Jakie są możliwości biznesowe? Kategorie pomysłów na biznes

Jakie są możliwości biznesowe? Pomysły na biznes

Cześć!

Nazywam się Maciej Makowski i stworzyłem portal WlasnyBiznes.pl z myślą o osobach, które planują rozpocząć działalność gospodarczą. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą to mam nadzieję, że znajdziesz tutaj wiele cennych wskazówek, które ułatwią Ci start. Ponad 10 lat temu rozpocząłem przygodę z biznesem i wiem, że początki nie należą do najłatwiejszych zadań 😉

Uwielbiam biznes, ponieważ skrywa inspirujące historie. Za każdą firmą stoi człowiek oraz jego porażki i sukcesy. Pamiętaj, że nie ma jednej drogi do własnego biznesu, która zagwarantuje Ci sukces. Sposobów jest wiele i o nich będę między innymi pisać.

6 kategorii pomysłów na biznes

W zależności od posiadanych umiejętności oraz zasobów finansowych, czasowych i ludzkich możesz zdecydować się na budowę czegoś od podstaw lub skorzystać z gotowego pomysłu i wsparcia doświadczonego partnera. Inną opcją jest nawiązanie współpracy z firmą MLM lub przejęcie już istniejącej spółki.

Jak widzisz wariantów na biznes jest wiele, dlatego podzieliłem je na kilka kategorii ze względu na formę współpracy, model biznesowy i źródło pomysłu. Wyodrębniłem sześć kategorii:

  1. Stworzenie firmy od podstaw i wdrożenie własnego pomysłu na biznes, czyli zbudowanie StartUpu związanego z nowymi technologiami, w tym sklep internetowy lub otwarcie tradycyjnego biznesu. To jeden z głównych tematów, który będę poruszać na portalu WlasnyBiznes.pl. Niezbędne informacje będę publikować tutaj 👉 jak zacząć własny biznes
  2. Franczyza, czyli gotowy pomysł na biznes, który polega na prowadzeniu działalności na własne ryzyko pod marką franczyzodawcy, z wykorzystaniem jego know-how i w zamian za gratyfikację finansową. W tym miejscu opublikowane są 👉 oferty franczyzy. Jeśli nie wiesz 👉 co to jest franczyza lub zastanawiasz się 👉 jak wybrać najlepszą franczyzę to zapoznaj się z poradami dla franczyzobiorców.
  3. Partner handlowy, czyli reseller, dystrybutor, przedstawiciel, agent danej firmy. Ten biznes polega na współpracy B2B z dostawcą (producentem, importerem, hurtownikiem, integratorem, dealerem) i sprzedaży jego produktów pod własnym szyldem.
  4. Przejęcie już istniejącej firmy i dalsze jej rozwijanie. Stworzyłem specjalną kategorię z ogłoszeniami 👉 sprzedam biznes, która skupia oferty sprzedaży firm z całej Polski, z wszystkich branż, aby ułatwić przejęcie już funkcjonującej działalności przez nowego przedsiębiorcę. Praktyczne wskazówki dotyczące przeprowadzenia transakcji znadziesz w artykule 👉 jak bezpiecznie kupić firmę
  5. MLM (z ang. Multi Level Marketing) polega na dystrybucji produktu poprzez alternatywny kanał sprzedaży. Sieć dystrybutorów to osoby, które podjęły współpracę z firmą MLM i posiadają możliwość zamawiania produktu na własny użytek, sprzedawania produktu w cenach katalogowych (standardowych) innym osobom oraz budowania własnej struktury dystrybutorów i rozwijania sieci. Jeśli ta forma współpracy Cię zainteresowała, to koniecznie zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które opublikowałem na temat 👉 biznesu MLM i sprawdź, czy w ogóle warto działać w tym modelu.
  6. Freelancer, czyli osoba, która realizuje projekty na zlecenie, powszechnie zwana "wolnym strzelcem", "człowiekiem do wynajęcia". W dobie wymagającego rynku pracy, wartość freelancera i zapotrzebowanie na jego usługi sukcesywnie rośnie. Postęp technologiczny oraz nowe trendy powodują, że stale powstają nowe obszary do zagospodarowania przez specjalistów. Aczkolwiek, należy podkreślić, że nie każdy zawód może być realizowany w takim modelu. Ten temat poruszyłem w artykule 👉 kim jest freelancer

W niniejszym zestawieniu świadomie pomijam wszelkiego rodzaju inwestycje. Skupiam się na tych koncepcjach, które wymagają bezpośredniego zaangażowania właściciela firmy.

Podsumowując, pomysły na biznes są różne i od Ciebie zależy, który wybierzesz. Ty najlepiej wiesz, jakie posiadasz doświadczenie i kompetencje oraz jakimi zasobami dysponujesz. Ważne, żebyś nie patrzył na świat przez różowe okulary, bo tylko wtedy podejmiesz racjonalną decyzję i wbrew pozorom będzie Ci łatwiej realizować marzenia o własnej firmie.

Prawdziwy biznes, rzetelna wiedza

Wychodzę z założenia, że najpierw trzeba solidnie odrobić "zadanie domowe". Należy poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie zanim rozpocznie się działalność gospodarczą, ponieważ własny biznes nie jest jakimś wycinkiem życia, do którego możemy wracać kiedy nam się podoba. Własny biznes determinuje nasze życie i oczekuje od nas wielu wyrzeczeń, każdego dnia!

Moim celem jest przedstawienie rzeczywistości biznesowej, ponieważ istnieje wiele mitów na temat łatwego życia przedsiębiorcy. Jest mnóstwo barwnych opowieści o tym, jak zarobić milion w trzy miesiące lub jak w pięciu krokach osiągnąć niezależność finansową. Realny biznes to twarde fakty i brutalna rzeczywistość.

