"Bezpieczna" praca na etacie czy (nie)bezpieczny własny biznes?

bezpieczna praca na etacie własny biznes

Ten wpis jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy istnieje bezpieczny etat w obecnych czasach? Abstrahując od nepotyzmu oraz wszelakich układów i układzików.

Celem artykułu nie jest faworyzowanie którejś z tytułowych form zatrudnienia, ponieważ zarówno praca na etacie, jak i własny biznes mają swoje plusy i minusy. Co więcej, nie każdy nadaje się do prowadzenia własnej firmy.

Aby zostać przedsiębiorcą należy posiadać odpowiednie predyspozycje, wiedzę i umiejętności. Właściciele firm muszą sami sobie radzić w wielu sytuacjach oraz brać pełną odpowiedzialność za ewentualne złe decyzje. Nie mogą zrzucić winy na innych, co nierzadko ma miejsce wśród pracowników.

Pośrednim rozwiązaniem, które zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia własnego biznesu oraz rozkłada odpowiedzialność na franczyzodawcę i franczyzobiorcę jest franczyza, czyli gotowy pomysł na biznes, ale nie o franczyzie w tym artykule.

Wracając do bezpieczeństwa zatrudnienia a może raczej do jej iluzji. Wydaje się, że jasno wytyczone ścieżki zawodowe zostają coraz częściej wypierane przez niestabilne i nieprzewidywalne scenariusze. Okazuje się, że wspinanie się po szczeblach kariery przypomina drabinę z powyłamywanymi szczeblami.

szczeble kariery zawodowej drabina pracy na etacie

Świat pracy oferuje niewiele elementów bezpieczeństwa, ponieważ sam zmaga się z coraz trudniej do przewidzenia turbulencjami na rynku. Obecnie mamy do czynienia ze skutkami pandemii, diametralnym wzrostem cen energii i ropy oraz wojną na Ukrainie. 

Zatem spójrzmy na bezpieczeństwo zatrudnienia z nieco innej perspektywy.

Kto ostatni zostaje "zwolniony" z pracy w danej firmie? Odpowiedź brzmi: właściciel, co jest równoznaczne z bankructwem firmy i zakończeniem biznesu, ale zanim do tego dojdzie, zazwyczaj taki bieg wydarzeń poprzedzony jest redukcją zatrudnienia, której ofiarą może stać się każdy pracownik.

Jakie jest maksymalne bezpieczeństwo, które gwarantuje etat na umowie o pracę? Otóż 3 miesiące, bo tyle liczy najdłuższy okres wypowiedzenia, który przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę po 3 latach. Zanim jednak otrzyma się umowę na czas nieokreślony to trzeba przebrnąć przez okresy próbne, umowy na czas określony, nie wspominając o umowach śmieciowych, które nic nie gwarantują. 

Ile wynosi średni czas poszukiwania pracy? Według danych GUS z 2021 roku, Polak średnio szuka nowej pracy przez 7,4 miesiąca. U osób w wieku 45–54 lata wynosi to nawet 9,6 miesiąca!

To oznacza, że statystycznie nawet najdłuższy okres wypowiedzenia nie wystarcza, aby utrzymać płynność finansową gospodarstwa domowego do momentu zatrudnienia w następnej firmie. Warto wspomnieć, że zasiłek dla bezrobotnych to promil otrzymywanego wynagrodzenia i marne pocieszenie. Tak zwana "kuroniówka" od 1 czerwca 2022 roku wynosi 1304,10 zł przez pierwsze trzy miesiące jej pobierania oraz 1024,10 zł przez pozostały okres posiadania do niej prawa.

Zatem, co robić i jak żyć? Tak jak wspomniałem na początku, moim celem nie jest faworyzowanie żadnej z tytułowych form, tylko zwrócenie uwagi na fikcyjność istnienia bezpiecznego etatu. 

Własny biznes wiąże się z ryzykiem, którym sami możemy zarządzać, natomiast na etacie nie mamy wpływu na politykę zatrudnienia i ewentualne zwolnienia. Na rynku pracy cały czas trzeba być aktywnym, rozwijać się i podnosić kompetencje, zaś iluzja bezpieczeństwa na etacie sprzyja opieszałości, co może w przyszłości przynieść opłakane skutki.

