"Bezpieczna" praca na etacie czy (nie)bezpieczny własny biznes?

bezpieczna praca na etacie własny biznes

Ten wpis jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy istnieje bezpieczny etat w obecnych czasach? Abstrahując od nepotyzmu oraz wszelakich układów i układzików.

Celem artykułu nie jest faworyzowanie którejś z tytułowych form zatrudnienia, ponieważ zarówno praca na etacie, jak i własny biznes mają swoje plusy i minusy. Co więcej, nie każdy nadaje się do prowadzenia własnej firmy.

Aby zostać przedsiębiorcą należy posiadać odpowiednie predyspozycje, wiedzę i umiejętności. Właściciele firm muszą sami sobie radzić w wielu sytuacjach oraz brać pełną odpowiedzialność za ewentualne złe decyzje. Nie mogą zrzucić winy na innych, co nierzadko ma miejsce wśród pracowników.

Pośrednim rozwiązaniem, które zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia własnego biznesu oraz rozkłada odpowiedzialność na franczyzodawcę i franczyzobiorcę jest franczyza, czyli gotowy pomysł na biznes, ale nie o franczyzie w tym artykule.

Wracając do bezpieczeństwa zatrudnienia a może raczej do jej iluzji. Wydaje się, że jasno wytyczone ścieżki zawodowe zostają coraz częściej wypierane przez niestabilne i nieprzewidywalne scenariusze. Okazuje się, że wspinanie się po szczeblach kariery przypomina drabinę z powyłamywanymi szczeblami.

szczeble kariery zawodowej drabina pracy na etacie

Świat pracy oferuje niewiele elementów bezpieczeństwa, ponieważ sam zmaga się z coraz trudniej do przewidzenia turbulencjami na rynku. Obecnie mamy do czynienia ze skutkami pandemii, diametralnym wzrostem cen energii i ropy oraz wojną na Ukrainie. 

Zatem spójrzmy na bezpieczeństwo zatrudnienia z nieco innej perspektywy.

Kto ostatni zostaje "zwolniony" z pracy w danej firmie? Odpowiedź brzmi: właściciel, co jest równoznaczne z bankructwem firmy i zakończeniem biznesu, ale zanim do tego dojdzie, zazwyczaj taki bieg wydarzeń poprzedzony jest redukcją zatrudnienia, której ofiarą może stać się każdy pracownik.

Jakie jest maksymalne bezpieczeństwo, które gwarantuje etat na umowie o pracę? Otóż 3 miesiące, bo tyle liczy najdłuższy okres wypowiedzenia, który przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę po 3 latach. Zanim jednak otrzyma się umowę na czas nieokreślony to trzeba przebrnąć przez okresy próbne, umowy na czas określony, nie wspominając o umowach śmieciowych, które nic nie gwarantują. 

Ile wynosi średni czas poszukiwania pracy? Według danych GUS z 2021 roku, Polak średnio szuka nowej pracy przez 7,4 miesiąca. U osób w wieku 45–54 lata wynosi to nawet 9,6 miesiąca!

To oznacza, że statystycznie nawet najdłuższy okres wypowiedzenia nie wystarcza, aby utrzymać płynność finansową gospodarstwa domowego do momentu zatrudnienia w następnej firmie. Warto wspomnieć, że zasiłek dla bezrobotnych to promil otrzymywanego wynagrodzenia i marne pocieszenie. Tak zwana "kuroniówka" od 1 czerwca 2022 roku wynosi 1304,10 zł przez pierwsze trzy miesiące jej pobierania oraz 1024,10 zł przez pozostały okres posiadania do niej prawa.

Zatem, co robić i jak żyć? Tak jak wspomniałem na początku, moim celem nie jest faworyzowanie żadnej z tytułowych form, tylko zwrócenie uwagi na fikcyjność istnienia bezpiecznego etatu. 

Własny biznes wiąże się z ryzykiem, którym sami możemy zarządzać, natomiast na etacie nie mamy wpływu na politykę zatrudnienia i ewentualne zwolnienia. Na rynku pracy cały czas trzeba być aktywnym, rozwijać się i podnosić kompetencje, zaś iluzja bezpieczeństwa na etacie sprzyja opieszałości, co może w przyszłości przynieść opłakane skutki.

Każdy musi podjąć samodzielną decyzję zawodową, czy chce sprzedać swój czas i kompetencje za fikcyjne bezpieczeństwo, „gwarantowane” pieniądze (dopóki firma jest wypłacalna) oraz oddać odpowiedzialność za swoje życie zawodowe w czyjeś ręce; czy samemu decydować o losach firmy, mieć realny wpływ na zmiany, a w przypadku niepowodzenia zgasić światło jako ostatni.