Z badania instytutu Keralla Research wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że przyczyną bankructw przedsiębiorstw są między innymi:

  1. Nietrafione inwestycje (zły pomysł)
  2. Zatory płatnicze
  3. Brak wystarczającej wiedzy (o prowadzeniu działalności, podatkach, pozyskiwaniu źródeł finansowania)
  4. Brak doświadczenia w zarządzaniu przedsiębiorstwem
  5. Błędy osób zarządzających firmą
  6. Brak wykwalifikowanej kadry
  7. Nieefektywna polityka marketingowa

Zwróć uwagę, że większość przyczyn wynika z braku wiedzy i doświadczenia. Dlatego należy być świadomym ogromu pracy i odpowiedzialności zanim zarejestruje się własną firmę, bo to akurat jest najłatwiejsze zadanie.

Jeśli skorzystasz z wiedzy, którą udostępniam na portalu WlasnyBiznes.pl to zapewne unikniesz błędów, które ja popełniłem. 😉 Aczkolwiek mam świadomość, że człowiek to taka przekorna istota, która musi sama doświadczyć pewnych rzeczy na własnej skórze, aby zrozumieć pewne procesy. Dlatego musisz dokonać wyboru, czy chcesz zaryzykować i działać intuicyjnie, czy posłuchać innych ludzi i uczyć się na ich błędach? Bez względu na to jaką podejmiesz decyzję, życzę Ci powodzenia! 👍

 

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o własnym biznesie, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
  • Zajrzałeś tu, bo musisz napisać biznesplan? Ktoś wymaga od Ciebie tego dokumentu? Pracownik banku, inwestor, a może urzędnik odpowiedzialny za dotacje unijne? W porządku, tylko jedno ale! Biznesplan to nie jest przykry obowiązek, lecz narzędzie, które pomoże Ci zdobyć pieniądze od inwestorów, dzięki którym uruchomisz firmę i rozwiniesz biznes. Nawet jeśli nie potrzebujesz środków finansowych, to i tak warto opracować biznesplan, ponieważ informacje i liczby przeniesione na papier uwypuklą wszystkie wady, luki i niezgodności w Twoim projekcie biznesowym. A chyba zgodzisz się ze mną, że lepiej popełniać błędy na kartce papieru aniżeli w życiu. Jeżeli zrealizowałeś punkt po punkcie proces weryfikacji pomysłu na biznes, który opisałem w artykule 👉 Jak sprawdzić i wdrożyć pomysł na biznes?, to kolejnym etapem jest spisanie istotnych informacji w jednym dokumencie.

  • Kto to jest freelancer i na czym polega freelancing?

    • Freelancer / Outsourcing

    Freelancer to osoba, która świadczy swoje usługi osobiście i realizuje projekty na zlecenie, tak zwany "wolny strzelec", "człowiek do wynajęcia". To ogromna grupa i wielka siła społeczna wykonująca wiele rodzajów działalności, które przedstawiam w artykule 👉 25 najlepszych zawodów dla freelancerów. Mianem freelancera można określić zarówno specjalistę z wieloletnim doświadczeniem, jak i studenta, który dorabia w czasie studiów i po godzinach robi projekty na zlecenie. Co być może nie do końca jest sprawiedliwe, ponieważ doświadczony ekspert wrzucony do jednego worka z początkującym pasjonatem może poczuć się w pewien sposób deprecjonowany.

  • Bardzo ważnym etapem weryfikacji pomysłu jest przeanalizowanie, czy biznes ma rację bytu. Dlatego należy policzyć planowane koszty, a następnie zestawić je z planowanymi przychodami.

  • 25 najlepszych zawodów dla freelancerów

    • Freelancer / Outsourcing

    W dobie wymagającego rynku pracy, wartość freelancera i zapotrzebowanie na jego usługi sukcesywnie rośnie. Postęp technologiczny oraz nowe trendy powodują, że stale powstają nowe obszary do zagospodarowania przez specjalistów. Aczkolwiek należy podkreślić, że nie każdy zawód może być realizowany w ramach freelancingu. Zatem, jakie profesje są najczęściej wykonywane przez freelancerów, z których korzystają klienci biznesowi? Programista Koder to jeden z najbardziej popularnych zawodów wykonywanych przez freelancerów i zarazem najbardziej płatny. Programista to inaczej inżynier oprogramowania, developer czy wspomniany koder. Tworzy on oprogramowania, strony www, sklepy internetowe, programy oraz aplikacje w jednym z dostępnych języków programowania, jak np. Java, C#, JavaScript, PHP, C++, Python.

  • Możesz mieć dobry pomysł na biznes, ale problemy związane z dotarciem do grupy docelowej obniżą jego atrakcyjność, a nawet przekreślą szanse na powodzenie. Przede wszystkim powinieneś oszacować trudność dotarcia do potencjalnych klientów, czas, koszt oraz niezbędne narzędzia. To bardzo ważny aspekt, który powinieneś uwzględnić na etapie weryfikacji koncepcji biznesowej, zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie działalności.

  • MLM (skrót z ang. Multi Level Marketing) zwany również marketingiem sieciowym często jest kojarzony z piramidą finansową. Przyczyn można upatrywać w nieuczciwych firmach funkcjonujących w branży MLM oraz przypadkowych osobach, które zajmują się tym biznesem. W obiegowym przekazie informacyjnym do dyspozycji są głównie marketingowe poradniki, które niestety nie zawierają wartościowych danych. Zapewne potrzeba wiele czasu, aby ustandaryzować tą branże, na czym powinno zależeć każdej osobie, która trudni się zawodowo MLM.

Zamów bezpłatny terminal płatniczy lub porównaj swoje dotychczasowe prowizje. SPRAWDŹ OFERTĘ »