Warunki i zasady współpracy z franczyzodawcą

warunki i zasady współpracy z franczyzodawcą

Dla zabezpieczenia swoich interesów koniecznie zweryfikuj warunki i zasady współpracy, które są zapisane w dokumentach, między innymi w umowie współpracy oraz załącznikach. Jeśli w umowie są zapisy, które odwołują się do podręcznika operacyjnego lub księgi standardów, a dotyczą kwestii, za które odpowiadasz, i ewentualnych kar, to z nimi również musisz się zapoznać.

🎧 Audio: Warunki i zasady współpracy z franczyzodawcą



Jeśli franczyzodawca nie udostępni Ci wszystkich wymaganych dokumentów przed nawiązaniem współpracy, to pożegnaj go miłym uśmiechem i zakończ rozmowę. Nie zważaj na zasłanianie się tajemnicą handlową, stosowanymi praktykami lub decyzją centrali, która zakazuje udostępniania informacji. Po to jest oświadczenie o zachowaniu poufności, które możesz podpisać.

Franczyzodawca musi zdawać sobie sprawę, że decyzja o rozwoju sieci wiąże się z udostępnieniem niezbędnych informacji potencjalnym partnerom. Podkreślam, że mowa o warunkach współpracy, które są niezbędne do oszacowania ryzyka inwestycji, a nie o receptach wytwarzania produktów. To dwie różne rzeczy!

Pamiętaj, że oferty franczyzodawców możesz sprawdzić w katalogu franczyz.

Czas trwania umowy franczyzowej

W umowie franczyzowej bardzo ważny jest zapis dotyczący terminu obowiązywania umowy oraz ewentualnej kary finansowej za jej przedterminowe zerwanie. W przypadku występowania kary im dłuższy okres obowiązywania umowy, tym większe ryzyko. Perspektywa planowania i opracowywania strategii uległa znacznemu skróceniu. Plany długoterminowe obarczone są wysokim wskaźnikiem błędu, ponieważ rynek jest bardzo dynamiczny.

Podpisywanie umowy na pięć lat i dłużej jest bardzo ryzykowne, chyba że istnieje możliwość wypowiedzenia umowy bez ponoszenia kary z tytułu wcześniejszego zakończenia współpracy lub występuje jedynie zobowiązanie do zwrotu dofinansowania, które otrzymałeś od franczyzodawcy – w przypadku, gdy partycypował on w kosztach uruchomienia jednostki franczyzowej. Branie na siebie odpowiedzialności i zobowiązywanie się do prowadzenia biznesu w perspektywie kilku lat to wróżenie z fusów i loteria.

Nikt Ci nie zagwarantuje stałych warunków, tego, że będziesz mieć te same prowizje i koszty przez cały okres współpracy. Zatem dlaczego masz zadeklarować, że bez względu na wszystko będziesz prowadzić biznes?

katalog franczyz oferty

Koszt uruchomienia franczyzy i symulacja finansowa

Oszacuj realną kwotę inwestycji i zawyż ją o minimum 20 procent, ponieważ zawsze występują niezaplanowane wydatki.

Czy przeprowadziłeś kiedyś remont mieszkania lub domu? Zapewne na początku oszacowałeś budżet i zarezerwowałeś odpowiednie środki. Rozpoczęły się prace remontowe i co...? Zmieściłeś się idealnie w planowanym budżecie? No właśnie 😉

Uwzględnij wszystkie koszty i dokładnie określ ich wysokość. Przeanalizuj, na co dokładnie wydasz pieniądze przeznaczone na inwestycje. Ponadto kwota inwestycji nie może Cię przerażać i nie powinna angażować wszystkich Twoich oszczędności.

Po zapoznaniu się z warunkami finansowymi opracuj własną symulację przychodów i kosztów, a następnie zweryfikuj ją z deklaracjami franczyzodawcy. Zapytaj o dane dotyczące szacunkowych obrotów oparte na doświadczeniach innych franczyzobiorców w podobnych lokalizacjach.

Przelicz, czy biznes jest opłacalny. Ile trzeba sprzedać, żeby zarobić przy założonych kosztach? Oceń, czy ta wartość jest możliwa do zrealizowania w lokalizacji, w której chcesz prowadzić biznes. Spodziewane zyski muszą być satysfakcjonujące oraz pokryć z nawiązką poniesione ryzyko.

Wsparcie franczyzodawcy

Kolejnym ważnym elementem współpracy jest wsparcie dla franczyzobiorcy oferowane przez franczyzodawcę. Na spotkaniu z przedstawicielem doprecyzuj jego zakres, ponieważ często są używane hasła marketingowe i ogólne sformułowania, które można dowolnie interpretować.

Przytoczę przykład z autopsji. Rozmawiałem z pewnym franczyzodawcą, który zapewniał swoim franczyzobiorcom wsparcie w postaci infolinii. Ta koncepcja biznesowa oparta była na doradztwie i sprzedaży wiedzy, więc wsparcie merytoryczne w postaci doświadczonego eksperta stanowiło bardzo dużą korzyść. Zapytałem, ile osób pracuje w dziale contact center? Odpowiedź, jaką uzyskałem, przerosła moje najśmielsze wyobrażenia. Okazało się, że „infolinia” to jedna osoba, którą jest sam właściciel. Spytałem tego franczyzodawcę, co dzieje się w sytuacji, gdy jest zajęty, pomijając chorobę lub inne zdarzenia losowe. Odpowiedział, że będzie oddzwaniał na połączenia nieodebrane. Komentarz jest zbędny i nie widzę sensu, aby poddawać ocenie tego typu „wsparcie”.

Ważne, abyś wyciągnął z tej historii wniosek, że zawsze należy dopytać o szczegóły, ponieważ każda ze stron może różnie interpretować pewne pojęcia. W moim przeświadczeniu infolinia to zespół wsparcia, który jest dostępny w godzinach pracy jednostek franczyzowych, ale jak widać, definicja infolinii może być bardzo pojemna.

Reasumując, odpowiedzialność i ewentualne kary, czas trwania umowy, koszty uruchomienia franczyzy i prognozowane dochody oraz rzeczywiste wsparcie oferowane przez franczyzodawcę, to czynniki, które decydują o wartości systemu partnerskiego. Pozostałe elementy przedstawię Ci w następnym artykule Prawdziwe oblicze franczyzodawcy.

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o franczyzie, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
  • Czy dany system franczyzowy to dobry pomysł na biznes?

    • Sprawdzona franczyza

    Zanim przejdziemy do tytułowego problemu, odpowiedz sobie najpierw na proste pytanie: kiedy chętnie kogoś wynagradzasz, dając mu pieniądze, które ciężko zarobiłeś? Czy przypadkiem nie wtedy, gdy ktoś Ci pomógł, gdy rozwiązał Twój problem, gdy spełnił Twoje oczekiwania, gdy dał Ci jakąś wartość? Twoim zadaniem jest zrobić to samo − dostarczać ludziom rozwiązanie problemu oraz oferować produkt, którego potrzebują i chcą. Postaw na pierwszym miejscu swojego klienta, a nie siebie!

  • Pytania, które pomogą Ci wybrać franczyzę

    • Sprawdzona franczyza

    Zanim osobiście spotkasz się z franczyzodawcą, przygotuj się do spotkania. Poniżej znajduje się lista pytań, którą możesz wykorzystać do weryfikacji systemu partnerskiego. Nie wszystkie pytania będą zawsze przydatne, ponieważ wiele zależy od charakteru działalności oraz od branży, w której chcesz otworzyć franczyzę.

  • Prawdziwe oblicze franczyzodawcy

    • Sprawdzona franczyza

    Firmy, które zdecydowały się na rozwój sieci franczyzowej, traktuję jak podmioty debiutujące na giełdzie papierów wartościowych. Stawiam im równie wysokie wymagania oraz oczekuję od nich pełnej transparentności. Dlaczego? Ponieważ w obu przypadkach podmioty biorą odpowiedzialność za swoich partnerów, czyli inwestorów lub franczyzobiorców.

  • Jak wybrać najlepszą ofertę franczyzy?

    • Sprawdzona franczyza

    Jeśli nie masz własnego pomysłu na biznes a chcesz otworzyć firmę, to optymalnym rozwiązaniem jest skoncentrowanie się na ofertach franczyzy. Ta forma współpracy w ostatnich latach zyskała na popularności, co przełożyło się na ilość franczyzodawców.

  • Standardy Solidnych Franczyzodawców

    • Sprawdzona franczyza

    Bazując na wytycznych, które przedstawiłem w poprzednich artykułach, stworzyłem program Solidny Franczyzodawca, który jest transparentnym systemem oceny i weryfikacji franczyzodawców.

  • Franczyza, podobnie jak zawód przedsiębiorcy, nie jest dla każdego! Dlatego, zanim podejmiesz decyzję, powinieneś: przeanalizować korzyści oraz wady tego modelu biznesowego zweryfikować, czy masz odpowiednie kompetencje wymagane przez franczyzodawcę odpowiedzieć sobie na kilka pytań, między innymi: czy jesteś w stanie podporządkować się franczyzodawcy?