Ten wpis jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy istnieje bezpieczny etat w obecnych czasach? Abstrahując od nepotyzmu oraz wszelakich układów i układzików.
Celem artykułu nie jest faworyzowanie którejś z tytułowych form zatrudnienia, ponieważ zarówno praca na etacie, jak i własny biznes mają swoje plusy i minusy. Co więcej, nie każdy nadaje się do prowadzenia własnej firmy.
Aby zostać przedsiębiorcą należy posiadać odpowiednie predyspozycje, wiedzę i umiejętności. Właściciele firm muszą sami sobie radzić w wielu sytuacjach oraz brać pełną odpowiedzialność za ewentualne złe decyzje. Nie mogą zrzucić winy na innych, co nierzadko ma miejsce wśród pracowników.
Pośrednim rozwiązaniem, które zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia własnego biznesu oraz rozkłada odpowiedzialność na franczyzodawcę i franczyzobiorcę jest franczyza, czyli gotowy pomysł na biznes, ale nie o franczyzie w tym artykule.
Wracając do bezpieczeństwa zatrudnienia a może raczej do jej iluzji. Wydaje się, że jasno wytyczone ścieżki zawodowe zostają coraz częściej wypierane przez niestabilne i nieprzewidywalne scenariusze. Okazuje się, że wspinanie się po szczeblach kariery przypomina drabinę z powyłamywanymi szczeblami.
Świat pracy oferuje niewiele elementów bezpieczeństwa, ponieważ sam zmaga się z coraz trudniej do przewidzenia turbulencjami na rynku. Obecnie mamy do czynienia ze skutkami pandemii, diametralnym wzrostem cen energii i ropy oraz wojną na Ukrainie.
Zatem spójrzmy na bezpieczeństwo zatrudnienia z nieco innej perspektywy.
Kto ostatni zostaje "zwolniony" z pracy w danej firmie? Odpowiedź brzmi: właściciel, co jest równoznaczne z bankructwem firmy i zakończeniem biznesu, ale zanim do tego dojdzie, zazwyczaj taki bieg wydarzeń poprzedzony jest redukcją zatrudnienia, której ofiarą może stać się każdy pracownik.
Jakie jest maksymalne bezpieczeństwo, które gwarantuje etat na umowie o pracę? Otóż 3 miesiące, bo tyle liczy najdłuższy okres wypowiedzenia, który przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę po 3 latach. Zanim jednak otrzyma się umowę na czas nieokreślony to trzeba przebrnąć przez okresy próbne, umowy na czas określony, nie wspominając o umowach śmieciowych, które nic nie gwarantują.
Ile wynosi średni czas poszukiwania pracy? Według danych GUS z 2021 roku, Polak średnio szuka nowej pracy przez 7,4 miesiąca. U osób w wieku 45–54 lata wynosi to nawet 9,6 miesiąca!
To oznacza, że statystycznie nawet najdłuższy okres wypowiedzenia nie wystarcza, aby utrzymać płynność finansową gospodarstwa domowego do momentu zatrudnienia w następnej firmie. Warto wspomnieć, że zasiłek dla bezrobotnych to promil otrzymywanego wynagrodzenia i marne pocieszenie. Tak zwana "kuroniówka" od 1 czerwca 2022 roku wynosi 1304,10 zł przez pierwsze trzy miesiące jej pobierania oraz 1024,10 zł przez pozostały okres posiadania do niej prawa.
Zatem, co robić i jak żyć? Tak jak wspomniałem na początku, moim celem nie jest faworyzowanie żadnej z tytułowych form, tylko zwrócenie uwagi na fikcyjność istnienia bezpiecznego etatu.
Własny biznes wiąże się z ryzykiem, którym sami możemy zarządzać, natomiast na etacie nie mamy wpływu na politykę zatrudnienia i ewentualne zwolnienia. Na rynku pracy cały czas trzeba być aktywnym, rozwijać się i podnosić kompetencje, zaś iluzja bezpieczeństwa na etacie sprzyja opieszałości, co może w przyszłości przynieść opłakane skutki.
Każdy musi podjąć samodzielną decyzję zawodową, czy chce sprzedać swój czas i kompetencje za fikcyjne bezpieczeństwo, „gwarantowane” pieniądze (dopóki firma jest wypłacalna) oraz oddać odpowiedzialność za swoje życie zawodowe w czyjeś ręce; czy samemu decydować o losach firmy, mieć realny wpływ na zmiany, a w przypadku niepowodzenia zgasić światło jako ostatni.
Jeśli uważasz, że niniejszy wpis jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.
Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl