Automatyzacja sklepu internetowego: integracje, programy

automatyzacja sklepu internetowego integracje

W zależności od oprogramowania sklepu internetowego, które wybierzesz, powinieneś dodatkowo zadbać o integrację swojego e-sklepu z serwisami typu marketplace, tj. Allegro, Facebook, Amazon oraz z popularnymi porównywarkami cen, np.: Ceneo, Nokaut, Skąpiec.

Platformy SaaS, które oferują gotowe sklepy internetowe zapewniają niezbędne integracje w ramach oferowanych usług. 

Program do faktur. CRM

Do każdej transakcji będziesz musiał wystawić fakturę i niezbędny jest do tego odpowiedni program. Warto od pierwszej sprzedaży korzystać również z systemu CRM (z ang. Customer Relationship Management). CRM to system informatyczny, który automatyzuje i wspomaga proces zarządzania kontaktami z klientami.

To czy będziesz potrzebować dodatkowo programu do faktur i systemu CRM zależy od tego, jakie oprogramowanie do prowadzenia sklepu internetowego wybierzesz. W przypadku platformy SaaS, typu Shoper czy Sky-Shop, możesz opcjonalnie skorzystać z programu do faktur. Gotowe sklepy posiadają zintegrowane programy księgowo-magazynowe ułatwiające zarządzanie firmą i sklepem internetowym.

Integracje z oprogramowaniami do zarządzania firmą (ERP)

System ERP (z ang. Enterprise Resources Planning) to oprogramowanie do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Jeśli jesteś początkującym sprzedawcą i dopiero zaczynasz przygodę z e-commerce to system ERP jest pieśnią przyszłości. Na początku nie ma sensu inwestować w dodatkowe oprogramowanie jeśli nie jest to konieczne. 

Ważne, abyś zdawał sobie sprawę, że takie systemy istnieją i umożliwiają integrację poszczególnych obszarów, co znacząco ułatwi Ci sprzedaż na masową skalę. Systemy ERP pozwalają zarządzać najważniejszymi zasobami i procesami w firmie, m.in.: zaopatrzeniem, magazynem, produkcją, sprzedażą, finansami, księgowością, kadrami, itd.

Istotną cechą i zarazem korzyścią systemu ERP jest praca na jednej bazie danych, co oznacza, że informacje wprowadzone w jednym obszarze systemu, na przykład w magazynie, natychmiast są widoczne przez innego pracownika zajmującego się obsługą sklepu. 

Narzędzia internetowe wspierające e-commerce

Nowości w branży e-Commerce stale trzeba monitorować, ponieważ chwila nieuwagi i konkurencja może Cię wyprzedzić w wyścigu technologicznym. Dlatego na bieżąco sprawdzaj katalog z polskimi narzędziami e-commerce i usługami dla biznesu online. 

Więcej informacji na temat budowy sklepu online uzyskasz w poradniku Jak założyć sklep internetowy? 

 

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o e-Commerce, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
  • Polska jest jednym z najszybciej rosnących rynków e-commerce w Europie. Biznes online rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego na otwarcie sklepu internetowego decydują się zarówno przedsiębiorcy, którzy do tej pory prowadzili biznes tradycyjny, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i e-commerce jest dla nich najlepszym pomysłem na biznes. Jeśli należysz do takich osób to dobrze się składa, ponieważ napisałem praktyczny poradnik, w którym przedstawiam krok po kroku jak założyć sklep internetowy. Wskazuje konkretne: rozwiązania technologiczne, oprogramowania dla sklepów internetowych, narzędzia internetowe przydatne w rozwoju biznesu online. Dodam, że wszystkie narzędzia, o których wspominam w niniejszym cyklu poradnikowym dostępne są w języku polskim (🇵🇱), czyli panel programu (interfejs), biuro obsługi klienta oraz wsparcie techniczne.

  • To czy będziesz potrzebować hostingu zależy od tego, jaką platformę do prowadzenia sklepu internetowego wybierzesz. W przypadku rozwiązania SaaS, czyli gotowej platformy do prowadzenia e-Sklepu, typu Shoper, hosting masz już zapewniony w cenie abonamentu. A czym jest hosting? Najprościej rzecz ujmując hosting to wirtualne miejsce, na którym „postawisz" sklep internetowy. Hosting polega na zarezerwowaniu i udostępnieniu przez dostawcę usług internetowych pewnej przestrzeni dyskowej, w której umieszczone są wszystkie pliki, bazy i dane niezbędne do funkcjonowania e-sklepu, a więc fundament Twojego biznesu e-commerce.

  • W zależności od oprogramowania sklepu internetowego, które wybierzesz, powinieneś dodatkowo zadbać o integrację swojego e-sklepu z serwisami typu marketplace, tj. Allegro, Facebook, Amazon oraz z popularnymi porównywarkami cen, np.: Ceneo, Nokaut, Skąpiec. Platformy SaaS, które oferują gotowe sklepy internetowe zapewniają niezbędne integracje w ramach oferowanych usług. 

  • Bardzo ważną decyzją jaką musisz podjąć w procesie zakładania sklepu internetowego jest wybór oprogramowania, o czym wspominam w poradniku Jak założyć sklep internetowy? Na rynku dostępne są różne rozwiązania. Decydując się na założenie sklepu internetowego możesz: wybrać rozwiązanie SaaS (z ang. software as a service), czyli gotowe oprogramowanie do prowadzenia sklepu w modelu abonamentowym, typu Shoper, Sky-Shop, Shoplo, RedCart czy eSklep skorzystać z platformy open source, typu PrestaShop, Joomla z dodatkiem VirtueMart, WordPress z wtyczką WooCommerce czy Magento stworzyć sklep na dedykowanym oprogramowaniu e-commerce założyć sklep na Allegro

  • Problem logistyki nie dotyczy Cię jeśli oferujesz usługi, ale w przypadku sprzedaży fizycznych towarów musisz zmierzyć się z tym wyzwaniem; chyba, że sprzedajesz w modelu dropshipping.

  • Na rynku dostępne są różne platformy, o czym wspominam w artykule Rodzaje oprogramowań dla sklepu internetowego. Każda platforma posiada wady i zalety. Niestety, nie ma jednego idealnego rozwiązania, ale postaram Ci się pomóc w tej kwestii.