 

Jeśli uważasz, że niniejszy wpis jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o własnym biznesie, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
  • MLM (skrót z ang. Multi Level Marketing) zwany również marketingiem sieciowym często jest kojarzony z piramidą finansową. Przyczyn można upatrywać w nieuczciwych firmach funkcjonujących w branży MLM oraz przypadkowych osobach, które zajmują się tym biznesem. W obiegowym przekazie informacyjnym do dyspozycji są głównie marketingowe poradniki, które niestety nie zawierają wartościowych danych. Zapewne potrzeba wiele czasu, aby ustandaryzować tą branże, na czym powinno zależeć każdej osobie, która trudni się zawodowo MLM.

  • Partner handlowy (dystrybutor, reseller, przedstawiciel, agent) to popularny pomysł na biznes, który polega na prowadzeniu punktu sprzedaży (online/offline) i sprzedaży produktów lub usług swojego dostawcy (producenta, importera, hurtownika, integratora, dealera). Można również zostać przedstawicielem mobilnym danej firmy i nie prowadzić punktu stacjonarnego ani sklepu internetowego.

  • Co to jest outsourcing i jakie są korzyści dla zleceniodawcy?

    • Freelancer / Outsourcing

    Outsourcing polega na przekazywaniu procesów, projektów lub poszczególnych zadań firmie zewnętrznej, która specjalizuje się w danym obszarze. Nazwa outsourcing pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem stworzonym z trzech słów outside-resource-using, co oznacza korzystanie z zewnętrznych źródeł.

  • Zajrzałeś tu, bo musisz napisać biznesplan? Ktoś wymaga od Ciebie tego dokumentu? Pracownik banku, inwestor, a może urzędnik odpowiedzialny za dotacje unijne? W porządku, tylko jedno ale! Biznesplan to nie jest przykry obowiązek, lecz narzędzie, które pomoże Ci zdobyć pieniądze od inwestorów, dzięki którym uruchomisz firmę i rozwiniesz biznes. Nawet jeśli nie potrzebujesz środków finansowych, to i tak warto opracować biznesplan, ponieważ informacje i liczby przeniesione na papier uwypuklą wszystkie wady, luki i niezgodności w Twoim projekcie biznesowym. A chyba zgodzisz się ze mną, że lepiej popełniać błędy na kartce papieru aniżeli w życiu. Jeżeli zrealizowałeś punkt po punkcie proces weryfikacji pomysłu na biznes, który opisałem w artykule 👉 Jak sprawdzić i wdrożyć pomysł na biznes?, to kolejnym etapem jest spisanie istotnych informacji w jednym dokumencie.

  • Czy wiesz, dlaczego większość firm upada w pierwszym roku działalności? Ponieważ nie mają klientów! Najważniejszym zadaniem każdej firmy jest sprzedaż. Z dwóch prostych powodów należy nieustannie poszukiwać klientów: Po pierwsze, aby zwiększyć sprzedaż, Po drugie, aby pozyskiwać nowych klientów w miejsce dotychczasowych, których traci się z upływem czasu. Prowadzenie firmy dla przyjemności, która nie generuje przychodów to hobby, a działalność mająca na celu bezpłatne pomaganie ludziom to wolontariat. Bez klientów i ich pieniędzy nie może funkcjonować żadna firma, dlatego dział sprzedaży to serce każdego przedsięwzięcia.

  • Ten wpis jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy istnieje bezpieczny etat w obecnych czasach? Abstrahując od nepotyzmu oraz wszelakich układów i układzików. Celem artykułu nie jest faworyzowanie którejś z tytułowych form zatrudnienia, ponieważ zarówno praca na etacie, jak i własny biznes mają swoje plusy i minusy. Co więcej, nie każdy nadaje się do prowadzenia własnej firmy. Aby zostać przedsiębiorcą należy posiadać odpowiednie predyspozycje, wiedzę i umiejętności. Właściciele firm muszą sami sobie radzić w wielu sytuacjach oraz brać pełną odpowiedzialność za ewentualne złe decyzje. Nie mogą zrzucić winy na innych, co nierzadko ma miejsce wśród pracowników. Pośrednim rozwiązaniem, które zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia własnego biznesu oraz rozkłada odpowiedzialność na franczyzodawcę i franczyzobiorcę jest franczyza, czyli gotowy pomysł na biznes, ale nie o franczyzie w tym artykule.