprzedaje kury znoszącej złote jajka! A jak jest naprawdę?

 • Chcesz bezpłatnie pozyskiwać klientów w Internecie? Słyszałeś o pozycjonowaniu stron, wynikach organicznych, ale nie wiesz od czego zacząć? Być możesz szukasz specjalisty od SEO i zastanawiasz się, czym się kierować przy wyborze agencji marketingowej? Zacznij od zdobycia podstawowych informacji i dowiedz się, czym tak naprawdę jest pozycjonowanie stron WWW i na czym polega proces SEO, co ułatwi Ci wybór odpowiedniego specjalisty!

 • Oficjalna nazwa firmy to nie jest nazwa produktu ani adres sklepu internetowego. Nazwy firmy będziesz używał przede wszystkim w obrocie gospodarczym, podczas rejestracji, podpisywania umowy czy wystawiania faktury. Możesz mieć zarejestrowaną firmę pod oficjalną nazwą, na przykład FIRMAX JAN KOWALSKI a promować na rynku swoją markę, np. BIZNEX lub działać pod marką franczyzodawcy - decydując się na gotowy pomysł na biznes jakim jest franczyza. Nazwa firmy a forma prawna prowadzenia działalności Nazwa firmy zależy od formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. Przypomnę, że przedsiębiorstwo może mieć status osoby fizycznej lub osoby prawnej, co wyjaśniam szczegółowo w poradniku jak założyć firmę, w części Formy prawne prowadzenia działalności.

 • 25 najlepszych zawodów dla freelancerów

  • Freelancer / Outsourcing

  W dobie wymagającego rynku pracy, wartość freelancera i zapotrzebowanie na jego usługi sukcesywnie rośnie. Postęp technologiczny oraz nowe trendy powodują, że stale powstają nowe obszary do zagospodarowania przez specjalistów. Aczkolwiek należy podkreślić, że nie każdy zawód może być realizowany w ramach freelancingu. Zatem, jakie profesje są najczęściej wykonywane przez freelancerów, z których korzystają klienci biznesowi? Programista Koder to jeden z najbardziej popularnych zawodów wykonywanych przez freelancerów i zarazem najbardziej płatny. Programista to inaczej inżynier oprogramowania, developer czy wspomniany koder. Tworzy on oprogramowania, strony www, sklepy internetowe, programy oraz aplikacje w jednym z dostępnych języków programowania, jak np. Java, C#, JavaScript, PHP, C++, Python.

Zamów bezpłatny terminal płatniczy lub porównaj swoje dotychczasowe prowizje. SPRAWDŹ OFERTĘ »