Każdy musi podjąć samodzielną decyzję zawodową, czy chce sprzedać swój czas i kompetencje za fikcyjne bezpieczeństwo, „gwarantowane” pieniądze (dopóki firma jest wypłacalna) oraz oddać odpowiedzialność za swoje życie zawodowe w czyjeś ręce; czy samemu decydować o losach firmy, mieć realny wpływ na zmiany, a w przypadku niepowodzenia zgasić światło jako ostatni.

 

Jeśli uważasz, że niniejszy wpis jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o własnym biznesie, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
 • Czy pasja jest potrzebna w biznesie?

  • Własny biznes

  W poprzednim artykule pt.  "Dlaczego chcesz otworzyć firmę?" pisałem o roli motywacji w biznesie oraz o znaczeniu pozytywnych motywów, które wynikają z potrzeby zostania przedsiębiorcą a nie z przymusu. Jednym z nich jest próba przekucia pasji w biznes, co wydaje się być sytuacją idealną. A jak jest naprawdę? Czy skrywa się za tym jakieś niebezpieczeństwo? O tym w niniejszym wpisie.

 • Kim jest Twój klient? Wybór grupy docelowej

  • Własny biznes

  Jeśli wpadłeś na pomysł i nie wiesz, kto mógłby z niego skorzystać, to nie jest to dobry znak. Im dłużej zastanawiasz się nad potencjalnym klientem, tym większe ryzyko, że będziesz dorabiać filozofię do swojego produktu. W momencie pojawienia się pomysłu na biznes równolegle powinien pojawić się obraz klienta. Im jest wyraźniejszy, tym łatwiej zweryfikować i wdrożyć pomysł oraz rozwinąć cały biznes. Klient to Twój cel!🎯 Stworzenie produktu, a następnie dopasowywanie go do klienta to odwrócenie prawidłowej kolejności. Tego typu działanie przypomina mi "styl włoski", czyli rzucanie makaronu o ścianę i liczenie, że coś się przyklei. 😉

 • Bill Gates wypowiedział brzemienne słowa, że biznes każdej firmy zaczyna się i kończy na dogłębnej analizie liczb. Niezależnie od tego, czym dana firma się zajmuje, jeżeli nie potrafi wyciągnąć wniosków z faktów dotyczących własnej działalności i podejmuje decyzje oparte na powierzchownych informacjach lub intuicji, w ostatecznym rozrachunku zapłaci za to wysoką cenę.

 • Cześć! Nazywam się Maciej Makowski i stworzyłem portal WlasnyBiznes.pl z myślą o osobach, które planują rozpocząć działalność gospodarczą. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą to mam nadzieję, że znajdziesz tutaj wiele cennych wskazówek, które ułatwią Ci start. Ponad 10 lat temu rozpocząłem przygodę z biznesem i wiem, że początki nie należą do najłatwiejszych zadań 😉 Uwielbiam biznes, ponieważ skrywa inspirujące historie. Za każdą firmą stoi człowiek oraz jego porażki i sukcesy. Pamiętaj, że nie ma jednej drogi do własnego biznesu, która zagwarantuje Ci sukces. Sposobów jest wiele i o nich będę między innymi pisać.

 • W tym artykule wyjaśniam krok po kroku formalne aspekty rejestracji firmy, czyli jak zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą w CEIDG. Natomiast kwestie, które powinieneś przeanalizować przed rejestracją działalności gospodarczej, poruszam w poradniku jak założyć firmę? Omawiam w nim m.in.: formy prawne i rodzaje opodatkowania, zalety niebycia VAT’owcem, kody PKD oraz wskazuje optymalny termin rozpoczęcia działalności gospodarczej, aby zyskać dodatkowy miesiąc ulgi na start i preferencyjne składki ZUS.

 • Kto to jest freelancer i na czym polega freelancing?

  • Freelancer / Outsourcing

  Freelancer to osoba, która świadczy swoje usługi osobiście i realizuje projekty na zlecenie, tak zwany "wolny strzelec", "człowiek do wynajęcia". To ogromna grupa i wielka siła społeczna wykonująca wiele rodzajów działalności, które przedstawiam w artykule 👉 25 najlepszych zawodów dla freelancerów. Mianem freelancera można określić zarówno specjalistę z wieloletnim doświadczeniem, jak i studenta, który dorabia w czasie studiów i po godzinach robi projekty na zlecenie. Co być może nie do końca jest sprawiedliwe, ponieważ doświadczony ekspert wrzucony do jednego worka z początkującym pasjonatem może poczuć się w pewien sposób deprecjonowany.